Domov Lifestyle Falcon 8×8: Najväčšie hasičské vozidlo na svete na cestách neuvidíme

Falcon 8×8: Najväčšie hasičské vozidlo na svete na cestách neuvidíme

Falcon 8x8: Najväčšie hasičské vozidlo na svete

Falcon 8×8 predstavuje vrchol medzi hasičskými vozidlami. Celková hmotnosť 54 ton a výkon až 1400 koní hovoria samé za seba.

Od začiatku 18. storočia sa mestá na východnom pobreží Spojených štátov začali rýchlo rozvíjať. S rastom obyvateľstva a zvyšujúcou sa hustotou populácie rástlo aj nebezpečenstvo požiaru. Uznávajúc toto nebezpečenstvo si muž menom John Ericcson dal za úlohu vytvoriť niečo, čo by drasticky zvýšilo časy odozvy hasičov. Výsledkom bol zrod vôbec prvého hasičského vozidla s parným pohonom v roku 1841. Dnes sú hasičské autá nabité modernými technológiami a funkciami, ktoré umožňujú hasičom zvládnuť rôzne situácie. Okrem toho, hasičské vozidlo navyše musí so sebou prepravovať ľudí, výstroj a tony vody. Všetky tieto vlastnosti teda znamenajú, že hasičské vozy patria medzi to najväčšie, čo na cestách môžeme stretnúť. No toto je zďaleka to najväčšie: volá sa Falcon 8×8, má 1400 koní a váži 54 ton.

Falcon 8x8: Najväčšie hasičské vozidlo na svete

Najväčší a najdrahší

Falcon 8×8 predstavuje najnovší výtvor spoločnosti National Fire Fighting Manufacturing FZCO, alebo skrátene NAFFCO. Ako už nasvedčuje samotný názov, spoločnosť sa zaoberá predovšetkým výrobou hasičskej techniky, ako čerpadlá, protipožiarné systémy a, samozrejme, hasičské vozy. Jej história začala v meste Jebel Ali, približne 30 kilometrov od Dubaja) a odvtedy sa presťahovala do Dubaja v Spojených arabských emirátoch.

Najväčší (a pravdepodobne najdrahší) hasičský voz na svete spoločnosť pomenovala Falcon 8×8: ide o osemkolesové monštrum vyrobené z odolných sklenených vlákien, ktoré poháňa dvojica motorov. Napriek tomu, že karoséria je vyrobená prevažne z ľahkého a nehorľavého materiálu, vozidlo váži závratných 54 ton. Napriek tomu, Falcon dosiahne rýchlosť 50 míľ za hodinu (80 km/h) za menej ako 25 sekúnd.

Účelom tohto nákladného vozidla je čo najrýchlejšie reagovať na požiare na letiskových dráhach. Pretože príčiny požiaru lietadiel sú rôznorodé, na ich správne uhasenie je potrebné mať po ruke viacero druhov hasičskej techniky a materiálov. Preto dokáže Falcon 8×8 odviezť až 16 000 litrov vody a 1 920 litrov peny.

Moderné kreatívne riešenia

Falcon 8×8 dokáže na miesto nešťastia odviezť šesťčlennú posádku hasičov a pri hasení extrémnych požiarov je možné diaľkovo ovládať hasiace zariadenie umiestnené na streche, ktoré slúži na dopravu vody alebo hasiacej peny do vyššej časti lietadla.

V hasiacom arzenáli Falcona sa nachádza aj zariadenie umiestnené pod čelným sklom, ktoré dokáže efektívne hasiť požiar pred vozidlom prostredníctvom rozprašovania vodnej filmotvornej peny a suchého chemického prášku. Tieto látky slúžia na hasenie leteckého paliva, elektriky či iných vysoko horľavých látok. Za účelom ochrany vozidla i posádky vo vnútri dokáže zariadenie hasiť požiare vzdialené až 90 metrov.

Ďalšou vymoženosťou je dodatočný hasiaci okruh, ktorého úlohou je ochrániť samotné vozidlo. Sústava sa skladá z trysiek umiestnených na podvozku vozidla, ktoré majú okrem samotnej ochrany za úlohu aj ochladiť zem pod kolesami.

Zdroj: NAFFCO / hotcars / startstop

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokAudi predstavilo najlacnejší elektromobil Q4 a Q4 Sportback
Nasledujúci článokMercedes-Benz EQS, prináša technológie ktoré nemá ani trieda S!