Domov News Škoda Roadiaq do detailov s jej tvorcami

Škoda Roadiaq do detailov s jej tvorcami

V poradí deviatym vozidlom študentov Strednej odbornej školy Škoda Auto je Škoda Roadiaq. Je to elektromobil s pohonom všetkých kolies, obytný automobil s mobilnou kanceláriou, ktorý môžu digitálni nomádi využiť na cestovanie, prácu, ale aj trávenie voľného času.

Projekt 29 študentov Strednej odbornej školy Škoda Auto, ktorá je už 10 rokov súčasťou Škoda Academy, má všetko, čo moderná mobilná kancelária potrebuje: stále pripojenie k internetu, 27-palcový monitor aj dokovaciu stanicu. Napriek tomu sa Škoda Roadiaq dokáže v niekoľkých jednoduchých krokoch premeniť z kancelárie na obytný automobil s posteľou a malou kuchynkou.

Enyaq ako základ

Študenti počas deviatich mesiacov strávili viac ako 2 000 hodín vytváraním multifunkčného obytného auta s mobilnou kanceláriou. Po prvýkrát je študentské auto Škoda postavené na plne elektrickom SUV Enyaq. Vďaka mnohým úpravám karosérie a interiéru je vhodné ako na prácu na cestách, tak aj na kempovanie a outdoorové aktivity. Študenti výrazne upravili karosériu auta. Museli vytvoriť úplne novú strešnú konštrukciu a nové zadné dvere, ktoré umožňujú pripevnenie stanu. Roadiaq je vybavený 21-palcovými kolesami z ľahkej zliatiny Supernova zo série Enyaq a má dvojfarebný lak pozostávajúci zo zelená Emerald a bielej Moon. Látky použité na poťahy sedadiel, výplne dverí a prístrojovú dosku sú vyrobené zo 100% recyklovaných materiálov. Nábytok pre kempovanie, spanie a prácu na diaľku v zadnej časti auta bol vyrobený na mieru po konzultácii s odborníkmi podľa návrhu dizajnu od študentov.

Úprava strechy a dverí batožinového priestoru

Dĺžka základného Enyaqu 4 649 mm aj šírka 1 879 mm zostali nezmenené. Rozchod kolies sa mierne zväčšil na 2 770 mm a svetlá výška vzrástla na 190 mm. S výškou 2 050 mm je však Roadiaq o viac ako 35 cm vyšší ako štandardný Enyaq, čo je dôsledkom hlavne nového strešného dielu. Časť pôvodnej strechy musela byť odstránená, aby mohol byť zabezpečený výrazne väčší priestor nad hlavou. Stanová konštrukcia poskytuje úkryt pred nepriaznivým počasím a umožňuje pohodlnejšie využívanie kuchyne umiestnenej v zadnej časti auta. Prepracované ľavé zadné dvere s odstránenou kľučkou poskytujú viac súkromia v spálňovom priestore vďaka oknu so slnečnou clonou. Solárne panely pomáhajú generovať energiu pre obytný priestor a udržať dojazd vozidla, keď je mimo elektrickej siete. Roadiaq je možné tiež pripojiť k externému zdroju elektriny v kempe alebo na parkoviskách pre karavany.

Spálňa

Rozsiahlymi úpravami celého interiéru za prednými sedadlami vznikol priestor, ktorý možno využiť na prácu a ktorý je možné niekoľkými jednoduchými krokmi premeniť na spálňu pre jednu osobu. Kompletné čalúnenie sedadiel, výplne dverí, prístrojovej dosky a stĺpikov bolo vyrobené v spolupráci s externými odborníkmi na čalúnenie zo spoločnosti Autointerier Šindelář, ktorá spolupracuje s projektom študentského auta už mnoho rokov. Látky z recyklovaných textílií pochádzajú od odborníkov zo spoločnosti Dual Borgstena, ktorá spolupracuje so Škodou na projektoch sériovej výroby. Koncepcia monomateriálu zabezpečuje úplnú recyklovateľnosť tkaniny na konci životného cyklu auta. Poťahy vankúšov a prikrývka boli vyrobené špeciálnou technológiou 3D pletenia, čo je metóda bez odpadu, pri ktorej sa pre výrobu poťahov znovu využíva recyklovaný materiál.

Kancelária

Okrem kempingového a kancelárskeho vybavenia v zadnej časti vozidla študenti vytvorili aj pracovné miesto na mieste spolujazdca. Špeciálne rameno ponúka spolujazdcovi miesto na upevnenie tabletu. Interiér dopĺňa množstvo prvkov vybavenia a príslušenstva pre zábavu a oddych, z ktorých niektoré sú už teraz súčasťou ponuky vozidiel značky Škoda. Patrí medzi ne bezdrôtový reproduktor, solárna sprcha, kávovar na espresso s prípojkou na 12 V, kuchynské spotrebiče, stoličky, stoly, taniere, hrnce a panvice, šálky a poháre, USB a nabíjacie káble, koberce a lišty, a tiež svietidlá a sada na prežitie.

Študenti vybavili model Škoda Roadiaq aj niektorými inovatívnymi technologickými prvkami. V úzkej spolupráci s IT oddelením Škoda Auto zabezpečili, aby auto malo všetko, čo potrebuje pre fungovanie mobilnej kancelárie. Okrem stáleho pripojenia k internetu k tomu patrí vstavaný 27-palcový monitor s integrovanou dokovacou stanicou a kamerou, ako aj bezdrôtová klávesnica, myš a reproduktor v obytnom a kancelárskom priestore auta. Pre tento účel učni tiež upravili celú elektrickú sieť auta a vytvorili ďalšie svetelné zdroje a zásuvky.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!