Domov Lifestyle TOP 9 automobiliek, ktoré uspeli aj v leteckom priemysle. Vedeli ste o...

TOP 9 automobiliek, ktoré uspeli aj v leteckom priemysle. Vedeli ste o nich?

 Okrem pozemných komunikácií a cestných dopravných prostriedkov to niektoré automobilky to skúsili aj vo vzduchu. Ktoré automobilky v letectve uspeli?

Spojitosť medzi automobilovými a leteckými výrobcami nájdeme prakticky v každej kategórií leteckej dopravy. Od malých vrtuľových lietadiel, cez stíhačky až po súkromné triskáče. Rukopis automobiliek nájdeme doslova všade. Aj keď na prvý pohľad nemusia mať tieto odvetvia nič spoločné, v skutočnosti sú si po technickej stránke veľmi blízke. Automobilky v letectve registrujeme už viac ako 100 rokov, poďme sa pozrieť na najzaujímavejšie z nich.

Automobilky v letectve
1. BMW

Čím lepším začať, ako automobilkou, ktorá má točiacu sa vrtuľu v znaku? Či nemá? Aspoň to hovoria „legendy“. Vo vzduchu je BMW synonymom hviezdicového motoru, ktorý sa používal pri vojenských stíhačkách. Priamo vstrekový typ 801 mal 14 valcov, ktoré boli chladené vzduchom a objem dosahoval hodnoty až 41,8 litra. Celkový výkon bol v rozmedzí 1500 až 2000 koní. Dokopy bolo vyrobených viac než 61 000 kusov týchto motorov, ktoré poháňali lietadlá druhej svetovej vojny. Konkrétne sa jednalo o lietadlá Focke-Wulf Fw 190 Würger alebo Junkers Ju 88. Po uzavretí prímeria sa továreň vrátila k primárnej výrobe pozemných dopravných prostriedkov.

automobilky v letectve
2. Chevrolet

Jeden zo zakladateľov tejto značky bol veľkým milovníkom lietadiel. V roku 1925 začal navštevovať letecké prehliadky, z ktorých to dotiahol až k dojednávaniu výroby leteckých motorov. Počiatočný neúspech vystriedal vývoj štvor a šesť-valcových motorov, ktoré sa používali v Travel Air Biplane z roku 1929. Neskôr vznikol štvor-valcový motor D-333, ktorý si našiel miesto už vo viacerých typoch lietadiel, od jednoplošníkov až po hydroplán. Vďaka tomuto automobilka zožala úspech aj mimo automobilový priemysel a jedná sa tak o ďalšiu úspešnú automobilku v oblakoch.

Automobilky v letectve
3. Rolls-Royce

Rolls-Royce, dcérska spoločnosť BMW ako jedna z mála automobiliek ešte aj v dnešnej dobe investuje nemalé finančné prostriedky do leteckého priemyslu. Už od druhej svetovej vojny patrí k popredným výrobcom leteckých motorov. Rolls-Royce má za sebou nedávne oslavy predaných 1000 kusov motoru Trent XWB, ktorý patrí k tým najlepším medzi prúdovými leteckými motormi. Toto pohonné ústrojenstvo využíva napríklad aj spoločnosť Airbus. Dokonca Rolls-Royce sa môže pýšiť aj najrýchlejším čisto elektrickým lietadlom na svete.

Automobilky v letectve
4. Ford

Americká automobilka Ford má na svojom konte len jedno jediné lietadlo, ktoré sa dostalo až ku konečným zákazníkom. Vyrobili 199 kusov pokusných troj-motorových verzií, ktorých výroba sa skončila po ôsmich rokoch v 1933. Celokovové dopravníky boli určené hlavne civilným pilotom prevažne v spojených štátoch. Toto lietadlo, Ford 5-AT Tri-Motor sa veľmi vzácne objavilo aj v Európe. Dokonca jeden kus vlastnilo aj ministerstvo verejných prác pre medzivojnové Československé aerolinky.

Automobilky v letectve
5. Honda

Japonská automobilka patrí k tým, ktorí aj v dnešnej dobe od lietadiel neupustili. Okrem veľkého množstva áut a motocyklov vyrábajú aj veľké množstvo súkromných tryskáčov  pre náročnú klientelu. Napríklad zákazníci si nevedia vynachváliť posledný model HondaJet Elite S, ktoré je najpokročilejšie ľahké prúdové lietadlo na svete. Za približne 4,7 milióna eur dostanete zvýšenú vzletovú hmotnosť, dlhší dolet alebo nové sfarbenie oproti predchodcovi.

Automobilky v letectve
6. Fiat

Organizácia Fiat Aviazione začala fungovať už v roku 1908. Po prvej svetovej vojne sa rozrástla nákupom ďalších, menších továrni lietadiel. Starali sa o výrobu pozoruhodných stíhačiek, bombardérov, ale aj útočných modelov. Bohužiaľ, po niekoľkonásobnej zmene majiteľov a obchodných mien odkaz na známu taliansku automobilku zanikol.

Automobilky v letectve
7. Mitsubishi

Automobilka Mitsubishi je taktiež známym pojmom vo svete letectva. Mitsubishi Aircraft Corporation zahrňuje napríklad výrobu prúdových lietadiel pre hromadnú prepravu osôb. Jeden z posledných modelov, model SpaceJet dokáže podľa konfigurácie prepraviť až 92 pasažierov. Cieľom spoločnosti je prebrať podiel na trhu populárnemu Boeingu 747.

Automobilky v letectve
8. Toyota

Samotná automobilka Toyota svoje vlastné moderné lietadlá nemá. Snaží sa však prezentovať svoje inovácie prostredníctvom zoskupenia Joby Aviation. Medzi použiteľné prototypy patrí napríklad eVTOL. Samotná automobilka do tohto projektu investovala viac ako 343 miliónov eur. Touto sumou automobilka dokazuje svoje ambície v tomto segmente.

Automobilky v letectve
9. Subaru

V súčasnom letectve hrá automobilka Subaru oveľa väčšiu rolu ako sa môže na prvý pohľad zdať. Automobilka s bohatou históriou v rally je priamo zodpovedná za lietanie Boeingov 767 a 777. To vďaka integrovanému zabudovania hlavného krídla do podvozku. Subaru si dobré meno u pilotov spravilo aj vďaka účasť na vzniku vyhlasovanej helikoptéry Subaru Bell 412 EPX, ktorá je obľúbená v policajných a záchranárskych zložkách.

Automobilky v letectve

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!