Domov TECH Test iRobot Roomba i5: V čom nás vysávač za menej ako 400€...

Test iRobot Roomba i5: V čom nás vysávač za menej ako 400€ prekvapil a v čom sklamal?

Test iRobot Roomba i5
Test iRobot Roomba i5

Robotický vysávač Roomba i5 od obľúbeného výrobcu iRobot nie je na trhu žiadnou novinkou, no stále má čo ponúknuť. Navyše, jeho cena teraz klesla na veľmi príjemných oficiálnych 399 €, čo nie je za vysávač prémiovej značky veľa. Ako vysáva a funguje? Práve to sa dozviete v tejto recenzii.

Roomba Combo
Zdroj: Redakcia STARTSTOP.sk

Solídny funkčný dizajn

Po dizajnovej stránke ide o klasický robotický vysávač okrúhleho tvaru, ktorý vďaka zaujímavému tvaru povrchu pripomínajúcemu textil vyzerá moderne a nehromadia sa na ňom odtlačky prstov. Už klasicky na jeho tele nájdete tri tlačidlá – tlačidlo spustenia upratovania, tlačidlo návratu domov a tlačidlo čistenia vybranej oblasti (Spot Cleaning).

Základom fungovania je aplikácia iRobot Home, ktorá je mimoriadne vydarená a páčila sa aj nám. Ponúka všetky dôležité vlastnosti, ktoré by ste od robotického vysávača očakávali, navyše, je zabalená do atraktívneho a používateľsky jednoduchého prostredia.

irobot aplikacia
Zdroj: iRobot

Zabudovaná inteligencie sa učí, kde je viac špiny

Vysávač si pri prvom vysávaní pekne zmapuje priestory, no tým to nekončí. Aj počas testu sme videli, že čím častejšie upratoval, tým inteligentnejšie sa po priestore pohyboval a vysávane mu trvalo kratšie. Učí sa totiž neustále, samotným prvým naskenovaním priestoru to ani zďaleka nekončí. Samozrejmosťou je možnosť rozdeliť si domácnosť na jednotlivé miestnosti a nastaviť oblasti, ktorým sa má vyhnúť. Toto funguje bezproblémovo a naozaj spoľahlivo.

Nás teší aj funkcionalita s názvom Dirt Detect, v rámci ktorej dokáže robot detegovať oblasti, ktoré sú viac znečistené a povenovať sa im podrobnejšie. Napríklad zvýšením sacieho výkonu alebo prejdením po rovnakom mieste viackrát.

Viac režimov upratovania pre všetky domácnosti a firmy

Tradične tu nechýba trojstupňový systém upratovania, ktorý sa skladá nielen zo samotného sacieho výkonu, ale aj jedinečnej kombinácii dvoch gumených kief na rôzne typy podláh a bočnej rotačnej kefy, ktorá dokáže nečistoty nasmerovať priamo do sacieho systému.

V teste sme boli spokojní najmä s tým, ako kvalitne dokázal miestnosti povysávať. Podlahy dnes už zvládne ktorýkoľvek lepší vysávač, no v tomto smere sa môžete spoľahnúť aj na účinné povysávanie kobercov. No a pokiaľ máte v domácnosti už robotický mop Braava jet, technológia Imprint Link zabezpečí komunikáciu medzi týmito dvomi zariadeniami. Môžete tak spustiť vysávanie a rovno v aplikácii odškrtnúť aj možnosť, aby po povysávaní prebehlo aj mopovanie.

Test iRobot Roomba i5
Test iRobot Roomba i5

Štandardnou funkcionalitou je tiež možnosť nastaviť si pravidelné upratovanie v určité dni a hodiny, takže vaša domácnosť bude čistá neustále. No a ak sa vysávaču počas upratovania náhodou vybije batéria, jednoducho sa vráti dobiť a pokračuje tam, kde prestal. Poteší aj možnosť nastaviť si upratovanie tak, že začne vtedy, keď odídete, takže vždy sa vrátiš do uprataného.

Problém nie sú ani psie chlpy a peľ

Poďme ale ďalej, keďže tento vysávač ponúka aj niekoľko inteligentnejších funkcií. Aplikáciu síce v prvom rade ovládate vy, no pri používaní budete pravidelne dostávať odporúčania, ako by bolo možné upratovanie zlepšiť. Napríklad dokáže navrhnúť častejšie upratovanie počas peľovej sezóny, vám už len stačí potvrdiť, že áno, máte záujem. Nič nemusíte hľadať, aplikácia sa vás na to opýta sama a automaticky. To isté platí napríklad aj počas obdobia plznutia domácich miláčikov, kedy tiež dokáže automaticky navrhnúť častejšie upratovanie. Vy sa vďaka tomu naozaj nemusíte o nič starať.

V porovnaní s drahšími modelmi výrobcu tu však niektoré funkcionality chýbajú. Prijali by sme najmä funkciu vyhýbania sa predmetom, ktoré vysávaču stoja v ceste. Nemá totiž prednú kameru, takže ich nevidí. Ponožky, prípadne káble, by ste rozhodne nemali nechať niekde len tak pohodené.

Keďže ide o základný model bez prívlastku „+“, chýba tu aj automatická vysýpacia stanica Clean Base. Ak sa vám nechce vysávač pravidelne vysýpať, možno by ste mali zvážiť práve tento variant.

Kuriozita: Ovládanie vysávača hlasom

Aplikácia iRobot Home je kompatibilná s hlasovými asistentami Google Home aj Amazon Alexa. Podpora Siri od Apple chýba, no ak sa vám chce trochu pohrať, základné úkony, ako napríklad spustenie vysávania, si môžete nastaviť pomocou Siri skratiek a bude to fungovať aj prostredníctvom hlasu. Ku Google Home vysávač pripojíte jednoducho cez tlačidlo „Funguje s Googlom,“ k Alexe cez Skills & Games, stačí sa len prihlásiť do svojho účtu.

irobot
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

Má aj svoje proti, ale nestoja za reč

iRobot Roomba i5+ má aj napriek tomu, že nejde o najnovší model, stále čo ponúknuť. Spolieha sa v prvom rade na kvalitné vysávanie podláh a kobercov, čo mu umožňuje špeciálny trojstupňový systém. Okrem toho ponúka skvelú a prepracovanú aplikáciu, no aj množstvo užitočných smart funkcionalít.

Nevýhodou by mohla byť absencia vyprázdňovacej stanice, no to sa dá vyriešiť jednoducho, zakúpením modelu s prívlastkom +. V porovnaní s drahšími súrodencami je tak jeho najväčším nedostatkom chýbajúca predná kamera a s ňou spojená možnosť rozpoznávania predmetov a vyhýbania sa im.

Plusy

  • Cenovo dostupný model od overeného výrobcu
  • Prepracovaná aplikácia
  • Automatické návrhy upratovania v závislosti od ročného obdobia
  • Kvalitné vysávanie kobercov aj podláh
  • Atraktívny dizajn

Mínusy

  • Chýba funkcia vyhýbania sa voľne pohodeným objektom (káble, ponožky…)

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTip: Čo robiť s pokutou zo zahraničia, ak nemá slovenský preklad
Nasledujúci článokNajkrajší televízor na svete? Samsung to nie je

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here