Domov SPRÁVY News Zlodeji majú novú metódu krádeže áut. Na vine je výrobca áut, že...

Zlodeji majú novú metódu krádeže áut. Na vine je výrobca áut, že im to umožnil tak jednoducho

Screenshot videa Toyota RAV4 2019 - stolen in under 2 min - no key needed
Screenshot videa Toyota RAV4 2019 - stolen in under 2 min - no key needed

Krádež Toyoty za menej ako dve minúty nevyžaduje bezkľúčový systém ani vylamovanie dverí. Na vine má byť výrobca.

Nie je to vlámanie sa do auta cez dvere alebo využitím bezkľúčového odomykania. Krádež auta nevšednou metódou odhaľuje nedostatky vozidiel Toyota, má sa však týkať aj iných značiek.

Na rozdiel od klasického vlámania cez dvere alebo okná zanecháva tento spôsob menej viditeľných stôp. A na rozdiel od komplikovaných hackerských metód nepotrebujete softvérových expertov, aby ste obišli bezpečnostný systém novších áut.

Novšia metóda krádeže auta

Ľudia pohybujúci sa v online komunitách už o tejto záležitosti čítali alebo dokonca videli video, ako takáto krádež prebieha. Najnovšie sa do pozornosti verejnosti sa teraz opäť dostal minuloročný tweet od istého Iana Tabora, ktorý poukázal práve na pokus o krádež Toyoty RAV4 cez svetlá.

Títo autičkári využívajú ako prístup auta jeho svetlomety. Celé jednotky svetlometov sa dajú pomerne ľahko vypáčiť zvonku. Následne zlodeji získavajú prístup k zbernici CAN (Controller Area Network), ktorá zabezpečuje komunikáciu medzi rôznymi ovládacími zariadeniami v aute, napríklad motorom alebo prevodovkou.

Metóda ovládania funkcií vozidla prostredníctvom napadnutia CAN sa v angličtine nazýva „CAN injection“.

Prostredníctvom tohto rozhrania možno ovládať funkcie vozidla. Ak všetko funguje, zlodeji môžu teraz deaktivovať imobilizér, odomknúť dvere alebo použiť bezkľúčové štartovanie, aby oklamali autá, aby si mysleli, že kľúč je nablízku.

Aj takto má vyzerať zariadenie používané na krádež azuta (foto: CarExpert-Car-Theft-Paul-Maric-10)Aj takto má vyzerať zariadenie používané na krádež azuta (foto: CarExpert-Car-Theft-Paul-Maric-10)
Aj takto má vyzerať zariadenie používané na krádež azuta (foto: CarExpert-Car-Theft-Paul-Maric-10)

Stačí na to zariadenie, ktoré sa údajne dá na dark webe zakúpiť od desiatok eur po tisíce. Niektoré tieto zariadenia môžu dosahujú cenu aj 18-tisíc eur, napriek tomu sú považované za dobrú investíciu. Výnosy z krádeže prémiových vozidiel sú v konečnom dôsledku vyššie.

TIP: Toyota chce raz a navždy vyriešiť krádeže katalyzátorov! Ako?

Ako sa môžete chrániť?

Z toho, čo povedal expert Ken Tindell z Canbis Labs pre magazín Motherboard, prevažná časť zodpovednosti spočíva na výrobcoch vozidiel. Komponenty schopné stať sa komunikačným nástrojom by mali byť lepšie šifrované alebo by mali byť namontované inde.

Ak ste majiteľ auta, môžete sa chrániť iba metódami, ktoré sú skôr nepriame.

Auto parkujte len na frekventovaných a dobre osvetlených miestach, a to aj v noci. To znamená, že každý útok na vaše vozidlo môže byť zaznamenaný a existuje väčšia šanca, že auto polícia vystupuje včas, prípadne krádež vôbec neprebehne.

Zabezpečte svoje vozidlo dodatočnými mechanickými metódami, ako sú mechanické zámky. Dajú sa síce prekonať pomerne jednoducho, avšak ich zdolávania tiež vyžaduje čas. A jeho strata môže byť v prípade krádeže vozidla kľúčová.

Stávka na elektromobily im vyšla. Predávajú viac áut než Toyota

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počet hodnotení 24

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokVyrobili sme si vlastné auto, prijali by nás do automobilky?
Nasledujúci článokAktuálne: Po 30 rokoch sa lúčime s OMV, ako ho poznáme. Prichádza „Forward to Good“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here