Domov News Kia PBV – odvážna vízia mobility budúcnosti

Kia PBV – odvážna vízia mobility budúcnosti

Foto: Kia

Veľtrh spotrebnej elektroniky v Las Vegas je udalosť nielen pre fanúšikov najnovších trendov v rámci technológií, ale na svoje si prídu aj motoristi. Spoločnosť Kia tu odhalila svoju budúcu stratégiu Platform Beyond Vehicle (PBV). 

Znie to ako vízia z literárneho diela alebo filmu sci-fi, no ak by to v praxi fungovalo tak, ako to popisuje Kia, pôjde o revolučný krok. Táto vízia budúcnosti bola predstavená spolu s viacfázovým plánom, v rámci ktorého PBV prinesú revolúciu v odvetví mobility a zároveň pomôžu napredovať ambíciám skupiny Hyundai Motor Group v oblasti robotiky, pokročilej leteckej mobility (AAM) a autonómneho riadenia. Kia PBV sú kompletným riešením mobility, ktoré kombinuje účelné elektromobily s pokročilými softvérovými riešeniami založenými na stratégii softvéru na všetko alebo SDx skupiny Hyundai Motor Group. Celý proces bude rozdelený do troch fáz.

Foto: Kia
Prvá fáza

V prvej fáze bude uvedený na trh model Kia PV5. To je všestranné elektrické vozidlo optimalizované pre hlavné oblasti, ako je služba privolávania vozidla, doručovanie a verejné služby, ktoré bude ponúkať aj možnosť prestavby pre rôzne potreby zákazníkov. Vylepšená dátová konektivita medzi vozidlami a externými údajmi, ako sú informácie o trase alebo doručení, umožní pohodlnú prevádzku viacerých vozidiel ako vozového parku na báze softvéru. Tento vznik na mieru prispôsobených firemných vozidlových parkov a riešení špecifických pre PBV bude znamenať menej prestojov a vyššiu nákladovú efektívnosť.

Foto: Kia
Druhá fáza

Tu sa mobilita zameria na umelú inteligenciu. Dokončí sa modelový rad špecializovaných vozidiel PBV, pričom vozidlá PBV sa vývojom transformujú na platformy mobility na báze umelej inteligencie (AI), ktoré budú využívať údaje na interakciu s používateľmi a zabezpečovať, aby boli vozidlá vždy aktuálne. Integrované riešenie PBV poskytne prispôsobené a zosúladené prostredie vo všetkých zariadeniach a softvéri. Medzitým vzniknú nové formy obchodnej činnosti spojené s robotikou a ďalšími technológiami budúcnosti. Počas druhej fázy budú symbiózu ekosystému PBV dopĺňať dva ďalšie modely – PV7 a PV1, využívajúce kabinetné a rámové systémy na zlepšenie interakcie a konektivity medzi vozidlami na základe modulárnej koncepcie.

Kia PBV
Foto: Kia
Tretia fáza

Tu bude hlavným cieľom operačný systém inteligentného mesta. V tretej fáze sa PBV vozidlá Kia vyvinú do vysoko prispôsobiteľných riešení mobility na mieru integráciou s ekosystémom mobility budúcnosti. To je miesto, kde sa Kia PBV nakoniec stanú životnými platformami, ktoré premenia akúkoľvek inšpiráciu na realitu.

Kia PBV
Foto: Kia
Flexibilné vozidlá

Nielen, že jeden podvozok bude slúžiť na viaceré účely využitia vozidla, ale vďaka použitiu hybridnej elektromagnetickej a mechanickej spojovacej technológie sa PBV cez deň mení na taxík, v noci na dodávkové vozidlo a cez víkendy na osobné rekreačné vozidlo. Modularizácia je ďalej možná vďaka bezzvarovej konštrukcii karosérie “Dynamic Hybrid”, ktorá umožňuje flexibilné nastavenie dĺžky pohyblivých prvkov podľa účelu použitia vozidla. Pozostáva z vysokopevnostnej rúrkovej ocele a technických polymérov. Počet typických dielov je znížený o 55 % bez straty tuhosti. Technológia Dynamic Hybrid, ktorá sa dodáva v štandardizovanej a pohodlnej forme súpravy, umožní rýchlu a jednoduchú transformáciu vozidla Kia PV5 v teréne.

Kia PBV
Foto: Kia

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokDegradácia batérií o 10 % za 10 rokov. Honda pripravuje prelomové elektromobily
Nasledujúci článokTakto bude vyzerať posledný VW Golf GTI so spaľovacím motorom