Domov SPRÁVY Doprava Nový zákaz lacných pneumatík: Slovákom hrozí zmena diktovaná Bruselom

Nový zákaz lacných pneumatík: Slovákom hrozí zmena diktovaná Bruselom

Po lacných autách sa EÚ pozerá bližšie už aj na čínske pneumatiky. Prípadné opatrenia európskych úradníkov by ich mohli poriadne predražiť, čo by spôsobilo faktický zákaz lacných pneumatík z Číny. Jedna z najľudnatejších krajín sveta už vyjadrila kritický postoj voči vyšetrovaniu únie, píše tlačová agentúra Reuters.

Európska únia iniciovala vyšetrovanie. Výsledkom môže byť zákaz lacných pneumatík v prípade, že európske krajiny odklepnú dodatočné clá na tieto výrobky z Číny. Veľa pneumatík dnes prúdi do našich končín práve z tejto ázijskej krajiny.

Čo presne sa EÚ nepozdáva? Nateraz sa únia sústredí na pneumatiky pre osobné autá a takisto pre dodávky a menšie nákladné vozidlá. Ide o to, že európske inštitúcie majú podozrenia z cenového dumpingu.

Vyšetrovanie EÚ potrvá mesiace

Čínske pneumatiky by mohli ohroziť európskych výrobcov, ktorí nemusia dokázať konkurovať príliš nízkym cenám pneumatík. Problém spočíva v tom, že cenový dumping môže poškodiť celý trh – nielen výrobcov z Európy, ale na konci dňa aj spotrebiteľov.

Ak kvôli podliezaniu cien v najhoršom prípade skončia niektorí konkurenti, môže to znížiť ponuku pneumatík na trhu. Zúžená konkurencia nepomáha motoristom, ktorí chcú samozrejme nakúpiť kvalitné pneumatiky, no za čo najnižšie ceny. Z tohto hľadiska sa teda dá obavám EÚ rozumieť. Bolo by krátkozraké, ak by európske krajiny nechránili svoj vnútorný trh.

Musíme si však počkať na konkrétne výsledky vyšetrovania európskych inštitúcií, ktoré spustili v druhej polovici mája. Uzavrieť by ho mali do 14 mesiacov od začiatku kontroly. Samotné vyšetrovanie mali údajne spustiť priamo na základe sťažností nemenovaných firiem z odvetvia výroby pneumatík.

Lacné pneumatiky z Číny môžu skončiť

Čína medzičasom avizovala pripravenosť brániť svojich domácich výrobcov pneumatík. Čínske ministerstvo obchodu vyjadrilo veľké znepokojenie vo vzťahu ku krokom Európskej únie a ich možných dôsledkov na pneumatikový sektor.

Ak EÚ predraží čínske pneumatiky, fakticky to môže znamenať zákaz lacných pneumatík. Pre európskych výrobcov môže ísť o dobrú správu z hľadiska možného zvýšenia ich cien a marží. Rovnako by mohli potenciálne rozšíriť investície do výskumu a inovácií, ktoré by inak kvôli príliš nízkym cenám pneumatík nedokázali zaplatiť.

Na druhej strane, spotrebitelia by v takom prípade mohli čeliť vyšším cenám dôležitého produktu, bez ktorého sa nezaobíde žiadny motorista.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokLotus Emira V6 SE: Športiaky s manuálom nevymreli
Nasledujúci článokRozhoduje farba auta o inteligencii? Menej inteligentní majú tieto farby