
Revolúcia v doručovaní. Listinné zásielky a balíky adresované na magistrát mesta Bratislava bude od júla doručovať autonómny pozemný dron s názvom MAIKA.
Inovácie v uliciach Starého Mesta. Autonómny pozemný dron sa bude pohybovať medzi ľuďmi a doručovať balíky. Projekt autonómneho doručovania je na Slovensku relatívne vzácnou spoluprácou medzi súkromným, verejným a akademickým sektorom. Ministerstvo dopravy SR, Slovenská akadémia vied, Slovenská pošta, hlavné mesto Bratislava a ich technologický partner DiusAi, za ktorým stojí Patrik Tkáč, dnes (27. 5. 2025) podpísali memorandum o porozumení, ktorým zoficiálnili iniciatívu ELEVATE. Jej nosnou myšlienkou je vytvoriť funkčný ekosystém, ktorý prepojí verejnú správu, samosprávy, podnikateľské prostredie a akadémiu, zabezpečí jednoduchšie testovanie autonómnych technológií, podporí slovenských inovátorov a prispeje ku kvalitnejšiemu životu v mestách.
Projekt ELEVATE
V rámci pilotných projektov chce ELEVATE identifikovať výzvy pre bezpečné zavedenie autonómnej dopravy na Slovensku a urýchliť legislatívne procesy jej implementácie do reálneho života. ELEVATE je to platforma, ktorá má ambíciu zmeniť Slovensko na krajinu, kde sa moderné technológie nielen testujú, ale aj aplikujú pre zlepšenie života ľudí v mestách a obciach, pri práci alebo pri oddychu. Či už ide o ekologickejšiu individuálnu aj verejnú dopravu, doručovanie, záchranné operácie v horských oblastiach, ale aj automatizované služby verejnej správy, inteligentné monitorovanie dopravy a ovzdušia, či prediktívne systémy pre zvládanie krízových situácií.
Projekt má ambíciu podporiť rozvoj šikovných riešení “Made in Slovakia” a pritiahnuť na Slovensko špičkových vývojárov, mladých vedcov a investorov. Bratislava a Slovensko by sa tak mohli zaradiť medzi európske centrá umelej inteligencie, vrátane inovatívnej autonómnej mobility. Patrik Tkáč by chcel napríklad začať využívať drony na záchranné práce vo Vysokých Tatrách. Príkladom konkrétnych výziev, ktorým sa bude platforma venovať, patrí napríklad potreba zmeny súčasných predpisov, ktoré obmedzujú drony na prevádzku výlučne v dohľade operátora, čo je pri záchranných akciách v horskom teréne prakticky nemožné dosiahnuť.
Vytvorenie podmienok pre nastavenie správnej legislatívy
Napriek novele leteckého zákona v roku 2025, ktorá otvorila pilotné možnosti operácií mimo dohľadu (BVLOS) pre špecifické účely, zostáva nasadenie autonómnych dronov v reálnej prevádzke limitované. Ich príčina bude skúmaná v kontrolovaných i reálnych podmienkach. Podobne chýbajú jasné pravidlá týkajúce sa zodpovednosti v prípade kolízií autonómnych vozidiel s majetkom alebo ľuďmi. Nevyhnutné je tiež zavedenie jednotnej evidencie a schvaľovanie autonómnych systémov, ich integrácia do dopravného priestoru, riešenie ochrany osobných údajov a etických otázok spojených s automatizovaným rozhodovaním bez toho, aby prílišná regulácia brzdila zavádzanie a vývoj moderných dopravných prostriedkov.
Súčasťou práce zainteresovaných strán je aj pilotné testovania autonómnych vozidiel a dronov na kontrolovaných polygónoch i v reálnej doprave v Bratislave, Košiciach a vo Vysokých Tatrách. Projekt ELEVATE koordinuje Ministerstvo dopravy SR, ktoré pripravuje transpozíciu európskej legislatívy do slovenského práva a zároveň riadi legislatívu a evidenciu slovenskej dopravy.„Slovensko nesmie zaostať za svetovým tempom inovácií a platforma ELEVATE je našou šancou pripraviť moderné a bezpečné pravidlá pre budúcnosť slovenskej dopravy,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž.
„Slovenská akadémia vied sa snaží byť na čele vedeckého poznania nielen v základnom ale aj aplikovanom výskume. Ten vedie k tak potrebným inováciám, ktoré posúvajú krajiny k ekonomickej prosperite. Autonómna doprava je dnes témou a Slovensko, ako automobilová veľmoc, nemôže zaostávať. Aj preto venuje SAV mimoriadnu pozornosť tejto téme. Radi sa zúčastňujeme na iniciatíve ELEVATE a veríme, že naša expertíza bude prínosná v oblasti vývoja autonómnych technológií,“ uviedol Pavol Šajgalík, predseda SAV.

DiusAI ako technologický partner projektu
Technologickým lídrom projektu je slovenská platforma DiusAi, ktorá zabezpečuje vývoj autonómnych systémov a zároveň investuje do testovania a infraštruktúry. V prvej fáze bude projekt finančne podporený práve Patrikom Tkáčom a jeho spoločnosťou DiusAi. DiusAi už v minulosti finančne podporil napríklad vývoj slovenského jazykového modelu umelej inteligencie v Slovenskej akadémii vied.
„Ak má Slovensko zostať súčasťou sveta, ktorý technológie nielen prijíma, ale aj tvorí, musí sa aktívne zapojiť a udržať krok s vývojom. ELEVATE je príležitosť, ako systematicky prepájať štátnu správu, vedu, samosprávy a súkromný sektor do jedného funkčného celku. Tento projekt vnímam ako dôležitý krok k tomu, aby sa inovatívne technológie, ktorým sa v DiusAi dlhodobo venujeme, mohli prakticky uplatniť. Verím, že Slovensko si môže udržať krok s vyspelým svetom, ak spojíme expertízu, spoluprácu a odvahu konať,“ povedal vizionár a zakladateľ DiusAi Patrik Tkáč. Projekt ELEVATE je spolufinancovaný spoločnosťou DiusAi, ktorá na testovanie a vypracovanie štúdie vyčlenila sumu 100 000 eur.
Autonómny pozemný dron od TwinswHeel
Slovenská pošta sa do projektu zapojí testovaním praktických aplikácií autonómnej logistiky v rámci miest. V spolupráci s hlavným mestom Bratislava bude v mestskej časti Staré Mesto testovať autonómne robotické vozidlo TwinswHeel, vyrábané vo francúzskom Toulouse, určené na doručovanie zásielok s celkovým objemom až 150 kg. Rovnaké autonómne vozidlo už používa aj pošta v Slovinsku. Slovenská pošta si bude vozidlo od TwinswHeel prenajímať. 8-mesačný prenájom bude stáť 28 000 €.
„Autonómne doručovanie je odpoveď na výzvy, ktorým čelí každá moderná logistická spoločnosť – rastúce náklady, dostupnosť pracovnej sily a potreba ekologickej prevádzky. Autonómne vozidlá nám umožnia zásadne zefektívniť logistiku, najmä v peších zónach miest a pri preprave zásielok na krátke vzdialenosti,“ vyhlásil generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka.
Bratislava autonómnu dopravu podporuje
Hlavné mesto Bratislava poskytne pre projekt praktickú podporu poskytnutím testovacích prostredí a spolupráce na konkrétnych prípadoch využitia autonómnych technológií v meste, napríklad pri testovaní autonómnych vozidiel Slovenskej pošty či osobných autonómnych áut. „Autonómna doprava a všetky technológie s tým spojené sú veľmi perspektívnou oblasťou rozvoja aj z hľadiska jej využitia pre verejnú dopravu, kvalitnejší život a čistejšie mesto. Zároveň sú dôležitou témou pre inovácie a talent, ktorý na vývoji bude pracovať. Pritiahnuť do mesta investície, podporiť technologické firmy a pripraviť sa na technológie budúcnosti je súčasťou stratégie mesta,“ povedal na stretnutí s novinármi hlavný stratég mesta Ján Mazúr.
Na projekt autonómneho doručovania zásielok v Bratislave by malo v Q3 nadviazať testovanie autonómnych dronov zamerané na vyhľadávanie a záchranu osôb v horskom prostredí. Záverečná správa, ktorá zhodnotí výsledky testovaní a prinesie odporúčania pre legislatívne zmeny, bude dokončená a odovzdaná v prvom kvartáli 2026.