V dobe, keď sa čoraz viac hovorí o udržateľnej doprave a aktívnom životnom štýle, vznikol v roku 2020 jedinečný projekt Bratislavské bohyne. Za iniciatívou stojí osem kamarátok, ktoré spojila vášeň k cyklistike, no ešte viac túžba vytvoriť ženskú komunitu na dvoch kolesách.
Názov Bratislavské bohyne vymyslela jedna z nich spontánne, názov okamžite zarezonoval. Bolo to meno, ktoré vystihovalo ich cieľ: podporovať ženy v tom, aby sa cítili na bicykli sebaisto, bezpečne a spoločne.
Mesto Bratislava nie je vždy najpriateľskejším miestom pre cyklistov a ženy to pociťujú o to viac. Bratislavské bohyne priznávajú, že jazde mestom sa často radšej vyhýbajú. „Uprednostňujeme radšej bezpečnejšie trasy, napríklad hrádzu alebo cesty za hranicami, ktoré ponúkajú nielen lepší povrch, ale najmä pokoj od chaotickej dopravy,” hovorí Alexandra Kárniková. Vodiči by si mali podľa nej častejšie uvedomovať, že cyklista je zraniteľnejší účastník premávky. „Každý jeden cyklista je niekoho dieťa, partner, rodič. Toto uvedomenie by mohlo pomôcť zmeniť pohľad vodičov na cyklistov na cestách.“

Vodiči a cyklisti sa musia viac rešpektovať
Hoci mesto Bratislava sa snaží vyjsť v ústrety cyklistom čo najviac, ešte stále sa nedá hovoriť o tom, že by bola ideálnym mestom pre cyklistov. Kým v Bratislave nebude dokončená infraštruktúra pre cyklistov, nebudú sa budovať oddelené cyklotrasy, je potrebné, aby sa vodiči aj cyklisti na cestách vzájomne rešpektovali. Rešpekt totiž chýba aj medzi samotnými účastníkmi cestnej premávky. „Okrem vzájomného porozumenia by sme ocenili, viac súvislých a bezpečných cyklochodníkov, ktoré by neboli len marketingovým ťahom, ale skutočným riešením pre pohyb na bicykli v meste.” Zodpovednosť, samozrejme, nie je len na vodičoch. Bohyne zdôrazňujú, že aj cyklisti by sa mali správať zodpovedne, dodržiavať pravidlá cestnej premávky a prejavovať rešpekt voči ostatným. Len tak sa vytvorí prostredie, kde sa všetci budú cítiť bezpečne.
Na spoločných výjazdoch Bratislavských bohýň je cítiť silnú priateľskú atmosféru a spolupatričnosť. „Je to čas strávený medzi kamarátkami, kde sa rozoberajú ženské témy, ale aj učíme jedna druhú bezpečnému správaniu na ceste,“ hovoria. Mnohé nové členky si práve vďaka týmto jazdám našli nové priateľstvá a posunuli sa cyklisticky aj psychicky ďalej.

Cesta, ako motivovať ženy sadnúť na bicykel
Projekt sa nezastavuje len pri výjazdoch po okolí Bratislavy. Bratislavské bohyne sa pravidelne zúčastňujú pretekov ako L’Etape Slovakia či komunitných výjazdov. Pre viaceré z nich to boli prvé cyklistické preteky vôbec – a všetko, čo sa naučili na utorkových jazdách v rámci komunity, dokázali zúročiť v pretekárskom tempe. Aj keď s nadšením sledujú najväčší cyklistický sviatok Tour de France, neuniká im nerovnováha v medializácii. „Chýba propagácia ženskej cyklistiky,“ hovoria. Viditeľnosť ženských výkonov a príbehov je podľa nich dôležitým krokom k motivácii ďalších žien.

Čo by mohlo motivovať viac žien, aby si trúfli jazdiť po meste na bicykli? „Okrem infraštruktúry vidíme veľkú bariéru aj v chýbajúcom zázemí pre bicykle – napríklad pred obchodmi, reštauráciami či nákupnými centrami. Ženy potrebujú vedieť, že svoj bicykel môžu bezpečne odložiť. A zároveň, že sú na ceste rešpektované. Kvalitné cyklochodníky a dostupné parkovanie sú základom, bez ktorého to nepôjde,“ vymenúva Alexandra Kárniková.
Najbližší rok plánujú Bratislavské bohyne pokračovať v komunitných aktivitách, no už teraz myslia aj na rok 2026, kedy plánujú sériu workshopov, nové dresy, rozšírenie merchu a ďalšie aktivity na propagáciu ženskej cyklistiky na Slovensku. Má projekt Bratislavské bohyne ambíciu rozšíriť sa aj za hranice hlavného mesta? „Z názvu jasne vyplýva, že sme viazané na Bratislavu a zatiaľ sme sa nad rozšírením do iných miest nezamýšľali. Sústredíme sa na lokálnu komunitu, ktorú dobre poznáme a v ktorej chceme naďalej rásť.” Nové členky sa k dievčatám môžu pridať prostredníctvom instagramového profilu bratislavske_bohyne.

Škoda, partner cyklistov a cyklistiek
Spomedzi všetkých automobilových značiek má v cyklistike najbližšie určite Škoda. Jej história sa začala práve výrobou bicyklov v roku 1895. Dnes patrí Škoda Auto medzi najväčších podporovateľov cyklistiky na svete. Už viac ako 20 rokov je oficiálnym partnerom najznámejších a najprestížnejších cyklistických pretekov Tour de France. Popri profesionálnom športe značka podporuje aj rekreačných cyklistov, rodiny a nadšencov cez rôzne iniciatívy, eventy a produkty. Na Slovensku to je najmä podujatie L’Etape Slovakia a seriál Škoda Bike Open Tour. V ponuke Škody nechýba ani originálne cyklistické príslušenstvo, ako sú nosiče bicyklov či cyklistické kolekcie oblečenia. Pri príležitosti 130. výročia odkedy Václav Laurin a Václav Klement začali s výrobou bicyklov, postavili študenti Stredného odborného učilištia Škoda Auto špeciálne sprievodné vozidlo pre profesionálne cyklistické preteky vychádzajúce z modelu Škoda Superb iV, ktoré sa objaví aj na cyklistických pretekoch Tour de France.