Domov News Už niet cesty späť. Elektrický Rolls-Royce Spectre sa predstavuje rok pred dokončením...

Už niet cesty späť. Elektrický Rolls-Royce Spectre sa predstavuje rok pred dokončením vývoja

Automobilka Rolls-Royce predstavuje svoj prvý čisto elektrický model Spectre. Ten reprezentuje úplne novú triedu vozidiel – ultraluxusné elektrické superkupé. Symbol jasnej a odvážnej budúcnosti, v ktorej Rolls-Royce vstupuje do čisto elektrickej éry.

Pri vytváraní prvých návrhov a skíc modelu Spectre sa kreatívny tím automobilky inšpiroval modernými jachtami. Novinka má najširšiu mriežku chladiča v štýle antického Pantheonu, aká kedy bola na vozidle značky Rolls-Royce použitá. Jej rebrovanie je však hladšie a viac zapustené, aby prúdiaci vzduch lepšie obtekal okolo prednej časti.

Soška testovaná v aerodynamickom tuneli

Na zvýšenie viditeľnosti v tme je maska jemne podsvietená 22 LED svetlami na opieskovanej zadnej strane každej lamely. Toto tlmené svetlo sa odráža na leštených povrchoch prednej strany mriežky a vytvára tak trojrozmerný svetelný podpis. Soška Spirit of Ecstasy na vrchu masky bola aerodynamicky optimalizovaná. Iba jej modelovanie a skúšky vo veternom tuneli zabrali spolu až 830 hodín. Výsledkom však je koeficient aerodynamického odporu vzduchu 0,25, čo zo Spectre robí najaerodynamickejším modelom Rolls-Royce v histórii.

Svoju prítomnosť na ceste podčiarkuje veľkorysými proporciami. Rozdelené predné svetlomety sú odkazom na „predchodcu“ Phatnom Coupé. Výrazné denné svetlá sú umiestnené samostatne nad hlavnými svetlometmi, ktoré sú na prvý pohľad zatmavené. Ich vnútro je obložené tmavým chrómom a pripomína šperkovnicu.

Inšpirovaný motorovým člnom

Z profilu vynikne ostrá vertikálna línia prednej časti, ktorá pripomína luk. Karoséria vytvára priamočiaru ilúziu pohybu odrazom povrchu vozovky pod vozidlom, podobne ako sa na trupe jachty zrkadlí hladina oceánu pri rozrážaní vĺn. Táto levitujúca linka je vizuálnym vyjadrením „jazdy ako na lietajúcom koberci“. Jemný zdvih v prednej časti je zasa inšpirovaný pohybom motorového člna pri plnej akcelerácii.

Kandidát do Extrémnych premien?

Najvýraznejším prvkom siluety modelu Spectre je splývajúca zadná časť odkazujúca na významné historické modely automobilov a lodí. Hladký povrch presklenej časti karosérie výrazne prispieva k najnižšiemu koeficientu aerodynamického odporu v histórii značky Rolls-Royce. Zadné svetlá sú zasadené do najväčšieho jednodielneho panelu karosérie, aký kedy automobilka Rolls-Royce vyrobila. Tento sa tiahne od A-stĺpika až po batožinový priestor. Model Spectre je po takmer sto rokoch prvým kupé, ktoré má v sériovej výbave 23-palcové kolesá. Toto štvorsedadlové elektrické kupé s dĺžkou 5 453 mm, šírkou 2 080 mm, výškou 1 559 mm a rázvorom osí kolies dlhým 3 210 mm váži takmer 3 tony – 2975 kg.

Hviezdičky, všade samé hviezdičky

Vnútri je Spectre vybavený technologicky najvyspelejšími prvkami z programu Bespoke. Po prvý raz sú v sériovo vyrábanom modeli Rolls-Royce k dispozícii výplne dverí s efektom hviezdičiek Starlight Doors, ktoré tvorí 5 876 drobných LED svetielok. Výplne dverí sa dajú tiež objednať s dreveným obkladom Canadel, ktorého meno odkazuje na zátoku na juhu Francúzska, kde Sir Henry Royce a jeho tím dizajnérov trávil zimné obdobie.

Rolls-Royce Spectre

Éterický motív noci pokračuje osvetlením časti palubnej dosky pred spolujazdcom. Vývoj tohto prvku trval viac ako dva roky, dizajnéri a konštruktéri nad ním strávili spolu viac ako 10 000 pracovných hodín. Spája označenie Spectre s viac ako 5 500 svetielkujúcimi „hviezdičkami“. Svoju krásu tento prvok ukáže až po naštartovaní vozidla, inak je úplne skrytý.

Rolls-Royce Spectre

Nová forma digitalizácie

Model Spectre je najviac digitálne zosieťovaným automobilom Rolls-Royce v histórii. Prináša jedinečný systém decentralizovanej inteligencie, ktorý dokáže priebežne a neustále spracovávať informácie a dáta z bezprecedentného množstva zdrojov v celom vozidle a tým riadiť obrovské množstvo funkcií. Len tí najskúsenejší konštruktéri pracovali počas 2,5 milióna testovacích kilometrov na perfektnom odladení všetkých informácií a dát, aby sa zabezpečila kontinuita a zároveň zlepšenie špičkového zážitku z vozidla značky Rolls-Royce.

Rolls-Royce Spectre

Rolls-Royce Spectre je postavený na platforme „Architecture of Luxury“, ktorá vznikla v rámci vlastného vývoja britskej automobilky. Jej základom je celohliníkový priestorový rám. Pre potreby modelu Spectre zvýšili konštruktéri jeho tuhosť oproti doterajším modelom Rolls-Royce o 30 %. Podarilo sa to aj vďaka integrácii akumulátora priamo do základnej štruktúry vozidla.

Netradičná forma protihlukovej izolácie

Flexibilita usporiadania jednotlivých prvkov na platforme dovolila konštruktérom umiestniť podlahu kabíny do polovice výšky prahov. Nemusí tak byť nad nimi či pod nimi. Medzi akumulátorom a podlahou bol vytvorený tunel na káblové zväzky a potrubie systému tepelnej regulácie. Samotný akumulátor je na spodku, takže vytvára úplne hladký povrch podvozkovej časti vozidla. To všetko prináša nielen nízku pozíciu sedenia, ale navyše akumulátor predstavuje takmer 700 kilogramov protihlukovej izolácie.

Systém pruženia Planar dovedený do dokonalosti

Náročný program testovania dal konštruktérom možnosť precízne doladiť systém pruženia Planar. Sofistikovaný systém tvorený hardvérovými a softvérovými prvkami sa stará o precízne reakcie na pokyny vodiča a na podmienky na ceste, čím prináša pre značku Rolls-Royce typickú jazdu „ako na lietajúcom koberci“.

Nové komponenty sa opierajú o vysokorýchlostné možnosti spracovania dát. Systém Planar napríklad dokáže v momente rozpojiť stabilizátory vozidla. Tým sa každé koleso stane nezávislým. Týmto spôsobom sa eliminuje hojdavý pohyb, ktorý vzniká, keď jedna strana auta prejde cez nerovnosť na ceste. Takto sa tiež znižujú vysokofrekvenčné rušivé prvky komfortu jazdy, ktoré sú spôsobené nedokonalosťou povrchu cesty.

Rolls-Royce Spectre

Keď systém Planar identifikuje nájazd do zákruty, okamžite opäť stabilizátory spojí a zvýši tuhosť tlmičov. Systém natáčania všetkých štyroch kolies sa pripraví na aktiváciu, aby bol zabezpečený prejazd oblúkom bez akejkoľvek námahy či zaváhania. Počas zatáčania spolu až 18 senzorov sleduje a upravuje parametre riadenia, bŕzd, pohonnej jednotky a odpruženia tak, aby Spectre zostal stabilný.

Rolls-Royce Spectre

Na cestách sa objaví na budúci rok

Hodnoty výkonu, zrýchlenia a dojazdu sa ešte dolaďujú a budú stanovené po ukončení záverečnej fázy testovania v druhom štvrťroku 2023. Predbežné údaje naznačujú, že dojazd podľa normy WLPT by mal byť okolo 520 kilometrov. Rolls-Royce Spectre by mal dosahovať výkon 430 kW (585 koní) a krútiaci moment 900 Nm. Očakáva sa zrýchlenie 0–100 km/h za 4,5 sekundy.

Spectre síce čakajú ešte mesiace vývoja a testovania, no záujemcovia si ho môžu nakonfigurovať a objednať už teraz. Prvé vozidlá budú dodané zákazníkom na konci roka 2023. Cena sa bude pohybovať niekde bude na úrovni medzi Cullinanom a Phantomom.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!