Domov SPRÁVY News Šesťvalec a bez strechy. Zaručený recept na zábavu

Šesťvalec a bez strechy. Zaručený recept na zábavu

Foto: Mercedes-AMG

Nový štvorsedadlový kabriolet CLE 53 4MATIC+ sa teraz pripája k roadsteru SL ako druhý model značky Mercedes-AMG pre radosť z jazdy s otvorenou strechou. A vďaka pokročilým technológiám je vhodný na celoročné využitie, nielen v lete. Výkonný šesťvalec, sofistikované odpruženie a variabilný pohon všetkých kolies z neho robia neuveriteľne dynamické auto so širokým spektrom využiteľnosti.

Ach, ten dizajn. To povzdychnutie má vyznieť slastne, veď si pozrite fotky a hneď vám musí byť jasné, prečo. Charakteristická maska chladiča AMG v tvare písmena A a ostré, štíhle línie full-LED svetlometov vytvárajú vzhľad, ktorý je charakteristický pre značku. Svetlomety Digital Light s funkciou projekcie sú k dispozícii ako voliteľná výbava. Sú vybavené elipsami denných svetiel a modrým osvetlením v spodnej časti svetlometov, čo ešte viac zvýrazňuje dynamický vzhľad vozidla. Nafúknuté svaly nie sú výsledkom chemického dopovania, ale rozšírenia podbehov a rozchodu. Rozšírené predné a zadné podbehy kolies, široký rozchod kolies (+ 58 milimetrov vpredu, + 75 milimetrov vzadu v porovnaní s civilným modelom) a 19-palcové kolesá dodávajú novému kabrioletu CLE AMG mohutný vzhľad. K dispozícii sú aj voliteľné 20-palcové kolesá.

Mercedes CLE AMG
Foto: Mercedes-AMG
Pre štyroch

Medzi pútavé prvky interiéru CLE AMG patrí voľne stojaci 12,3-palcový plne digitálny displej vodiča a 11,9-palcový centrálny displej orientovaný na vodiča vo formáte na výšku. Ten je vybavený elektrickým naklápaním z 15 na 40 stupňov, aby sa zabránilo rušivým odrazom svetla pri otvorenej hornej časti. Ďalšou zaujímavosťou je voliteľné dynamické náladové osvetlenie so 64 farbami. Svetelné pásy prechádzajú z kokpitu cez dvere a zadné bočné panely až za zadné sedadlá. Vzniká tak štýlový efekt obopínania, ktorý umocňujú ďalšie dva obklopujúce detaily.

Po prvé, horná časť palubnej dosky, horné okraje dverí a krycí panel s mäkkou strechou sú čalúnené čiernym koženým vzhľadom nappa. Po druhé, celý priestor pre cestujúcich je lemovaný chrómom. Aby bola vaša jazda ešte príjemnejšia, budú sa o vás starať pasívne prvky, neskôr si opíšeme aj tie aktívne. Aby sa zabránilo ich prehriatiu v lete, kožené sedadlá majú špeciálny povlak, ktorý odráža blízke infračervené vlny slnka. Táto vlastnosť udržuje kožu až o 12 stupňov chladnejšiu na priamom slnečnom svetle ako štandardná neupravená koža. Aj keď je horná časť zatvorená, interiér sa vďaka chladným poťahom sedadiel zahrieva menej.

Foto: Mercedes-AMG
Príjemná jazda za každých okolností

O vysokú úroveň každodenného komfortu pre celoročnú zábavu s otvorenou strechou sa stará elektrický veterný deflektorový systém Aircap a vyhrievanie a vetranie úrovne krku s Airscarf. Oba systémy boli modernizované a sú súčasťou štandardnej výbavy. Vďaka nim je jazda s otvorenou strechou ešte pohodlnejšia aj pri nízkych vonkajších teplotách. Aircap sa skladá z dvoch prvkov. Veterný deflektor na čelnom skle presmeruje prúdenie vzduchu nad hlavami cestujúcich. Stlačením tlačidla sa vysunie a pomáha automatickému spojleru vetra umiestnenému za zadnými opierkami hlavy ešte efektívnejšie znižovať turbulencie.

Airscarf zásobuje krk a ramená predných pasažierov ešte teplejším vzduchom ako v predchádzajúcich modeloch – dokonca aj v nepriaznivých veterných podmienkach. Akustická textilná strecha štandardného strihu tiež prispieva k plnej vhodnosti vozidla na celoročnú jazdu. Je k dispozícii v čiernej, červenej alebo šedej farbe. Viacvrstvový dizajn vrchnej časti s rozsiahlou izoláciou zaisťuje vynikajúcu ochranu pred poveternostnými vplyvmi vo všetkých ročných obdobiach. Znižuje tiež vietor a hluk pri jazde. Horná časť sa otvára a zatvára do 20 sekúnd pri jazde rýchlosťou 60 km/h. Po prvýkrát je strecha plne elektrická, vďaka čomu je ešte tichšia ako predtým. Sériovo dodávaná elektrická rolovacia priečka oddeľuje zloženú strechu od zvyšku batožinového priestoru.

Mercedes CLE AMG
Foto: Mercedes-AMG
Dokonalý pohon

Nový model CLE AMG 53 4MATIC+ využíva výrazne modernizovanú verziu osvedčeného 3,0-litrového radového šesťvalcového preplňovaného motora M256. Táto verzia vysokovýkonného motora, teraz nazývaná M256M, presviedča predovšetkým optimalizovanými spaľovacími komorami s prepracovanými sacími a výfukovými otvormi. Má tiež nové piestne krúžky, upravené vstrekovanie a nové výfukové turbodúchadlo, ktoré ponúka zvýšený plniaci tlak o 1,5 baru (predtým 1,1 baru). Výsledkom je vyšší krútiaci moment 560 Nm v nepretržitej prevádzke a 600 Nm v režime overboost až na desať sekúnd.

Dôležitejší ako absolútny krútiaci moment je zlepšené zvyšovanie krútiaceho momentu a harmonickejšia odozva motora. Umožňuje to prídavný elektrický kompresor, ktorý bol tiež vylepšený. Teraz môže bežať takmer nepretržite po dlhšiu dobu, čo je upgrade, ktorý si zákazníci všimnú najmä v strednom rozsahu otáčok. To zase umožnilo väčšie výfukové turbodúchadlo pre vyšší špičkový výkon. K účinnosti prispieva aj druhá generácia integrovaného štartovacieho generátora (ISG), ktorý je teraz namontovaný v kryte prevodovky. Ako centrálny komponent 48-voltového elektrického systému funguje nielen ako elektrický generátor, ale plní aj hybridné funkcie. To zahŕňa krátke zvýšenie výkonu o 17 kW a krútiaceho momentu 205 Nm, rekuperáciu, radenie v bode zaťaženia, plachtenie a takmer nepostrehnuteľné opätovné naštartovanie motora. Elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 250 km/h možno s voliteľným balíkom vodiča AMG zvýšiť na 270 km/h.

Mercedes CLE AMG
Foto: Mercedes-AMG
Intuitívna prevodovka

3,0-litrový radový motor je spojený s prevodovkou AMG Speedshift TCT 9G s krátkymi časmi radenia, rýchlou odozvou, funkciou dvojitého odpojenia a viacnásobným podraďovaním. Prevodovka okamžite preraďuje nahor a nadol a reaguje najmä v jazdnom programe Sport+ a v manuálnom režime. Voľba jazdného programu uľahčuje všetko od dynamických akceleračných manévrov a prispôsobených časov preradenia až po štýl jazdy šetriaci palivo. Pozinkované radiace páčky umiestnené za volantom vľavo a vpravo umožňujú manuálne radenie prevodovky AMG Speedshift TCT 9G.

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokHyundai i30 s novým cenníkom, pod 18-tisíc je už nedostupný
Nasledujúci článokZachráni nízky záujem o EV Ford Focus? Vyjadril sa šéf…