Domov News Prehľad všetkých obmedzení vstupu do krajín, pri ceste autom na dovolenku v...

Prehľad všetkých obmedzení vstupu do krajín, pri ceste autom na dovolenku v lete 2021!

leisure, road trip, travel and people concept - happy man and woman driving in car and searching location on map

Chystáte sa toto leto autom na dovolenku? Toto sú informácie, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

Dovolenková sezóna nebude ani tento rok vyzerať tak, ako kedysi. Pandémia koronavírusu zúri vo svete aj naďalej a hoci sa môže zdať, že v menšej sile, pribúdajú však rôzne mutácie, ktoré sťažujú každodenný život aj naďalej. Ako teda bude vyzerať cestovanie na dovolenku v lete 2021? Pozrite si prehľad podmienok vstupu, respektíve tranzitu cez vybrané krajiny Európskej únie.

Najnovšia vyhláška č. 218 vstúpila do platnosti 14. júna 2021. Tá definuje cestovný semafor pre epidemiologickú kontrolu hraníc počas pandémie COVID-19. Oproti poslednej aktualizácii pribudli výnimky z domácej karantény po príchode zo zelených krajín: po novom nie je potrebné sa testovať iba na území Slovenska, osoba môže prísť už s negatívnym testom.

Chorvátsko

Pri ceste do Chorvátska aktuálne nie je potrebný žiaden druh testu ani potvrdenia o očkovaní a nebude prikázaná ani karanténa. Rozhodnutie platí od 17.06.2021

Cestujúcim prichádzajúci priamo z krajín a/alebo regiónov Európskej únie, alebo krajín a/alebo regiónov schengenského priestoru a krajín pridružených k schengenskému priestoru, a ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v tzv. Zelenom zoznam Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC), bez ohľadu na štátne občianstvo, sa umožní vstup do Chorvátskej republiky za rovnakých podmienok ako pred nástupom COVID-19, ak nevykazujú žiadne príznaky choroby a neboli v úzkom kontakte s takýmito pacientmi.

Stále sa odporúča sa vyplnenie príjazdového online formulára, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/priechodu cez hranice.

 

Rakúsko

Zavedené takzvané “3G” podmienky:

 • očkovanie
 • prekonanie COVID-19
 • negatívny test

V opačnom prípade je každý cestujúci povinný do 24 hodín podrobiť sa PCR alebo antigénovému testu na vlastné náklady. Na prejazd Rakúskom bez zastavenia nie je potrebná ani registrácia ani negatívny test na koronavírus / ani očkovací certifikát / ani potvrdenie o prekonaní infekcie COVID-19. Pri vstupe do Rakúska však treba mať zabezpečený aj výstup z nej a následný vstup do cieľovej krajiny.

dialnica d1 kosice budimir

Slovinsko

Vstup do Slovinska je bez obmedzení pre osoby prichádzajúce z krajín, ktoré sa nachádzajú na zelenom zozname krajín – Slovensko: nevyžaduje sa registrácia, je však potrebné preukázať, že ste sa po dobu najmenej 5 dní pred vstupom nachádzali nepretržite v krajine, ktorá nie je na červenom zozname. V opačnom prípade je potrebné predložiť negatívny výsledok testovania (maximálne 48 hod.), potvrdenie o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia COVID-19 (21 dní až 180 dní).

Deti do 15 rokov sa testovať nemusia.

Maďarsko

Maďarsko akceptuje slovenský Certifikát o vykonanej vakcinácii s platným QR kódom – ak sa cestujúci takýmto potvrdením preukáže, neplatia preňho žiadne obmedzenia. V opačnom prípade je potrebné predložiť potvrdenie o prekonaní ochorenia (do 180 dní).

V prípade tranzitu je potrebné sa pri vstupe podrobiť lekárskej prehliadke, nie je potrebné dokladovať žiadne potvrdenia. Je však potrebné preukázať účel cesty, ako aj cieľovú krajinu. V takom prípade je povolený vstup len po dobu 24 hodín.

Poľsko

Pri vstupe je potrebné predložiť potvrdenie o vykonaní očkovania vakcínou povolenou EÚ, alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 (do 180 dní), alebo negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu (do 48 hod.) na COVID-19. Cestovanie v rámci krajiny je potom bez obmedzení.

Pri tranzite cez Poľsko akýmkoľvek dopravným prostriedkom – lietadlom, autom alebo vlakom, je potrebné mať negatívny výsledok testu na COVID-19 (antigén alebo RT-PCR) nie starší ako 48 hodín od obdržania výsledku. Hraničná kontrola akceptuje výsledok testu na COVID-19 v anglickom alebo poľskom jazyku. V železničnej a autobusovej preprave platí povinnosť zakrývať si ústa a nos rúškom.

 

Česká republika

Slovenskí občania môžu do Česka pricestovať s negatívnym výsledkom antigénového testu nie starším ako 24 hodín, alebo RT-PCR testu, nie starší ako 72 hodín, ktorý absolvujú pred vstupom na územie ČR.

Pred vstupom do ČR majú cestujúci povinnosť vyplniť príjazdový formulár, vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole.

Pri cestovaní za účelom turistiky je potrebné preukázať sa:

 • certifikátom o vykonanom očkovaní (22 dní od 1. dávky) – povinnosť vyplniť príjazdový formulár pretrváva
 • potvrdením o negatívnom výsledku AG testu (24 hod.) alebo PCR (72 hod.) – povnnosť vyplniť príjazdový formulár pretrváva
 • potvrdením o prekonaní ochorenia (do 180 dní) – bez povinnosti vyplniť formulár

Za účelom tranzitu do 24 hod. nie je povinnosť vyplniť príjazdový formulár, podstúpiť izoláciu, ani podrobiť sa PCR testu.

Grécko

Od všetkých cestujúcich sa vyžaduje vyplnenie online formulára, ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny (v anglickom jazyku). Vo formulári je potrebné uviesť údaje ako napr. odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku. Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci žiadateľ potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a následne osobný QR kód (v deň príchodu do Grécka, zvyčajne tesne po polnoci), ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe (napr. v mobile).

Bez ohľadu na spôsob dopravy musí každá osoba (od 6 rokov) pri vstupe do Grécka predložiť negatívny výsledok PCR testu na COVID-19 (výter z nosohltana a hrdla), vykonaný maximálne 72 hodín pred vstupom do krajiny. Výnimky:

 • potvrdenie o plnom zaočkovaní v anglickom jazyku (od 14 dní) – Grécko uznáva aj slovenský národný certifikát a rovnako tak aj ruskú vakcínu Sputnik či čínsky Sinopharm.
 • potvrdenie o prekonaní ochorenia za posledných 270 dní.
Taliansko

Pri vstupe do Talianska sa cestujúci z krajín kategórie štátov C, kde patrí aj Slovensko, musí preukázať negatívnym antigénovým (vykonaný výterom) alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín od odberu.(Platí pre príchod z EÚ, krajín Schengenu, Spojeného kráľovstva a Izraelu.) Výnimku z preukázania testu majú deti do dvoch rokov.

Taliansko zatiaľ neuznáva národné očkovacie preukazy, ani potvrdenia o prekonaní COVID-19.

Tranzit pre slovenských občanov, pokiaľ cestujú individuálne (nie verejnou dopravou) je možný, nesmie prekročiť 36 hodín na území Talianska. V prípade leteckého tranzitu, nie je možné opustiť letisko až do príchodu do cieľovej krajiny. Pri tranzite cez červenú alebo oranžovú zónu je nevyhnutné preukázať účel a nevyhnutnosť cesty. Ak sa necestujete do SR (miesta bydliska), odporúčame mať potvrdenie, doklad o tom, že máte dôvod cesty do tretej krajiny.

Talianska vláda schválila dekrét pre uvoľňovanie opatrení platný od 26. apríla do 31. júla 2021. Krajina je farebne rozdelená na zóny, na ktoré sa vzťahujú rozdielne obmedzenia. Stále platí povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria do google zadajte “ASL dipartimento prevenzione a miesto pobytu“).

Sardínia – Pred príchodom sa treba zaregistrovať na webovej stránke autonómnej oblasti Sardínia alebo prostredníctvom aplikácie Sardegna Sicura a preukázať sa potvrdením o registrácii (môže byť aj elektronické). Zároveň sa preukázať negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu nie straším ako 48 hodín od odberu.

Návrat na Slovensko
Zelené krajiny
 • Krajiny: Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko
 • Obmedzenia pri návrate: v prípade, že ste za posledných 14 dní navštívili iba zelené krajiny, je povinnosť absolvovať domácu izoláciou alebo izoláciu v karanténnom ubytovacom zariadení. Izolácia sa však končí:obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR alebo antigénového testu, pričom testovanie je možné vykonať už v prvý deň izolácie
  • pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 14. dňa
  • u detí do desiatich rokov pri bezpríznakovom priebehu izolácie, ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti, ak im takáto povinnosť vznikla
 • Výnimky z karantény:ak sa pri vstupe preukážete negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín, repsektíve antigénovým testom nie starším ako 24 hodín
  • ak ste v rozsahu 21 – 90 dní od podania prvej dávky očkovania
  • ak ste v rozsahu 21 dní až 12 mesiacov od podania jednodávkovej očkovacej látky, respektíve druhej dávky očkovania
Červené krajiny
 • Krajiny: Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina.
 • Výnimky z karantény:ak sa pri vstupe preukážete negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín, repsektíve antigénovým testom nie starším ako 24 hodín
  • ak ste v rozsahu 21 – 90 dní od podania prvej dávky očkovania
  • ak ste v rozsahu 21 dní až 12 mesiacov od podania jednodávkovej očkovacej látky, respektíve druhej dávky očkovania
  • ak ide o tranzit kratší ako 8 hodín 
Čierne krajiny
 • Všetky ostatné krajiny
 • Výnimky z karantény:ak sa pri vstupe preukážete negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín, repsektíve antigénovým testom nie starším ako 24 hodín
  • ak ste v rozsahu 21 – 90 dní od podania prvej dávky očkovania
  • ak ste v rozsahu 21 dní až 12 mesiacov od podania jednodávkovej očkovacej látky, respektíve druhej dávky očkovania
  • ak ide o tranzit kratší ako 8 hodín

 

TEST Hyundai i20 1.0 TGDI automat alebo manuál, Style alebo Family? Vyskúšali sme ich všetky!

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJkorona.gov.sk
Predchádzajúci článokPorsche predstavilo Touring package pre nový model Porsche 911 GT3.
Nasledujúci článokBentley Flying Spur prechádza modernizáciou. Ešte luxusnejšia limuzína?!