startstop

Obrovský podvod s diaľničnými známkami. Skontrolujte si, či vám strhli tučnú sumu

pokuta za diaľničnú známku

Podvod s diaľničnými známkami sa skončil doslova katastrafou. Motoristka prišla v Rakúsku o 48 tisíc eur. 48-ročná žena sa stala obeťou internetového podvodu pri nákupe diaľničnej známky. Pokúšala sa ušetriť niekoľko eur, no nakoniec prišla o tučnú sumu, píše portál nachrichten.at.

Lákavá ponuka sa skončila zle, no začalo sa to sľubne. Žena natrafila na webovú stránku, na ktorej bola ročná rakúska diaľničná známka v ponuke za výhodných 96,40 eura, zatiaľ čo jej skutočná cena v roku 2025 predstavuje 103,80 eura. Ukázalo sa však, že išlo o prefíkaný podvod s diaľničnými známkami.

Po zadaní online objednávky platobný portál vyzval ženu na potvrdenie platby prostredníctvom autorizačného kódu z mobilnej aplikácie banky. Nič nezvyčajné, poviete si. Namiesto potvrdenia platby však motoristka obdržala ďalšiu výzvu na zadanie nového autorizačného kódu.

To už v nej vzbudilo podozrenie a zlá predtucha sa žiaľ naplnila. Išlo o podvod s diaľničnými známkami. A nielen to. Keď skontrolovala svoj účet, zistila nemilé prekvapenie. Z kreditnej karty jej zmizlo takmer 48 tisíc eur. Prípad hneď nahlásila miestnej polícii.

Ak ste si v uplynulých dňoch náhodou kupovali rakúsku diaľničnú známku s ročnou platnosťou za nižšiu cenu 96,40 eura cez neoficiálny web, radšej si rovno skontrolujte váš internet banking.

Pozor na podvodné webstránky

Polícia a zodpovedné úrady nielen v Rakúsku opakovane varujú pred podvodníkmi, ktorí vytvárajú falošné webové stránky na predaj diaľničných známok.

Odporúčanie je jasné: Nakupujte najlepšie len na oficiálnych portáloch a nikdy nezadávajte citlivé údaje na neoverených stránkach. 48-ročná žena z rakúskeho Flachgau v spolkovej krajine Salzburg sa rozhodla riziko podstúpiť na vlastnej koži a nevyplatilo sa jej to.

Možný podvod s diaľničnými známkami sa týka tiež Slovákov a rozhodne nejde len o prípady v Rakúsku. V minulom roku vydala varovanie aj Národná diaľničná spoločnosť. Podvodníci to na slovenských motoristov už v minulosti skúšali cez falošné SMS správy. Vyzývali v nich na údajné zaplatenie známky priamo cez mobil.

Vo všeobecnosti pritom platí, že aj Slováci sú v uplynulých rokoch zaplavení enormným množstvom podvodných správ. Súkromným osobám i firmám chodia denne podozrivé správy, či už e-mailom, cez aplikácie alebo ako SMS, ktoré využívajú metódu phishingu.

Využívajte oficiálne predajné kanály

Podvod s diaľničnými známkami býva aktuálny najmä v blížiacich sa teplejších mesiacoch, keď budeme známky kupovať častejšie kvôli dovolenkám a výletom.

Na Slovensku odporúčame pre nákup diaľničnej známky najlepšie využiť web eznamka.sk. Ak chcete šoférovať na rakúskych diaľniciach, pre bližšie informácie navštívte web ASFINAG.

Exit mobile version