Domov Doprava Nezaplatili ste v minulosti pokutu za jazdu po diaľnici bez diaľničnej známky?...

Nezaplatili ste v minulosti pokutu za jazdu po diaľnici bez diaľničnej známky? Môžete očakávať poštu od exekútora

S udeľovaním pokút za jazdu po diaľnici bez platnej diaľničnej známky je to folklór sám o sebe, ale čo s tými, ktorí tieto pokuty doteraz nezaplatili? Štát ich začal postupne od dlžníkov aktívne vymáhať.

Elektronické diaľničné známky používame na Slovensku od roku 2015. Pre bežného motoristu so základnými znalosťami používania internetu ide o jednoduchú vec. Na portáli eznamka.sk si vyberie typ diaľničnej známky a typ vozidla, zaplatí za ňu online prevodom a potvrdenie o kúpe mu príde do mailu a sms správy. Pred vypršaním platnosti takisto dostane notifikáciu, takže vo svojej komplexnosti rozhodne ide o jednoduchší a modernejší systém ako lepenie papierových známok na čelné sklo.

Nie všetci však prechádzajú spoplatnenými úsekmi diaľnic s platnou diaľničnou známkou a títo vodiči (resp. podľa objektívnej zodpovednosti držitelia motorových vozidiel) sa vystavujú riziku, že im v budúcnosti príde pokuta 150, resp. 100 eur pri okamžitom zaplatení. Tu si viete skontrolovať, či má vaše vozidlo zakúpenú platnú diaľničnú známku.

Miesto sto eur môže byť až 258

Okresné úrady už vydali a vinníkom rozposlali desiatky až stovky tisíc pokút, ktoré však nie všetci uhradili. Neuhradené pokuty, proti ktorým nebol podaný opravný prostriedok, teraz štát vymáha prostredníctvom štátnej spoločnosti Slovenská konsolidačná a.s., predmetom činnosti ktorej je okrem iného vymáhanie pohľadávok verejného sektora. Postúpením pohľadávok (pokút udelených Okresnými úradmi) sa novým veriteľom pohľadávky vzniknutej z nezaplatenej pokuty za jazdu po diaľnici bez platnej diaľničnej známky stáva Slovenská konsolidačná a.s. Tá prostredníctvom štandardného postupu (podaním návrhu na vykonanie exekúcie prostredníctvom exekučného súdu v Banskej Bystrici) začína aktívne vymáhať svoje portfólio pohľadávok tvoriace uvedené pokuty.

Advertisment

Je potrebné upozorniť, že celková suma, ktorú súdny exekútor môže od dlžníka vymáhať, môže byť podľa Exekučného poriadku a príslušných vyhlášok až 258 eur (150 € pokuta, 60 € paušálna náhrada hotových výdavkov, 30 € odmena súdneho exekútora, 18 € DPH). Je preto lepšie (a oveľa lacnejšie) pokutu uhradiť a nečakať až do momentu, keď vám príslušnú sumu súdny exekútor zablokuje na bankovom účte.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!