Parkoviská sú verejnou komunikáciou, na ktorej platia dopravné predpisy v zmysle Zákona o cestnej premávke č. 8/2009. Viete, ako správne jazdiť na veľkom parkovisku pred nákupným centrom?
Motoristi majú dojem, že na niektorých úsekoch ciest môžu jazdiť intuitívne, pretože na nich neplatia také dopravné predpisy ako inde. Stačí niekoľko minút pozorovania, aby ste boli svedkom desiatok porušení dopravných predpisov. Mnohí sa pýtajú, či platí prednosť sprava na parkovisku.
V nasledujúcom príspevku objasňujeme, aké dopravné predpisy platia na parkoviskách pred nákupnými centrami a čo robiť, keď dôjde k škodovej udalosti alebo dopravnej nehode.
Parkoviská pred Tescom, Kauflandom, Billou či Lidlom
Ako motoristi sa na nich pohybujeme takmer každý deň a zvykli sme si riadiť sa intuíciou. Zatiaľ čo občas vtipkujeme, že na križovatke má prednosť auto na širšej ceste, pri parkoviskách sa toto stáva zaužívanou praxou. A nikto sa nesmeje.
Pohyb na parkovisku sú v zmysle Zákona č. 8/2009 takzvanou cestnou premávkou. Podľa § 2 sa cestnou premávkou na účely tohto zákona rozumie užívanie diaľnic, ciest, miestnych komunikácií a účelových komunikácií, vodičmi vozidiel a chodcami. Podľa klasifikácie stavieb je parkovisko cestná alebo miestna komunikácia a súčasť dopravnej infraštruktúry.
Na cestnej a miestnej komunikácii platia štandardné dopravné predpisy, ktoré zahŕňajú aj dávanie prednosti vozidlám prichádzajúcich sprava, či povinnosť riadiť sa zvislým dopravným značením.
Na prevažnej časti parkovísk pred nákupnými centrami zvislé dopravné značenie regulujúce premávku chýba. Zvyčajne na nich nachádzame iba zvislé dopravné značky zákazu zastavenia a státia s výnimkou vozidiel držiteľov parkovacích preukazov ŤZP.
Prednosť sprava na parkovisku
Tam, kde dopravné značky určujúce prednosti v jazde chýbajú, sa musí uplatňovať pravidlo pravej ruky. Takže neplatí, že hlavná cesta je tá širšia.
Výnimka prednosti sprava sa však uplatňuje aj na parkoviskách bez dopravných značiek. Totiž, vodič vozidla vychádzajúceho z parkovacieho miesta je povinný dať prednosť v jazde ostatným vozidlám idúcim po ceste bez ohľadu na to, či prichádzajú zľava či sprava. Definuje to § 21 ods. 1.
Na záver dodajme, že ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich. Prikazuje to odsek 2 paragrafu 23.
Nehoda na parkovisku – treba volať políciu?
Zdá sa, že vyššie uvedené skutočnosti nezohľadňujú prax. Avšak, keď nastane nehoda, dobrá prax nie je tak dôležitá ako predpisy.
Totiž, keď príde k škodovej udalosti alebo dopravnej nehode, práve určenie zodpovednosti stanovuje, kto dostane zaplatené za škody. Vaše PZP kryje škody iba na druhom vozidle za predpokladu, že ste boli vinníkom nehody vy.
Keď sa odohrá škodová udalosť na parkovisku, uplatňuje sa tradičný postup. Vozidlá sa zabezpečia pred pohybom, skontrolujú sa prípadné zranenia, následne všetci zúčastnení spíšu Správu o nehode. Nemusíte volať volať políciu.
Ak sa pri tejto nehode niekto zranil alebo zomrel, ak bol prítomný alkohol či drogy alebo bol poškodený verejný majetok, vtedy už ide o dopravnú nehodu. A k dopravnej nehode musíme volať políciu prostredníctvom tiesňovej linky 112 alebo 158.