Domov Doprava Polícia varuje, pokuty pre elektrické kolobežky sú realitou! Pokiaľ nebudete…

Polícia varuje, pokuty pre elektrické kolobežky sú realitou! Pokiaľ nebudete…

Elektrické kolobežky zažívajú už pomaličky druhým letom obrovský boom. Netreba zabúdať že aj pre vodičov elektrických kolobežiek platia isté pravidlá, ako sa treba správať na ceste!

Spolu s pekným počasím pribúda na cestách aj čoraz viac kolobežkárov. Elektrické kolobežky, či už vaše vlastné alebo tie zdieľané sa stávajú najmä v peknom počasí obľúbeným dopravným prostriedkom. Veď predsa, čo je jednoduchšie, ako nasadnúť na kolobežku a bez námahy sa pohodlne a hlavne rýchlo odviesť kamkoľvek. Okrem hlavného mesta, sa zdieľané kolobežky postupne dostali aj do ostatných miest, akými sú napríklad Košice, Trnava, Nitra či Banská Bystrica a mnoho iných.

Spolu s pribúdajúcimi mestami, kde sa dá jazdiť kolobežkou aj pribúdajú nehody na nich, ktoré sú spôsobené zlou a nebezpečnou jazdou. Nie všetky končia dobre a práve preto sme sa rozhodli pripraviť pre vás pár rád ako treba bezpečne jazdiť a na čo netreba zabúdať.

Kolobežkári sú súčasťou premávky 

Na začiatku tohto boomu sa začalo horlivo diskutovať, ako majú ľudia na kolobežkách jazdiť. Majú chodiť po chodníku, po cyklotrase či po ceste ? Majú nosiť prilbu či reflexné prvky? Treba si uvedomiť, že kolobežka je dopravným prostriedkom. Jej rýchlosť je obmedzená na 25 km/h aspoň čo sa týka tých zdieľaných. Elektrická kolobežka, ktorú si môžete kúpiť však dokáže ísť aj 50km/h, čo už nie je zanedbateľná rýchlosť!

Elektrokolobežky patria do skupiny V, spolu s elektro bicyklami a samovyvažovacími vozidlami. Vodič takejto zábavky je vodičom nemotorového vozidla a nepotrebuje naň vodičské oprávnenie. Jazdiť však s ňou môžu iba osoby staršie ako 15 rokov. Kolobežky sú v Európskej Únií certifikované podľa normy CE a ES. Ide o odrážadlo s vlastným pohonom a pomocným motorčekom.

Každý jeden z nás, ktorý si zapožičia na presun po meste kolobežku alebo má svoju vlastnú tak má povinnosti, ako majú napríklad aj cyklisti a ste považovaní za účastníkov cestnej premávky. Treba tak dbať na to, že nesmiete ovplyvniť, ani ohroziť iných účastníkov cestnej premávky. Zabúdať sa nesmie takisto aj na vlastnú bezpečnosť.

Pozor na alkohol!

Treba dbať aj na to, že pokiaľ požijete alkohol, tak kolobežku nemôžete použiť. Nie je nič lepšie ako ísť v piatok domov z mesta domov na kolobežke a nečakať na nočný autobus. Pokiaľ vás však zastaví policajná hliadka, obsah alkoholu nesmie prekročiť hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter. Platí to pre všetky elektrické kolobežky.

Ako to už býva všetko má dve strany. Jazda na kolobežke teda nie je len o zábave ale aj o zodpovednosti. Polícia nedávno uverejnila žiaľ aj smutné štatistiky, kde v priebehu týždňa zaznamenala až tri nehody pri strete s kolobežkárom. Nehôd na kolobežkách pribúda, či už je to stret kolobežky a auta alebo kolobežky s chodcom. Treba si preto uvedomiť, že nie ste na ceste sami.

Čo hovorí zákon?!

Pre vodiča elektrickej kolobežky platia podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke rovnaké pravidlá ako pre cyklistov. Vodič elektrickej kolobežky môže podľa zákona jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, ak tie nie sú dostupné, tak po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Majiteľ e-kolobežky nesmie viesť kolobežku bez držania riadidiel, ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky. Úprava zákona e-kolobežkárom umožňuje jazdiť aj po chodníkoch, musia však jazdiť veľmi pomaly. Povolená rýchlosť je taká istá, akú majú chodci. Pokiaľ chcete teda jazdiť rýchlo určite zvážte jazdu po chodníkoch, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí najmä starších osôb a detí, ktorí ohrození.

Vodič elektrickej kolobežky musí mať povinnú výbavu ako cyklisti, to znemená, že za zníženej viditeľnosti sú potrebné reflexné prvky ako napríklad reflexná vesta, odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu a odrazové svetlo bielej farby.

To, že ste vodičom elektrickej kolobežky neznamená, že sa pri nevhodnom správaní vyhnete pokute. Za ohrozenie iných účastníkov cestnej premávky hrozí pokuta do výšky 60€, nerešpektovanie dopravných značiek vás môže vyjsť od 30 do 150€. Taktiež venčenie psa či ťahanie iných predmetov vás môže stáť až 60€. Netreba zabúdať ani reflexné prvky, ktoré treba pri zníženej viditeľnosti mať na sebe, vyhnete sa tak pokute do výšky 30€.

Pár dobrých rád!

To, že sa na kolobežke dá pohybovať rýchlo a obratne neznamená, že sa môže chodiť “hala bala” a lietať z jednej strany cesty na druhú, či jazdiť v protismere. Pokiaľ jazdíte na kolobežke určite používajte zvonček, nezakrádajte sa za ľuďmi na chodníkoch a nečakajte kedy si vás všimnú a uhnú sa vám. Taktiež nejazdite so slúchadlami v ušiach, zbytočne vás môže hudba rozptyľovať od diania v okolí.

Mnoho z nás práve pri zdieľaných kolobežkách, skúša jazdu prvýkrát navyše v meste medzi ľuďmi. Čo nie je práve najvhodnejšie. Najideálnejšie je si jazdné vlastnosti kolobežky vyskúšať „mimo“ zastavaného územia, kde máte veľa priestoru zistiť ako sa kolobežka správa, odporúča Polícia na sociálnych sieťach.

Pozor na parkovanie.

Určite sa každý z nás stretol s tým, že práve zdieľané elektrické kolobežky sú porozhadzované po cestách a chodci ich musia prekračovať. Po dlhej dobe však spoločnosť, ktorá zastrešuje zdieľané kolobežky prichádza s parkoviskom pre kolobežky. Kolobežky teraz budete môcť odparkovať iba na mieste, ktoré je na mape v aplikácií označené písmenom P. Naďalej však treba dávať pozor na to, aby kolobežky neboli odparkované pri cyklostojanoch, nesmú blokovať priechod po chodníku a treba ju zaparkovať pomocou nohy.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hodnotení 6

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJbolt.eu
Predchádzajúci článokTEST Maxiskúter Forza 750 príjemný spoločník do mesta s dostatočným výkonom.
Nasledujúci článokNový Seat Ibiza vstupuje na slovenský trh! S akou cenovkou bude štartovať?!