Domov Doprava Biela karta končí! Od 1. Októbra prejde preukazovanie PZP zmenou

Biela karta končí! Od 1. Októbra prejde preukazovanie PZP zmenou

Od 1. októbra sa ruší platnosť bielych kariet. Biele karty zrušila novela zákona o Exportno-importnej banke, ktorou sa zmenil Zákon o povinnom zmluvnom poistení.

O kartičku menej! Na preukázanie platnosti PZP budú stačiť zelené karty. Motoristi by mali po novom preukazovať povinné zmluvné poistenie vozidla už iba zelenou kartou, bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na Slovensku alebo v zahraničí.

Novela zákona o Exportno-importnej banke totiž zrušila vydávanie bielych kariet, ktoré potvrdzovali platnosť PZP iba na území Slovenska. Schválené zmeny, ktorými sa novelizoval Zákon o povinnom zmluvnom poistení, nadobudnú účinnosť už 1.októbra 2019. Vodičom preto odporúčame čo najskôr si skontrolovať, či majú originál zelenej karty pri sebe.

Takzvaná biela karta bola doteraz dokladom o poistení vozidla, ktorý vydala každému poistencovi poisťovňa a ktorý potvrdzoval platnosť PZP. Každý poistenec ju teda musel mať pri sebe, bola však platná iba na území SR. Medzinárodná karta automobilového poistenia, ktorú poznáme pod pojmom zelená karta, má na rozdiel od bielej medzinárodnú platnosť a jej forma spĺňa štandardy krajín, ktoré patria do Európskej únie.

nehoda

Systém zelenej karty

Poisťovne dlhodobo upozorňovali na to, že vydávanie bielych kariet je zbytočnou administratívou, pretože zelená karta potvrdzuje stále to isté povinné zmluvné poistenie, ktoré si vodiči uzatvorili. Od 1. októbra tak už poisťovne nebudú musieť vystavovať pri uzavretí poistenia aj bielu kartu, ale vystavia už iba jednu kartu, práve tú zelenú, ktorá má medzinárodnú platnosť.

Podľa nových pravidiel budú mať vodiči povinnosť nosiť pri sebe iba zelenú kartu. Tou budú preukazovať platnosť PZP, ak ich napríklad zastaví policajná hliadka. Preukazovať sa ňou budú aj pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte. Pri zániku PZP bude klient povinný vrátiť už iba zelenú kartu.

„Vodičom preto odporúčame, aby si skontrolovali, či majú pri sebe zelenú kartu. Ak niekto zistí, že napriek uzatvorenému poisteniu stále nemá originál zelenej karty, mal by sa obrátiť na svoju poisťovňu. Mohlo sa tak stať kvôli tomu, že niektorí klienti nestihli dodať načas technické preukazy a preto im poisťovňa originál kariet ešte neposlala. V takom prípade odporúčame čo najskôr kontaktovať svoju poisťovňu,“ hovorí riaditeľ oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA Július Baláž.

Už od októbra pôjdeme po diaľnici D1 rýchlosťou 140 km/hod

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokToyota má nové riešenie na nabíjanie elektromobilov!
Nasledujúci článokTest BMW 320d, splnila všetky naše očakávania takmer bez zaváhania