Domov Doprava 201 bude po novom 71. Linky trolejbusov v Bratislave zásadne zmenia očíslovanie

201 bude po novom 71. Linky trolejbusov v Bratislave zásadne zmenia očíslovanie

Od 1. novembra 2021 budú zjednotené číselné rady mestskej hromadnej dopravy, čím sa chce MHD odlíšiť od prímestskej dopravy.

Už čoskoro sa rozšíri vozový park mestskej hromadnej dopravy o ďalšie kusy hybridných trolejbusov, ktoré DPB plánuje nasadiť aj na viaceré dnešné autobusové linky a transformuje ich na trolejbusové.
„Rozdiel medzi trolejbusovou a autobusovou dopravou sa vďaka hybridným vozidlám stiera, preto už nebude viac potrebné rozlišovať autobusové a trolejbusové čísla liniek.“ uvádza DPB,a.s. vo svojom stanovisku. Ďalším benefitom je aj, že cestujúci si už nebudú musieť pamätať dve rôzne čísla pri denných a nočných linkách jazdiacich rovnakým smerom.
„Trolejbusová doprava je ekologický variant MHD, ktorý v Bratislave premáva už vyše 110 rokov. Okrem rekonštrukcie a budovania nových tratí máme rozbehnuté aj nákupy viacerých typov vozidiel, ktorými spravíme cestovanie po hlavnom meste ešte príjemnejšie a ekologickejšie. Nové prehľadné číslovanie liniek prispeje k rozvoju trolejbusovej dopravy, keď čoskoro vymeníme autobusy za trolejbusy, ale čísla liniek už meniť nebudeme,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.
Už dnes je štvrtina trolejbusových liniek označovaná v „autobusovom“ číselnom rade – ide o linky 33, N44, N47 a N72. Od novembra k nim pribudnú aj ostatné trolejbusové linky a označovanie tak bude jednotné pre trolejbusy aj autobusy.
zdroj: DPB,a.s.
Čo je teda dôvodom ?
Nové čísla trolejbusov budú reflektovať tzv. systém oblastného označovania liniek, ktorý bol zavedený ešte v rámci zmien MHD v 90. rokoch. Každá časť Bratislavy a regiónu v ňom má pridelené číslo. Napríklad Devín či Devínska Nová Ves je označená číslom 2, takže ju obsluhujú linky, ktorých čísla sa začínajú alebo končia číslicou 2 (20, 21, 23, 25, 26, 29, 92). Dvojciferné čísla na LED displejoch aj zastávkach vozidiel budú čitateľnejšie z väčšej vzdialenosti.
Číselný rad 201 – 212 bude prenechaný regionálnym linkám. V polovici novembra totiž v integrovanej doprave pribudnú nové linky na Záhorie, ktoré budú používať niektoré z uvoľnených čísiel.
Prechodné obdobie
Aby si na zmeny stihli cestujúci zvyknúť, DPB,a.s. stanovil  polročné prechodné obdobie, v rámci ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého a nového čísla linky. Zmien sa v bratislavskej MHD deje naozaj veľa od nových trolejbusov, cez vyznačovanie nových buspruhov až po zmenu označení trolejbusov. Nuž porekadlo, zvyk je železná košeľa, v tomto prípade neplatí. Neostáva nám nič iné len si na novú situáciu zvyknúť. Už len chýba viacej ľudí, ktorí začnú MHD využívať a presadnú z áut do autobusov.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 2.3 / 5. Počet hodnotení 34

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokDočasných buspruhov sa nezbavíme. Čoskoro sa niektoré z nich zmenia na trvalé
Nasledujúci článokNový Jeep Grand Cherokee bol oficiálne predstavený! Čo prináša piata generácia ?

1 COMMENT

  1. „…čísla sa začínajú alebo končia číslicou 2…“ – nie úplne, platí len, že čísla sa začínajú 2. To, že 92 tam jazdí je len náhoda, čo potom napríklad 72, či 32?

Comments are closed.