Domov SPRÁVY News Škoda prejde na minimalistický dizajn, ulovila známe meno od čínskej konkurencie

Škoda prejde na minimalistický dizajn, ulovila známe meno od čínskej konkurencie

Chan Park. Foto: Škoda

Na pozíciu vedúceho dizajnu interiéru v spoločnosti Škoda Auto nastúpil Chan Park, ktorý do českej automobilky prichádza zo značky Nio.

Absolvent Royal College of Art prichádza do Škody ako posila s bohatými skúsenosťami z niekoľkých významných automobilových značiek. V budúcnosti ponesie jeho podpis interiér sériových i koncepčných vozidiel značky Škoda. Svoju profesionálnu kariéru začal v talianskej spoločnosti Pininfarina. V januári 2009 prešiel do spoločnosti Kia Europe v Nemecku, kde bol zodpovedný za dizajn interiéru niekoľkých projektov. V spoločnosti Mercedes-Benz AG sa vypracoval na pozíciu senior dizajnéra interiéru a v rokoch 2013 až 2021 zastával funkciu senior dizajnéra v spoločnosti Audi AG.

Naposledy bol Chan Park šéfdizajnérom interiéru čínskej automobilky Nio. Bol tak zodpovedný napríklad za návrh minimalistického a technologicky zameraného kokpitu pre novú vlajkovú loď s označením ET9. Medzi hlavné črty interiéru tohto vozidla patrí luxusné usporiadanie štyroch sedadiel po vzore súkromných lietadiel, modulárny centrálny pracovný priestor v zadnej časti, výrazná vertikálne delená sklenená strecha a prístrojová doska, ktorá sa vyhýba fyzickým ovládacím prvkom. Medzi zadnými sedadlami sa nachádza stredový tunel s pohodlnou lakťovou opierkou, indukčnou nabíjačkou mobilných telefónov, chladničkou, vyklápajúcim sa stolíkom otáčajúcim sa o 360 stupňov a dotykovou obrazovkou, prostredníctvom ktorej je možné ovládať 11 rôznych komfortných funkcií. Panoramatická strecha je oddelená priečkou, na ktorej sa nachádza náladové osvetlenie.

Interiér modelu Nio ET9, na ktorom sa podieľal Chan Park. Foto: Nio
Príde Škoda o fyzické tlačidlá?

Predtým sa v Audi podieľal na dizajne kokpitu elektromobilu Q4 E-tron, ktorý sa podobne ako Nio zameriava na digitálnu funkčnosť a ovláda sa prevažne pomocou dotykových obrazoviek. Oba tieto minimalistické prístupy sú odlišné od toho, na čo sú zvyknutí zákazníci značky Škoda, ktoré doteraz vždy ponúkala výhody fyzických tlačidiel. Aj v dnešnej dobe napríklad modely Kodiaq a Superb majú analógové multifunkčné ovládače Smart Dials.

Ovládače Smart Dials v modeli Kodiaq. Foto: Škoda

„Som rád, že v tíme Škoda Design môžem privítať Chana Parka. Vďaka svojim preukázateľným skúsenostiam vo významných automobilkách je ideálnym kandidátom na pozíciu vedúceho oddelenia dizajnu interiéru. Teším sa, že začne uplatňovať svoju dizajnérsku filozofiu „menej je viac“ a dokonale zladí estetický vzhľad a funkčnosť našich automobilov. Teším sa na našu spoluprácu a želám mu veľa úspechov. Peter Olah významne prispel k vytvoreniu charakteristickej DNA celkového dizajnu interiéru našich vozidiel. Teším sa na pokračovanie našej spolupráce a želám mu veľa radosti a úspechov v jeho novej funkcii,“ povedal Oliver Stefani, šéfdizajnér spoločnosti Škoda Auto.

Park nahrádza Petra Olaha, ktorý bol vymenovaný za šéfa interiérového dizajnu koncom roka 2020. Olah zostane členom tímu Škoda Design a prevezme zodpovednosť za pozíciu Art Direction – One Design Identity. Vo svojej novej pozícii bude zodpovedný za definovanie a dohľad nad komplexnou 360° stratégiou dizajnu vrátane filozofie, štýlu a výskumu budúcich trendov.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Škoda
Predchádzajúci článokTEST Škoda Octavia 2,0 TDI Ambition – hybridom kazí biznis
Nasledujúci článokPoslanci schválili jednodňovú diaľničnú známku a definitívny koniec ročnej. Prešiel aj chyták s dvojitou cenou

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here