Domov SPRÁVY Doprava Hodíme výstražný trojuholník do koša? Toto ho môže nahradiť

Hodíme výstražný trojuholník do koša? Toto ho môže nahradiť

dopravna-nehoda

Výstražný trojuholník patrí neodmysliteľne do povinnej výbavy našich vozidiel. Slúži ako upozornenie pre ostatných vodičov v prípade poruchy, respektíve dopravnej nehody. Už čoskoro sa však môže stať, že výstražný trojuholník nahradí celkom zaujímavá novinka. Aktuálne sa už pripravuje takáto zmena v Španielsku. Nám nezostáva nič iné, iba čakať, či sa takáto zmena osvedčí.

Podľa údajov poskytnutých Ministerstvom dopravy v Španielsku (DGT) takmer polovica Španielov nevie, ako sa správať, keď utrpí nehodu alebo poruchu vozidla. Výstražný trojuholník tak častokrát na cestách pri výnimočných situáciách chýba. Generálne riaditeľstvo dopravy v Španielsku sa rozhodlo pre inováciu na zníženie smrteľných dopravných nehôd. Zverejnilo novelu zákona o asistenčných službách na cestách, kde sa cestné bezpečnostné majáky stanú základným prvkom, ktorý definitívne nahradí výstražné trojuholníky.

Pomôže to zvýšiť bezpečnosť?

Používanie cestného bezpečnostného majáku sa stane povinné až od 1. januára 2026, avšak Ministerstvo dopravy v Španielsku odporúča začať ich používať čo najskôr. Cieľom je, aby sa predišlo nehodám a minimalizovali sa riziká na cestách. Od nadobudnutia platnosti tejto novely môžu vodiči v Španielsku používať tento bezpečnostný maják na cestách namiesto núdzových trojuholníkov.

maják
Zdroj: Erumvial

Cestný bezpečnostný maják je zariadenie, ktoré sa dokáže pripojiť na bezpečnostné strediská ministerstva dopravy a poskytuje 360-stupňové blikajúce núdzové svetlo. Keď je takýto maják aktivovaný, vyžaruje blikajúce svetlo s vysokou intenzitou a vyšle záchranný signál stredisku, ktoré potom upozorní záchranné zložky, ako aj iné vozidlá, že došlo k nehode. Toto zariadenie urýchli príchod záchranných zložiek na miesto nehody a umožní presnú kontrolu nad dopravnými nehodami a zlepší aj ich lokalizáciu. Španieli si od takéhoto riešenia sľubujú výrazné zvýšenie bezpečnosti na cestách a zníženie počtu vážnych dopravných nehôd.

Pilotný projekt pre celú EÚ?

Bezpečnostný maják umožní viditeľnosť odstaveného vozidla až na vzdialenosť 1 kilometer. Mal by byť určený pre všetky typy vozidiel, keďže má magnetický systém upevnenia. Celková výdrž takéhoto zariadenia sa odhaduje na 2 hodiny vďaka 9-voltovej batérii. Núdzový maják zavádza nové výhody, ktoré dávajú vodičom náskok v kvalite a bezpečnosti. Tento maják je v Španielsku už plne homologovaný. Ako to vidíte vy? Zahodíme trojuholníky do koša a vložíme do kufra majáky?

maják
Zdroj: Road Safety Charter

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJRoad Safety Charter
Predchádzajúci článokPrekvapenie? Európskym Autom roka 2023 sa stal Jeep Avenger
Nasledujúci článokMansory urobilo z Urusu trojdverák, má vyše 900 koní