Domov News Bridgestone vracia do výroby kult 80. rokov

Bridgestone vracia do výroby kult 80. rokov

Zdroj: Bridgestone

Kult 80. rokov sa vracia späť na scénu. Ak ste na Vianoce dostali nejaké peniažky a v hrudi vám bije srdce tunera, pravdepodobne nejakú čiastku investujete zrovna do tejto kultovky. Spoločnosť Bridgestone sa totiž rozhodla vrátiť na trh svoje vlastné disky kolies. Ikonickými ich urobili najmä 80. a 90. roky minulého storočia.

Kult 80. rokov, hlavne na japonských automobiloch, sa vracia späť. Výrobca pneumatík Bridgestone sa rozhodol vrátiť k výrobe ikonických bielych „plecháčov“. Aj napriek tomu, že plechové disky v nás evokujú klasické zimné obutie, na japonských automobiloch tej doby to pôsobí zaujímavo. Veď posúďte sami.

Zdroj: Bridgestone
Až neskôr prišli 15-palcové disky

Vráťme sa však trochu v čase, presnejšie do začiatku 80. rokov minulého storočia. Práve v tejto dobe vznikli biele disky s označením Bridgestone Super RAP Evo. Určené boli najmä pre rally modely a pre autá, ktoré merali svoje sily na gymkhanách. Prvý pohľad môže klamať, šlo však o dvojdielnu sadu hliníkových diskov. Mali rozmer 13 a 14 palcov a zopár rokov na to pribudli do ponuky aj väčšie, 15-palcové disky.

Tieto biele disky však nemali iba dizajnový účel. V porovnaní s klasickým zliatinovým diskom sa pri jazde na nespevnenom či blatistom teréne zanášala celá brzdová sústava. Tým dochádzalo k obmedzeniu jej funkčnosti a aj stratám dôležitých sekúnd v pretekárskom tempe. Ďalšou výhodou bolo aj odvádzanie tepla vďaka kruhovým otvorom po celkom obvode disku. A ešte posledná výhoda. Takýto 13-palcový disk prevyšoval konkurenciu aj váhou, keďže vážil iba 3,5 kg.

Bridgestone disky kolies Mazda MX-5
Zdroj: Bridgestone
Zabudnite na použité, k dispozícii budú nové

Tieto disky si však neskôr našli fanúšikov aj mimo motoršportu. Ich originálny dizajn sa stal zaujímavým aj pre tunerov a majiteľov vozidiel, ktoré rozhodne nepatrili na pretekárske dráhy. Klasicky sa používali napríklad na japonských „kei cars“. V dnešnej dobe nájdeme takéto obutie najmä na starších športových modeloch Toyota a Mazda. Možno aj vďaka tejto obľube sa značka Bridgestone rozhodla vrátiť ich späť do výroby. Už tak nemusíte zháňať použité kúsky na renováciu, oficiálne ich zoženiete aj ako úplne nové.

Bridgestone disky kolies Toyota
Zdroj: Bridgestone

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.8 / 5. Počet hodnotení 9

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJBridgestone
Predchádzajúci článokXiaomi SU7 chce vyhostiť Taycan z Číny, ambície má obrovské
Nasledujúci článokVolkswagen predstavil funkčný interiér modelu ID.2