Domov Doprava Koniec hodovania Tesly a Číny? Európsky automobilový priemysel možno spojí sily

Koniec hodovania Tesly a Číny? Európsky automobilový priemysel možno spojí sily

Foto: Volkswagen

Šéfa Renaultu Luca de Meo v rozhovore pre agentúru Bloomberg povedal, že v záujme efektívneho zdieľania nákladov pri vývoji cenovo dostupných elektromobilov je v hre vznik obrovského spojenectva označovaného ako „automobilový Airbus“.

Renault, Stellantis a Volkswagen reálne uvažujú o kroku, ktorý by bol ešte pred niekoľkými rokmi absolútne nepredstaviteľný. Spomínané koncerny a ich jednotlivé automobilové značky však potrebujú reagovať na pomalý rast predaja elektromobilov na starom kontinente. Aj keď to u nás zatiaľ nevnímame ako príliš veľkú hrozbu, na veľké európske trhy sa čoraz agresívnejšie tlačia cenovo dostupné čínske automobily a stabilné miesto si tu vybudovala aj americká Tesla, ktorej Model Y sa v roku 2023 stal vôbec najpredávanejším automobilom v Európe. Európske elektromobily na silný cenový tlak zatiaľ nedokážu reagovať a ich predaj stagnuje.

Renault, Stellantis aj Volkswagen aktuálne pracujú na niekoľkých projektoch elektromobilov s cenou pod 25-tisíc eur, no tento vývoj je drahý a financovaný predovšetkým z predaja spaľovacích automobilov. V roku 2025 však všetky automobilky musia znížiť  priemerné emisie predávaných modelov, inak sa nevyhnú pokute. V prípade koncernu Volkswagen môžeme hovoriť o sume až 2 miliardy eur. Je preto v záujme európskych automobiliek zrýchliť vývoj lacných elektromobilov a znížiť pritom náklady.

O tom, akou formou by koncerny medzi sebou spolupracovali, je zatiaľ predčasné hovoriť. Možností je hneď niekoľko. Môže prísť k spojeniu zdrojov pre základný vývoj alebo k založeniu spoločných podnikov, ktoré by zdieľali podvozkové platformy. Už teraz na jednej podvozkovej platforme vzniká niekoľko desiatok automobilov rôznych značiek a tento trend by sa týmto krokom mohol ešte posilniť.

Do hry určite vstúpia aj výsledky najbližších volieb do europarlamentu. Vďaka spojeniu by automobilky mohli oveľa efektívnejšie vyvíjať tlak na europolitikov, aby zreálnili prechod cestnej dopravy zo spaľovacej na elektrickú. Podľa zákulisných informácií sa už takáto iniciatíva pripravuje, čaká sa však na to, ako dopadnú voľby.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokTEST Kia Sportage Edícia 30 – trendy SUV s bohatou výbavou

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here