Domov News Trh ojazdených automobilov v januári ožil

Trh ojazdených automobilov v januári ožil

Rastie tiež ponuka vozidiel s alternatívnymi pohonmi.

Po každoročnom decembrovom poklese ponúk ojazdených automobilov zažil slovenský sekundárny trh v januári výrazné oživenie. V ponuke pribudlo oproti decembru 8.485 ojazdených vozidiel a celková ponuka sa tak dostala na 55.144 áut oproti decembrovým 46.659. Mediánová cena sa ustálila na sume 8.200 eur, stredná hodnota veku bola 10,4 roka a ponúkané vozidlá mali najčastejšie najazdených 173.850 kilometrov. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú pravidelne vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna.

 „Pre zákazníkov je zvýšenie počtu ponúkaných áut nepochybne dobrou správou. Čím viac bude na trhu áut, tým menší bude tlak na zvyšovanie ceny, pretože bude väčšia konkurencia medzi jednotlivými obchodníkmi. Otázkou ale zostáva, ako sa do celkovej ponuky prepíše ďalšie oznámené obmedzenie výroby zo strany automobiliek, ktorým opäť chýbajú dôležité výrobné komponenty, najmä čipy,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna na Slovensku. „V súčasnej dobe je ale na ponukových cenách ojazdených áut vidieť, že stagnujú, alebo aspoň rastú výrazne pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch,“ dodáva Petr Vaněček.

Najinzerovanejšie vozidlá na slovenskom trhu v januári 2023
Poradie TOP 10 modelov TOP 10 elektromobilov TOP 10 hybridov
1 Škoda Octavia Tesla Model 3 Toyota Corolla
2 Volkswagen Passat Mercedes EQC Toyota C-HR
3 Volkswagen Golf Nissan Leaf Toyota RAV 4
4 Škoda Fabia Tesla Model S BMW 5
5 Škoda Superb BMW i3 Volvo XC60
6 BMW 3 Škoda Enyaq Toyota Yaris
7 BMW 5 Volkswagen ID.3 BMW 7
8 Audi A6 Audi e-tron Toyota Auris
9 Audi A4 Mercedes EQV Lexus RX
10 Ford Focus Renault Zoe Suzuki SX4 S – Cross

Najčastejšie ponúkaným modelom ojazdených vozidiel na slovenskom trhu bola v januári tradične Škoda Octavia s cenovým mediánom 6.800 eur, vo veku 10 rokov a s 201.700 kilometrami na tachometri. Nasledovali VW Passat a VW Golf. V ponuke bolo v januári 308 vozidiel s hybridným pohonom (o 111 viac ako v decembri) a 199 čistých elektromobilov (o 67 viac ako v decembri). „Je vidieť, že aj všeobecne konzervatívni domáci zákazníci začínajú vnímať nastupujúcu elektromobilitu, čomu sa pomaly prispôsobuje trvale rastúca ponuka alternatívnych pohonov na trhu, vrátane tej našej v sieti AAA AUTO a Mototechna,“ dopĺňa Petr Vaněček.

Advertisment

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!