Domov Doprava Na konci roka môžete prísť o vodičák, ak…

Na konci roka môžete prísť o vodičák, ak…

Platnosť „ružových“ vodičských preukazov končí 31.12.2023. Ak takýto vodičský preukaz máte, s požiadaním o výmenu príliš dlho neotáľajte.

Polícia SR opäť pripomína, aby motoristi, ktorí svoju spôsobilosť viesť motorové vozidlo preukazujú vodičským preukazom vydaným od 01.01.1993 do 30.04.2004, požiadali o výmenu vodičského preukazu, nakoľko platnosť pôvodného vodičského oprávnenia končí dňom 31.12.2023. „Podať žiadosť o výmenu vodičského preukazu je možné osobne počas stránkových hodín na ktoromkoľvek oddelení dokladov odboru poriadkovej polície okresného riaditeľstva Policajného zboru,“ pripomína polícia. Správny poplatok za vydanie dokladu do 30 dní je 6,50 eura. Za urýchlené vydanie do dvoch pracovných dní zaplatí motorista 26 eur. Starý vodičský preukaz treba po vydaní nového odovzdať polícii. Na konkrétny čas sa je možné objednať cez rezervačný systém Ministerstva vnútra.

Ak je motorista držiteľom aj oprávnenia na riadenie nákladných vozidiel, kamiónov či autobusov, pri podaní žiadosti musí doložiť aj osvedčenia o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Pozor, ak tieto osvedčenia vodič nepredloží, platnosť vodičského oprávnenia na tieto skupiny vozidiel mu skončia. Na novom doklade tak bude mať pri daných skupinách uvedený dátum konca platnosti, ktorý bude totožný s dátumom žiadosti o nový vodičský preukaz. Doklad o zdravotnej spôsobilosti musí predložiť aj vodič starší ako 65 rokov.

Za jazdu s neplatným vodičákom hrozí pokuta

Medzi motoristami môžu byť desiatky až stovky tisíc vodičských preukazov, ktorých o niekoľko mesiacov skončí platnosť. Treba si uvedomiť, že jazdou s neplatným vodičským preukazom sa vodič dopúšťa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Týmto vodičom môže byť uložená bloková pokuta vo výške 50 eur.

Ružové vodičské preukazy boli pôvodne považované za neobmedzené, pretože na nich nebol uvedený dátum platnosti. No na základe smernice Európskeho parlamentu a Rady číslo 2006/126 ES z roku 2006 o vodičských preukazoch, ich platnosť vyprší 31. decembra 2023.

Na Slovensku máme v súčasnosti 6 druhov vodičských preukazov. Ten na ružovom papieri, ktorý je zaliaty do fólie, je práve ten najstarší. Ďalšou skupinou preukazov, ktorým bol dodatočne stanovený dátum platnosti, sú novšie verzie preukazov, na ktorých taktiež nie je uvedený dátum platnosti. Sú to vodičské preukazy, ktoré boli vydané v čase medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013. Tým platnosť vyprší 31. decembra 2032, teda až o 10 rokov. O ich výmenu je však možné požiadať aj skôr.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Pridaj komentár