Domov SPRÁVY News VW novú baterkáreň nepostaví, predáva málo elektromobilov

VW novú baterkáreň nepostaví, predáva málo elektromobilov

Foto: Volkswagen

Volkswagen pozastavil plány na výstavbu závodu na výrobu batérií, ktorú chcel umiestniť vo východnej Európe. Dôvodom je pomalší rozvoj elektromobility ako koncern pôvodne očakával.

V počiatočnej fáze projektu sa pritom hovorilo, že jedným z kandidátov na investíciu je aj Slovensko. Nová baterkáreň mohla vyrásť v priemyselnom parku v Šuranoch. Začiatkom októbra však Hospodárske noviny prišli s informáciou, že plány na jej výstavbu sú definitívne preč. Podľa Hospodárskych novín Volkswagen údajne požadoval zlomkové ceny energií v porovnaní s cenami, aké podnikatelia u nás platia dnes. Prekážkou bol aj nedostatok zelenej energie, málo kvalifikovanej pracovnej sily a vysoké ceny pozemkov. Volkswagen sa tak začal pozerať najmä po priemyselnom parku v obci Líně pri Plzni v Česku. Z veľkých plánov však zatiaľ nebude nič. V Európe koncern nepredáva taký počet elektrických áut, aby to preň dávalo ekonomický význam. Vo vyhlásení to uviedol predseda predstavenstva koncernu Volkswagen Oliver Blume, ktorý o novej baterkárni v pondelok rokoval s českým premiérom Petrom Fialom.

„Vzhľadom na situáciu na trhu vrátane pomalšieho nábehu trhu s elektromobilmi v Európe zatiaľ neexistujú obchodné dôvody, prečo rozhodnúť o ďalších lokalitách v Európe. Zároveň už koncern Volkswagen a PowerCo tri miesta na výrobu batériových článkov vybrali: Salzgitter (Nemecko), Valencia (Španielsko) a St. Thomas (Kanada). Tieto tri závody majú výrobný potenciál až 200 Gwh ročne,“ uviedol Blume.

baterkáreň
Foto: Volkswagen
Namiesto nových pracovných miest prepúšťanie

Volkswagen s rozhodnutím o umiestnení fabriky meškal niekoľko mesiacov, pretože podľa pôvodných plánov malo rozhodnutie padnúť ešte koncom minulého roka. V užšom výbere zostali krajiny V4 okrem Slovenska, teda Česko, Poľsko a Maďarsko. Najväčší záujem o investíciu v hodnote 5 miliárd eur prejavila práve česká vláda. Tá bola ochotná investovať do podnikateľského parku 9 miliárd českých korún. Vo fabrike by našlo prácu približne 4.000 ľudí. Projekt sa však stretol s odporom miestnych obyvateľov, ktorý proti stavbe podpisovali petíciu. Česko sa však novej baterkárne nevzdáva, rokuje totiž s ďalšími piatimi potenciálnymi investormi na výstavbu továrne na batérie pre elektromobily. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády to povedal minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

Volkswagen tak musí výrazne korigovať svoje plány v oblasti elektromobility. Okrem odloženia výstavby novej baterkárne sa chystá tiež prepúšťať vo svojom závode vyrábajúcom elektromobily v nemeckom Zwickau. Ten v minulom roku vyrobil 218.000 elektromobilov, avšak tento rok bude jeho produkcia nižšia. Volkswagen pritom do inovovania závodu investoval 1,2 miliardy eur a prispôsobil ho na výrobnú kapacitu 360.000 vozidiel ročne.

Foto: Volkswagen

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokMercedes pripravuje na rok 2025 elektrické superauto
Nasledujúci článokPočet áut v Európe vzrastie o niekoľko miliónov