Stomiliónové až miliardové navýšenie nákladov a výrazný pokles ziskov, aj to je obraz ciel zavedených americkým prezidentom.
Nech máte akýkoľvek názor na politiku Donalda Trumpa, jedno je isté. Európskemu automobilovému priemyslu vôbec neprospieva, práve naopak. Rozpútanie obchodnej vojny a zavedenie ciel americkým prezidentom majú nemalý dopad pochopiteľne aj na automobilky v Európe. Ako veľmi? Koncern Volkswagen Group zverejnil finančné výsledky za druhý kvartál roku 2025 a platnosť ciel je jednoznačne citeľná.
Viac ako 1 miliarda eur za americké clá
Prevádzkové zisky za dané obdobie klesli o neuveriteľných 29,4 %, pričom automobilka čelila najmä zvýšenému tlaku zo strany amerických ciel. Tie stáli koncern za prvých šesť mesiacov aktuálneho roka až 1,3 miliardy eur, čo rozhodne nie je zanedbateľná suma.

Okrem toho koncern čelí aj stále rastúcej konkurencii z Číny a pretrvávajúcej neistoty v oblasti regulácii. Na predaje sa však VW Group nemôže sťažovať. Napriek tomu, že v prvej polke tohto roka klesol predaj Porsche o 6 % a u Audi o 5,9 %, celkové predaje koncernu vzrástli o pól percenta, na 4,36 milióna vozidiel.
„Naše polročné výsledky predstavujú kontrastný obraz: na jednej strane sme dosiahli výrazný úspech s produktmi a pokročili sme v reorganizácii spoločnosti. Na druhej strane sa prevádzkový výsledok medziročne znížil o tretinu – aj v dôsledku vyššieho predaja modelov s nižšou maržou, ktoré sú výlučne elektrické. Okrem toho mali negatívny vplyv zvýšené dovozné clá v USA a reštrukturalizačné opatrenia,“ povedal Arno Antlitz, CFO a COO VW Group.

Dohoda medzi USA a EÚ
Koncern tak chce zaviesť opatrenia na zníženie nákladov, nakoľko sa domnieva, že zavedené clá nie sú len dočasné. Automobilka očakávala, že clo vo výške 27,5 % zostane v platnosti do konca roka. To by jednoznačne malo výrazne negatívny vplyv na zisky spoločnosti. Medzičasom však USA a EÚ dosiahli rozsiahlu obchodnú dohodu, ktorá počíta so znížením ciel na 15 %. To by malo aspoň čiastočne automobilky odbremeniť.
VW Group však nie je zďaleka jediný, kto masívne dopláca na americké clá. Spoločnosť General Motors uviedla, že dodatočné clá ju stáli takmer 1 miliardu eur, zatiaľ čo koncern Stellantis oznámil, že clá zavedené Donaldom Trumpom ich stáli na úrovni 260 miliónov eur.