Domov Elektromobilita Ford E-Transit Custom – podrobné info o novej generácii najpredávanejšej dodávky v...

Ford E-Transit Custom – podrobné info o novej generácii najpredávanejšej dodávky v Európe

Ford E-Transit Custom

Elektromobilita výrazne zasiahla aj segment ľahkých úžitkových vozidiel. Ford Transit Custom ako najpredávanejšiu dodávku v Európe tiež čaká prechod na elektrický pohon. Mala by to však zvládnuť bez problémov a s mnohými riešeniami uľahčujúcimi každodenné používanie.

Značka Ford už uviedla na trh plne elektrický model E-Transit, z ktorého sa doteraz predalo viac ako 8 300 kusov. Ford E-Transit Custom je jedným z jej štyroch nových elektrických úžitkových vozidiel, ktoré majú prísť do Európy do roku 2024. Vyrábať sa bude v tureckom meste Kocaeli od jesene 2023.

Ford E-Transit Custom

Dojazd takmer 400 km

Elektrický pohon bol navrhnutý tak, aby pomáhal malým podnikom a nezávislým živnostníkom jazdiacim na naftovej dodávke, jednoduchý prechod na elektrinu. 400-voltový akumulátor s kapacitou 74 kWh využíva pokročilé články, aké má aj elektrický Ford F-150 Lightning. Vďaka nim dodáva o 12 % vyššiu hustotu energie ako E-Transit. Akumulátor umožňuje dojazd 380 km. To je podľa údajov od zákazníkov značky Ford viac ako štvornásobok priemerného denného dojazdu vodiča jednotonovej dodávky. Upevnenie akumulátora priamo na karosériu zvyšuje odolnosť a znižuje hmotnosť v záujme zaistenia optimálneho dojazdu.

Ford E-Transit Custom

Inovatívne vyhrievanie

Zákazníci budú môcť vyberať medzi motormi s výkonom 100 kW alebo 160 kW (135 k alebo 217 k), pričom každý z nich ponúka krútiaci moment 415 Nm. Hnací motor je namontovaný priamo na zadnej podlahe vozidla, čím zaniká potreba špeciálneho pomocného rámu. Je tiež otočený o 90 stupňov, aby sa maximalizoval nákladový priestor a znížila hmotnosť. Toto elektrické ústrojenstvo dokáže poskytnúť ťažnú silu až 2 000 kg, čo znamená, že model E-Transit Custom by mohol nahradiť vozidlá so vznetovým motorom pri úlohách, akým sa nevyrovná žiadna iná plne elektrická dodávka. V záujme väčšieho pohodlia je možné na vozidlo voliteľne namontovať aj výsuvné ťažné zariadenie.

Ford E-Transit Custom je vôbec prvým elektrickým vozidlom, ktoré na vyhrievanie a chladenie kabíny využíva technológiu tepelného čerpadla so vstrekovaním pár. Ide o nový systém, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy všetkých vozidiel a zabezpečuje zvýšenú energetickú účinnosť na zaistenie optimálneho dojazdu. Automobil ponúka tiež funkciu jazdy na jeden pedál. V tejto sústave sa spája brzdenie trením a rekuperačné brzdenie, ktoré zbiera energiu pri spomaľovaní na dobitie akumulátora, čím sa predlžuje dojazd.

Ford E-Transit Custom

Softvér Ford Pro Charging na jednoduchú správu spotreby energie

Správa spotreby energie je pre podniky kľúčovým faktorom. O to viac pre menšie prevádzky, ktoré nemusia mať prístup k správcom vozového parku alebo k možnostiam nočného nabíjania. Zákazníci, ktorí majú nedostatok času a parkujú doma, budú môcť využívať výhody odbornej konzultácie spoločnosti Ford Pro, jednoduchej inštalácie a údržby nástennej nabíjačky, integrácie s vozidlami značky Ford a intuitívneho softvéru, ktorý uľahčí plánovanie a platby za nabíjanie.

Trojfázová palubná nabíjačka s výkonom 11 kW na striedavý prúd je schopná úplne dobiť akumulátor za 7,8 hodiny. Model E-Transit Custom podporuje aj rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom 125 kW, pričom dobitie z 15 na 80 % trvá 41 minút. Zákazníci Ford Pro majú prístup k nabíjacej sieti Blue Oval, najväčšej nabíjacej sieti elektrických vozidiel v Európe, ktorú tvorí vyše 300-tisíc nabíjačiek. Každý model E-Transit Custom sa predáva s 12-mesačným bezplatným prístupom k verejnému nabíjaniu prostredníctvom nabíjacej siete Blue Oval.

Ford E-Transit Custom

Sklopný volant

Keďže malé podniky každodenne využívajú kabíny svojich dodávok aj ako kanceláriu a jedáleň zároveň, model E-Transit Custom slúži v oboch smeroch lepšie než kedykoľvek predtým. Voliteľnému balíku výbavy Mobilná kancelária kraľuje nový sklopný volant. Môže sa premeniť na ergonomický stojan na tablet či notebook, ako aj stolík s rovnou plochou, ktorý možno využívať na pohodlné písanie alebo obedné prestávky. Súčasťou balíka je osvetlenie LED s funkciou stmievania, ktoré osvetľuje oblasť sklopného volantu, prídavné stropné svetlo v strope kabíny a úložný priestor medzi sedadlami na dokumenty a zariadenia.

Ford E-Transit Custom

Asistent doručovania

Vodiči doručovacích služieb môžu urobiť až 200 zastávok a doručiť 500 zásielok za deň. Asistent doručovania pomáha zefektívniť každé doručenie tým, že niektoré procesy automatizuje, čím pomáha šetriť čas a zároveň zvyšuje bezpečnosť. Len čo vodič opustí dodávku, funkcia automaticky zapne výstražné svetlá, zatvorí všetky otvorené okná a zamkne dvere. Po návrate môže vodič nastúpiť do vozidla bez použitia kľúča a naštartovať ho. Výstražné svetlá sa vypnú a okná sa vrátia do predchádzajúcej polohy.

Digitálny kľúč je určený na zjednodušenie zložitej správy kľúčov a funguje rovnako ako hotelová karta. Prevádzkovatelia tak môžu na diaľku prideľovať kľúče osobám a vozidlám a následne ich sledovať namiesto toho, aby mrhali časom a peniazmi na duplikáciu, správu a výmenu kľúčov.

Ford E-Transit Custom

Nákladný priestor

Podlaha batožinového priestoru je nižšia ako v odchádzajúcom modeli, takže uľahčuje nakladanie nákladu aj prístup do kabíny. Ford E-Transit Custom má teraz celkovú výšku pod dva metre, čo mu uľahčuje prístup do priestorov s obmedzenou výškou, ako sú viacpodlažné parkoviská, garáže a podzemné nakladacie rampy. Otvor bočných dverí nákladového priestoru zlepšuje nakladanie a nový prístupový schodík ešte viac uľahčuje výstup k nákladnému priestoru. E-Transit Custom ako skriňová dodávka ponúka objem nákladového priestoru od 5,8 do 9,0 m3. Užitočné zaťaženie je 1 100 kg a maximálna dĺžka nákladového priestoru 3 450 mm.

V ponuke sú aj štýly karosérie s dvojitou kabínou v dodávke a kombi, všetky s možnosťou výberu krátkeho a dlhého rázvoru a nízkej alebo vysokej strechy. Majitelia, ktorí chcú odviezť až päť cestujúcich, ako aj dlhšie predmety ako potrubie, dosky alebo kajaky, si môžu objednať novú deliacu priečku v tvare písmena L s dvojmiestnym druhým radom sedadiel, ako aj nákladový priestor s kompozitnou priečkou po celej dĺžke.

Ford E-Transit Custom

Praktická výbava

Všetky dodávky E-Transit Custom majú nezávislé zavesenie zadných kolies s polovičným vlečným ramenom nápravy. Prispieva to k nižšej podlahe a zlepšuje presnosť riadenia, ovládateľnosť a trakciu. Predné kolesá a veže pružiacej jednotky s tlmičom boli posunuté viac dopredu. Prinieslo to výrazné zlepšenie priechodnosti kabíny, lepší priestor pre nohy a opierky nôh pre cestujúcich vpredu, ako aj kratší predný previs pre ľahšie parkovanie a manévrovanie.

Štandardný balík asistenčných systémov vodiča pozostáva z prednárazového bezpečnostného systému, asistenčného systému udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, systému sledovania pozornosti vodiča, tempomatu s nastaviteľným obmedzovačom rýchlosti, systému rozpoznávania dopravných značiek, inteligentného asistentu udržiavania rýchlosti, upozornenia na jazdu nesprávnym smerom, predných a zadných parkovacích senzorov a 360-stupňovej kamery.

Ford E-Transit Custom

Ford ako prvý v segmente predstavuje strešný airbag. Jeho upevnenie v streche umožnilo dostatočne veľký úložný priestor v palubnej doske na uloženie notebooku alebo zložky formátu A4. Zvýšila sa tým aj flexibilita pre nadstavbové panely a zariadenia, ktoré je teraz možné namontovať bližšie k vodičovi pomocou štandardných úchytov AMPS. V každom modeli E-Transit Custom sa nachádza 13‑palcový dotykový displej, ktorý je natočený smerom k vodičovi. Vybavený je pokročilým komunikačným a informačným systémom Ford SYNC 4 využívajúcim nový modem 5G .

Inteligentné čelné sklo

Konštruktéri si dali záležať na tom, ako budú majitelia auto používať. Preto ešte aj zrnitosti materiálov použitých v kabíne a nákladnom priestore dostali textúru, ktorá zabraňuje zachytávaniu nečistôt a vody. Tým sa dosiahla najlepšia rovnováha medzi pevným podkladom pre mokré alebo zablatené topánky a možnosťou ľahkého vysúvania ťažkých predmetov.

Keďže vodiči dodávok často sedia v kabíne sami, systém vyhrievania a vetrania má aj nový režim zameraný na vodiča s názvom „Driver Focus“. Pomocou snímačov smeruje prúdiaci vzduch len na obsadené sedadlá. Inteligentné čelné sklo monitoruje teplotu a vlhkosť a automaticky vykonáva drobné zmeny tepla a prúdenia vzduchu. Tým sa proaktívne udržiava čelné sklo čisté.

Nový Ford E-Transit Custom bude vystavený na medzinárodnom veľtrhu nákladných vozidiel IAA v nemeckom Hannoveri, ktorý sa začína 19. septembra.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

1 COMMENT

Comments are closed.