Domov News Lamborghini Urus Performante – superšportové SUV ďalej posúvajú hranice možného

Lamborghini Urus Performante – superšportové SUV ďalej posúvajú hranice možného

Lamborghini trafilo modelom Urus klinec po hlavičke. Záujem o tento model sa rozhodlo podporiť výkonnejšou a odľahčenejšou verziou Performante, ktorá si už stihla na svoje konto pripísať jeden zaujímavý rekord. 

Dizajn exteriéru Lamborghini Urus Performante prináša niekoľko nových funkčných prvkov. Predný nárazník a splitter z uhlíkových vlákien majú agresívnejšie línie. Nové čierne prívody vzduchu lepšie chladia motor. Nová vzduchová clona zasa usmerňuje prúdenie vzduchu cez predné kolesá. Modifikovaný zadný spojler z uhlíkových vlákien zvyšuje zadný prítlak vozidla o 38 %.

Nové pneumatiky a orchestrálny výfuk

Verzia Performante dostala taktiež nové oceľové pružiny znižujúce podvozok o 20 mm. Rozchod kolies je širší o 16 milimetrov. Širšie blatníky ukrývajú 22 alebo 23-palcové kolesá s titánovými skrutkami obúvajúce pneumatiky značky Pirelli. Pirelli P Zero Trofeo R majú vpredu rozmery 285/40 R22 a vzadu 325/35 R22. Značka Lamborghini spolu s Pirelli vyvinuli prvé semisliky určené výhradne pre potreby mimoriadne rýchle a výkonné SUV.

Vďaka športovejšiemu bodykitu je variant Performante dlhší o 25 mm. Štandardom je famózne znejúci titánový výfukový systém od Akrapoviča. Verzia Performante je tiež charakteristická dvojfarebnou schémou, pastelové farby doplňuje kontrastná čierna.

Lamborghini Urus Performante

Optimalizovaný pomer výkonu a hmotnosti

Čo sa týka interiéru, tam šťastní majitelia nájdu sedadlá čalúnené čiernou Alcantarou so šesťuholníkovým prešívaním. Do konfigurátora pribudli nové farby, poťahy aj obloženia či balík Dark Package, ktorá sa vyznačuje bohatým využívaním matnej čiernej farby.

Lamborghini Urus Performante

Dôležité zmeny sa odohrali aj pod kapotou. Lamborghini Urus Performante je výkonnejšie o 16 koní, takže jeho celkový výkon sa zastavil na hodnote 666 k. Krútiaci moment má najvyššiu hodnotu 850 Nm a táto mamutia porcia sily je vodičovi k dispozícii od 2300 do 4500 ot./min. Pohotovostná hmotnosť auta sa znížila o 47 kg. Pomer výkonu k hmotnosti je tak veľmi zaujímavých 3,2 k/kg.

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je záležitosťou 3,3 sekundy. V akcelerácii sa Urus Performante zastaví pri 306 km/h. Lamborghini udáva tiež vzdialenosť potrebnú na úplne zastavenie z rýchlosti 100 km/h – 32,9 metra. a brzdenie zo 100 km/h za 32,9 m. Rozdelenie krútiaceho momentu je optimalizované vďaka novému diferenciálu, ktorý prináša zvýšenie prevodového pomeru z 3,16 na 3,4 počas jazdy a z 3,02 na 3,33 pri voľnobehu.

Lamborghini Urus Performante

Dáme rally? Dáme!

Rekalibrácia riadenia predných kolies zlepšuje spojenie s vozovkou pomocou presných vstupov a priamej spätnej väzby. Rýchlejší zásah riadenia zadných kolies zasa zvyšuje obratnosť pri zatáčaní. Popri štandardných jazdných režimoch Strade, Sport a Corsa dostal Urus Performante nový mód Rally určený pre menej priľnavé povrchy, akými sú napríklad prašné či snehom pokryté cesty.

Lamborghini Urus Performante

Najrýchlejšie SUV na…

Lamborghini Urus Performante s cenou 218-tisíc eur vstupuje do predaja ako čerstvý držiteľ najrýchlejšieho času pre produkčné SUV na trati Pikes Peak. Testovací jazdec talianskej stajne Simone Faggioli trať dlhú necelých 20 km, počas ktorých sa musel vysporiadať so 156 zákrutami, prešiel za 10 minú a 32 sekúnd. To je o 17 sekúnd menej ako sa to podarilo v roku 2018 Bentley Bentayga.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!