Domov Elektromobilita Ako testovacie jazdy pomáhajú zákazníkom nájsť ideálne auto

Ako testovacie jazdy pomáhajú zákazníkom nájsť ideálne auto

Kupujete nové auto a chcete mať istotu, že desaťtisíce eur investujete správne? Pred kúpou by ste ho mali čo najviac spoznať. A testovacia jazda by mala byť samozrejmou súčasťou tohto procesu. Prečítajte si, čo všetko môžete počas nej o danom aute zistiť.

Auto treba vidieť naživo

Robíme to všetci – nech sa akokoľvek snažíme, autá aj tak vyberáme podľa toho, či sa nám páčia. Náš mozog skrátka stavia do popredia spontánne vizuálne podnety, až potom zapája tú racionálnu časť.

Foto: Jakub Šuplata

Vybraný model auta s vami vybranou farbou by ste však pred kúpou mali vidieť naživo. Displej počítača, tabletu či smartfónu totiž tvary a farby jemne zmení. O niečo lepšie sú na tom tlačené katalógy, ale ruku na srdce – kedy naposledy ste nejaký držali v ruke?

Ani pohľad zvonku však nie je všetko – auto budete predsa šoférovať zvnútra. Pohodlne sa usaďte a vyrazte. Až testovacia jazda vám totiž ukáže, či sú sedadlá skutočne pohodlné aj v zákrutách, či sú jednotlivé prvky interiéru rozmiestnené ergonomicky a koľko hluku dovnútra prenikne.

Foto: Kia

A nezabudnite na jazdu vziať vašu polovičku. Aj na jej názore totiž záleží.

Porovnajte si motorizácie a prevodovky

Technologický pokrok v automobiloch neznamená len lepšiu výbavu. Menia sa aj technológie v motoroch. V minulosti boli obľúbené najmä turbodieselové a atmosférické (bez turba) benzínové motory.

V dnešných autách máte na výber z viacerých variantov, pričom stále väčší podiel majú benzínové motory s malým objemom prepĺňané turbodúchadlom. Novinkou v benzínových motoroch je aj priame vstrekovanie, ktoré bolo skôr doménou dieselov. Tieto motory majú nižšiu spotrebu a vďaka turbodúchadlu majú vyšší výkon a lepšiu pružnosť ako atmosférické motory s porovnateľným objemom.

Foto: Jakub Šuplata

Odpoveď na otázku „Benzín alebo diesel?“ je teda dnes o niečo náročnejšia. To však nie je všetko. Pri mnohých modeloch si totiž môžete vybrať z rôznych výkonových variantov motorov. No a potom je tu dilema, či spaľovací motor, hybrid, plug-in hybrid, mild hybrid alebo elektromobil. Pri mnohých modeloch máte na výber aj z viacerých prevodoviek – manuálnych, rôznych typov automatických…

Foto: Jakub Šuplata

Už sa vám z toho točí hlava? Liekom je v tomto prípade práve testovacia jazda.

A nejde pri nej iba o váš subjektívny dojem, hoci aj ten je dôležitý. Auto si môžete vyskúšať v rôznych situáciách – v meste, pri jazde do kopca, na okreske i pri diaľničnej rýchlosti. Takisto môžete pri rovnakom modeli porovnať rôzne typy motorov, resp. rôzne typy pohonov.

Aby ste si nepriplácali za niečo, čo nepotrebujete

Aby toho nebolo málo, každý model auta môžete mať aj v rôznych stupňoch výbavy. Zároveň si v rámci nich môžete za niektoré ďalšie prvky priplatiť. Otázka však je, či ich naozaj potrebujete.

Taká dvoj- či trojzónová klimatizácia, vyhrievaný volant, zadné sedadlá alebo panoramatická strecha síce zlepší zážitok z cestovania, zároveň však môže auto predražiť o pár tisícok eur. To isté platí napr. aj o metalickom laku a krajších kolesách. Na papieri alebo displeji vyzerá všetko fajn, ale pri skúšobnej jazde možno zistíte, že mnohé z týchto prvkov nevyužijete.

Foto: Jakub Šuplata

Samozrejme, na bezpečnostných prvkoch by ste mali šetriť čo najmenej. Moderné autá ponúkajú plno inteligentných bezpečnostných asistentov, ktoré vás udržia v jazdnom pruhu, automaticky zabrzdia pred prekážkou, keď vy nestihnete alebo zabránia kolízii v križovatke.

Využite dni predvádzacích jázd

Niektorí predajcovia pravidelne organizujú podujatia spojené s hromadnými testovacími jazdami. Počas nich máte jedinečnú šancu porovnať rôzne nové autá na predaj, motorizácie a stupne výbavy naraz. Ušetríte tak čas, ktorý by ste strávili čakaním na prípravu daných áut u predajcu alebo na dovoz auta na pobočku.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJstartstop.sk
Predchádzajúci článokSuperšportová Pininfarina B95 si vytvorí svoju vlastnú triedu
Nasledujúci článokBMW Vision Neue Klasse – budúcnosť je futuristická