Chorvátsko ruší po troch rokoch reguláciu cien pohonných hmôt. Prichádza nový výpočet cenoviek paliva, ktoré určí voľný trh namiesto úradníkov. Chorvátska vláda v pondelok oznámila, že nebude ďalej predlžovať platnosť nariadenia o maximálnych maloobchodných cenách pohonných hmôt, informoval web croatiaweek.com.
Oznámenie zverejnilo chorvátske ministerstvo hospodárstva vo verejnom vyhlásení. „Vláda Chorvátskej republiky sa rozhodla nepredĺžiť platnosť nariadenia o určení najvyšších maloobchodných cien ropných produktov. Toto rozhodnutie bolo prijaté po dôkladnej analýze a monitorovaní globálnych trhových trendov,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Reguláciu cien palív zaviedli pred tromi rokmi ako reakciu na extrémnu nestabilitu svetových energetických trhov. Ako hlavný cieľ opatrenia stanovili ochranu životnej úrovne obyvateľov a zabezpečenie hospodárskej stability.
Počas uvedeného obdobia sa výška maximálnych cien prispôsobovala aktuálnemu vývoju cien ropy na svetových trhoch regulovaným spôsobom. Podľa posledných analýz sa však situácia stabilizovala – trhy sú predvídateľnejšie a dodávateľské reťazce bezpečnejšie.
Budeme sledovať čerpačky, varujú úradníci
Chorvátske ministerstvo hospodárstva upozornilo, že aj napriek zrušeniu regulácie bude vláda naďalej pozorne sledovať veľkoobchodné ceny ropy a dianie na čerpacích staniciach v celej krajine.

„Nepovolíme neodôvodnené či neprimerané zvyšovanie cien, ktoré by mohlo ohroziť životnú úroveň občanov alebo stabilitu chorvátskych podnikov. V prípade potreby je vláda pripravená znova zasiahnuť,“ zdôraznil minister hospodárstva Ante Šušnjar.
V dôsledku najnovšieho rozhodnutia zrušili aj plánované zníženie cien pohonných hmôt, ktoré malo vstúpiť do platnosti v utorok.
Ceny PHM mali klesať
Pôvodne plánované úpravy cien palív mali vyzerať nasledovne:
- Benzín mal cenovo vychádzať na 1,41 eura za liter, išlo by o pokles o 0,04 eura
- Nafta mala stáť regulovaných 1,36 eura, išlo by o pokles o 0,02 eura
- Modrá nafta určená napríklad poľnohospodárske stroje sa mala predávať za 0,76 eura za liter, čo by znamenalo pokles o 0,01 eura
Rozhodnutie vlády privítala energetická spoločnosť INA, ktorá prevádzkuje sieť čerpačiek v krajine. Označila ho za krok smerom k udržateľnejšiemu a trhovo orientovanému podnikateľskému prostrediu.
Spoločnosť očakáva, že týmto krokom sa vraj zvýši flexibilita trhu a zlepšia sa podmienky pre investície a poskytovanie služieb v Chorvátsku. Zrušenie cenových stropov znamená návrat k voľnému, trhovému formovaniu cien pohonných hmôt v dovolenkovej krajine. Zostáva len počkať si na to, čo to bude znamenať v praxi pre motoristov.