Kto by bol povedal, že model E-Type od Jaguáru už bude oslavovať 60 rokov. Súčasťou veľkej oslavy je nových 12 renovovaných a upravených vozidiel tohto modelu pre zákazníkov.

Aristokratický Jaguar E-Type si svoju premiéru odkrútil na ženevskom autosalóne 15.3.1961. Vtedy bola k dispozícií iba coupé verzia tohto vozidla a verejnosť oň prejavila veľký záujem. Dalo by sa povedať, že predčila očakávania automobilky. Preto bola tak automobilka doslova prinútená „priniesť na svet“ druhú karosársku verziu – roadster. Ten sa na výstavisko dostavil do 24 hodín.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Jaguar E-Type 60 Collection vzdáva hold týmto dvom automobilom od 60 rokov neskôr. Prvé coupé bolo predstavené vo farbe Opalescent Gunmetal Grey s ŠPZ-tkou 9600 HP. Toto vozidlo bolo donesené na výstavisko Bobom Berrym. Roadster doniesol Norman Dewis – jemu bolo povedané, že auto musí byť na ďalší deň v Ženeve, nech to stojí čo to stojí.

Vozidlá z kolekcie E-Type 60 Collection majú po pár rokoch totožné farby ako tie, ktoré boli pred 60-timi rokmi predstavené vo Švajčiarsku. Autá majú lepší vzhľad a takisto budú disponovať novým infotainmentom Jaguar Classic Infotainment s navigáciou a Bluetooth spojením. Technické novinky zahŕňajú novú 5-stupňovú manuálnu prevodovkou so synchronizáciou na všetkých rýchlostných stupňoch, s ozubenými kolesami a zosilnenou skrinkou.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

3,8-litrový šesťvalec XK dosahuje maximálny výkon 265 koní. Motor dostal zliatinový chladič, či elektrický ventilátor a elektronické zapaľovanie. Výfukový systém bol takisto prekopaný a majitelia dostanú výfuk z nerezovej oceli – bude tak produkovať hlbší zvuk a bude mať dlhšiu životnosť.

Odkazom na minulosť je logo E-Type 60 s rokmi 1961 – 2021, či volant s vencom vyrobený po vzore pôvodných vozidiel zo svetlého bukového dreva. Tlačidlo klaksónu je vyrobené z 24 karátového zlata. Každý jeden kus bude dodávaný so špeciálnou plachtou na prekrytie, takisto s označením E-Type 60. Na stredovej konzole nájdeme zaujímavú rytinu od dizajnéra a umelca Kinga Nerda, ktorá hovorí o ceste z továrne Coventry do Ženevy. Jaguar hovorí, že táto rytina vznikala viac ako sto hodín.

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!