Domov SPRÁVY Elektromobilita Liter benzínu za 0,40eur? Zákazníci jednej z Bratislavských čerpacích staníc si to...

Liter benzínu za 0,40eur? Zákazníci jednej z Bratislavských čerpacích staníc si to vyskúšali!

Viete si predstaviť jazdiť iba za tretinu? Škoda a Slovnaft ukázali vodičom, koľko sa dá ušetriť s elektromobilom. Na čerpacej stanici ste mohli ušetriť až 70%!

Vo štvrtok 27.05.2021 mali zákazníci čerpacej stanice Slovnaft na Prístavnej ulici v Bratislave jedinečnú možnosť vyskúšať si “ako sa jazdí s elektromobilom Škoda Enyaq”. Vďaka automobilke Škoda a sieti čerpacích staníc Slovnaft dokázali vodiči ušetriť až 70% z ceny paliva.

Počas jednej hodiny mohli zákazníci natankovať ľubovoľné palivo a získať darčekovú kartu vo výške až 70% z ceny natankovaného paliva. Táto jedinečná akcia prilákala množstvo vodičov a kvôli tvoriacej sa kolóne, dopravu usmerňovala polícia.

Cieľom tejto kampane bolo poukázať na nesporné výhody elektromobility prostredníctvom ušetrených nákladov na pohonné hmoty v porovnaní so štandardným spaľovacím vozidlom. Ako uvádza samotná automobilka, cena za sto kilometrov jazdy v Škode Enyaq sa v priemere rovná približne tretine ceny jazdy klasickým vozidlom so spaľovacím motorom.

 

ENYAQ iV 60 (132 kW) Loft

KODIAQ 1.5 TSI (110 kW) DSG Style

Priemerná spotreba

15,5 kWh/100 km (WLTP)

7,45 l/100 km (WLTP)

Cena za jednotku PHM*

0,2 € / 1 kWh (80:20)

1,40 € / 1 l benzínu

Cena za 100 km

3,10 €

10,40 €

Cena PHM za rok (20 000 km)

614 €

2 086 €

Celková úspora

1 472 € (70,56%)

*Pomer domáceho AC nabíjania (sadzba 0,15 eur / kWh) a DC nabíjania (sadzba 0,39 eur / kWh) 80:20

Cena za nabíjanie je individuálna a každý majiteľ elektromobilu si ju dokáže redukovať, prostredníctvom preferovaného druhu nabíjania. Škoda Enyaq iV štartujúce na cene 34 590 EUR. Maximálny dojazd tohto vozidla pritom predstavuje viac ako 500 km, čo v ideálnych podmienkach môže stačiť na cestu z Bratislavy do Košíc.

Rozdiel v cene prevádzky medzi tradičným spaľovacím vozidlom a elektromobilom pritom môže byť ešte značnejší, ak šofér kombinuje večerné domáce nabíjanie s bezplatnými nabíjacími stanicami,“ vysvetľuje Robert Barta, koordinátor projektu eMobility v ŠKODA AUTO Slovensko, a dodáva: „Motoristi tak šetria nielen na nákladoch na cestovanie ale tak isto už pri samotnej kúpe vozidla, kedy sa stretnú s lacnejším povinným zákonným poistením, odpusteným poplatkom za registráciu vozidla, ale čakajú ich aj podstatne nižšie servisné náklady.

Nie je všetko len o spotrebe

Úspora nákladov na pohonné hmoty nie je jedinou výhodou elektromobilov. Dôležitá je aj samotná ekológia a finálna stopa, ktorú zanechávame. Môžeme nadávať čo všetko nám táto doba zobrala a ako sú stále sprísňujúce sa nariadenia ÉU nezmyselnejšie, ale je treba si uvedomiť že raz tá zmena musela prísť.

Vo finále žijeme v dobe, kedy sú autá tak bezpečné ako nikdy predtým, komfort a výbava postupne maže priepastné rozdiely medzi luxusnou a strednou triedou. V dnešných autách dostávate tú najlepšiu techniku zameranú na bezpečnosť, pohodlie a efektivitu.

Elektrické autá prinášajú úplne novú úroveň jazdného komfortu, ticho na palube je tak návykové, že keď to raz vyskúšate nebudete chcieť nič iné. Okamžitý ťah vám vyčarí úsmev na tvári, nehovoriac o výkone ktorý ste donedávna mohli sledovať len pri superšportoch.

Budúcnosť elektromobility vyzerá nádejne

Elektromobilita naberá na sile a po predstavení prvého plnohodnotné elektromobilu od Škody, je len otázkou času, kedy začnú pribúdať na každom rohu. Nespochybniteľným dôkazom sú aj čísla, ktoré hovoria jasnou rečou. V roku 2020 bolo na Slovensku zaregistrovaných takmer 1 000 nových elektromobilov, čo predstavuje nárast o 400%.

Vzhľadom na silnú, úvodnú vlnu kritiky a relatívne slabú podporu zo štátu, môžeme konštatovať že sa elektromobilita na Slovensku snubne rozbieha. Všetko by sa ale v dohľadnej dobe mohlo zmeniť a nabrať podstatne rýchlejší spád. Po vlne dotácií z roku 2019 je na stole plán obnovy, vypracovaný ministerstvom financií, ten by mohol priniesť nie len silnú podporu nákupu a predaja, ale najmä budovanie infraštruktúry. Tá je pre budúcnosť elektromobility na Slovensku nesmierne dôležitá.

Práve akcia akou sme boli svedkami v Bratislave, ukázala ľudom potenciál ušetriť. Čerpacia stanica sa na malú chvíľu totiž premenila na nabíjací HUB. Slovnaft už od roku 2018 ponúka vlastnú sieť s nabíjacími stanicami MOL Plugee.

V súčasnosti je zákazníkom čerpacích staníc Slovnaft, k dispozícií 13 nabíjacích staníc ich vlastnej siete a päť ďalších na báze partnerstva. Práve rozloženie nabíjacích bodov bude nesmierne dôležite. V budúcnosti sa dočkáme aj samotných veľkokapacitných nabíjacích staníc, ktoré ponúknu úplne nový komfort pre majiteľov elektromobilov.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokZa každý elektrický kilometer zaplatíte daň! V Austrálii nebudú viac zvýhodňovať elektromobily
Nasledujúci článokNový Peugeot e-Expert Hydrogen. Kombinácia nabíjania a tankovania vodíkom.