Domov Doprava V EÚ prechádza zmena, vodičský preukaz skupiny B do 4,25 t

V EÚ prechádza zmena, vodičský preukaz skupiny B do 4,25 t

Foto: Campiri

Európsky parlament v prvom čítaní schválil zmenu vodičských preukazov pre obytné automobily. Držitelia vodičských oprávnení B budú môcť už čoskoro riadiť vozidlá s maximálnou prípustnou hmotnosťou do 4,25 tony. Na samotných dopravných smerniciach by to nemalo nič zmeniť.

Momentálne platí, že vodič s preukazom skupiny B môže viesť motorové vozidlá s maximálnou hmotnosťou 3,5 tony. Na vedenie vozidla nad 3,5 tony je potrebné vodičské oprávnenie skupiny C, ktoré vodič môže získať len v prípade, že má už oprávnenie skupiny B. Okrem toho, držiteľ vodičského oprávnenia sa musí podrobiť psychologickému vyšetreniu a následne ho absolvovať každých 5 rokov. Ľudia nad 65 rokov musia absolvovať psychologické vyšetrenie každé 2 roky. To by sa v blízkej budúcnosti mohlo zmeniť.

Európska únia chce prijať novú smernicu o vodičských preukazoch. Rovnaké pravidlá by mali platiť pre všetkých občanov Európskej únie. Pre každého, kto vlastní alebo by chcel získať vodičský preukaz skupiny B, by sa mohlo zmeniť viacero faktorov. Jedným z nich je práve spomínaný zvýšený hmotnostný limit vozidla z 3,5 na 4,25 tony. V praxi to znamená, že ak vlastníte alebo máte záujem o karavan, ktorý mierne presahuje maximálny hmotnostný limit 3,5 tony, ušetrí vám to financie za kurz na vodičské oprávnenie skupiny C v autoškole a pravidelné návštevy psychológa.

Foto: Campiri
Európsky parlament je za

Vo februári 2024 prišiel bod zlomu v plánovanej zmene vodičského preukazu Európskej únie. Európsky parlament v rámci pripravovanej novely smernice o vodičských preukazoch schválil rozšírenie vodičského preukazu B na 4,25 tony. Táto zmena sa dotkne najmä karavanov a sanitiek bez ohľadu na pohon. Pôvodný návrh zmien vodičského preukazu, v ktorom sa uvádzalo, že zvýšenie prípustnej celkovej hmotnosti vozidla z 3,5 na 4,25 tony sa má vzťahovať len na vozidlá s alternatívnymi systémami pohonu, bol nakoniec vypustený. Rozšírenie znamená, že aj na spaľovacích vozidlách do 4,25 tony budú môcť podľa nových predpisov jazdiť vodiči s vodičským preukazom skupiny B.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJpromobil.de
Predchádzajúci článokOtvorili najvýkonnejšiu nabíjačku v SR, má to ale háčik

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here