Domov Elektromobilita 9000 eur. Polievkový guru ukazuje svetu, ako vyrobiť lacné EV

9000 eur. Polievkový guru ukazuje svetu, ako vyrobiť lacné EV

Foto: VinFast

Dokáže vietnamská automobilka zamiešať kartami? Malé elektrické SUV VinFast VF 3 má všetky atribúty na to, aby to dokázalo. 

Väčšina bežných ľudí vidí ako jeden z problémov pri elektromobiloch ich cenu. Množstvo automobiliek sa pokúša o cenovo dostupný model, avšak vždy je tam nejaké to ale. Vo Vietname však možno prišli s riešením. Kompaktné elektrické SUV VinFast VF 3 sa totiž dá kúpiť aj bez batérie.

Stále pomerne mladá automobilka má poriadne vysoké ambície. VinFast založil v roku 2017 najbohatší muž Vietnamu Pham Nhat Vuong. Jeho podnikateľské impérium začalo vznikať po páde Sovietskeho zväzky, keď sa presťahoval na Ukrajinu, v Charkove otvoril vietnamskú reštauráciu a popri tom začal vo veľkom vyrábať a predávať instantné rezance a polievky. Spoločnosť sa zameriava na širokú škálu vozidiel, od autobusov až po skútre. Má však globálne ambície, čomu má pomôcť najmä táto novinka – kompaktné elektrické SUV VF 3, ktorým chcú prispieť k udržateľnej mobilite a ochrane životného prostredia na globálnom trhu. Keď spoločnosť VinFast v auguste 2023 vstúpila na burzu, už počas prvého dňa obchodovania sa trhová hodnota vyšplhala na závratných 85 miliárd dolárov. Veľké očakávania investorov však musí automobilka zúročiť aj rastúcim predajom, pretože zatiaľ vykazuje iba stámiliónové straty.

VinFast VF 3
Foto: VinFast
Nič extra

Spoločnosť tento elektromobil predstavila na podujatí CES 2024, ktoré sa konalo v Las Vegas začiatkom roka. Cieľom prezentácie bolo nalákať amerických zákazníkov svojim dizajnom. Preto mladá automobilka ani nezmienila konkrétnejšie parametre, okrem tých nevyhnutných. Teraz však máme k dispozícii podstatne viac podrobností. Kompaktný elektromobil so stavbou karosérie typu SUV má na dĺžku len 3,19 metra a šírku 1,68 metra. Na zadok vás neposadí ani výkon. Jeden elektromotor produkuje výkon len 43 koní, čo však vzhľadom na rozmery môže byť dostačujúce. Zaujímavým je pohon zadných kolies. Elektromotoru dodáva energiu akumulátor s kapacitou 18,64 kWh, pričom akcelerovať z miesta na 50 km/h dokáže za 5,3 sekundy. Automobilka zrýchlenie na stovku neuvádza, je preto otázne, či jeho maximálna rýchlosť vôbec prekročí túto hranicu. Podľa starej metodiky NEDC sa odhaduje dojazd na hranici 210 km, avšak podľa WLTP bude táto hodnota určite nižšia. Na mestské používanie by to však mohlo stačiť.

VinFast VF 3
Foto: VinFast
Najväčšie lákadlo

Konečne sa dostávame k tomu, v čom malý elektromobil z Vietnamu nemá konkurenciu. Tým je cena. Po prepočte ceny z domáceho trhu nám vyjde suma približne 11 800 €, čo je naozaj priaznivá čiastka za elektromobil. Treba však zobrať do úvahy ponúkané parametre. Tento elektromobil môžete mať dokonca ešte lacnejšie, a to už za 8 800 €. V tomto prípade však bude vo vašom aute absentovať batéria. Tú si budete musieť zabezpečiť formou mesačného predplatného. V ponuke by mali byť tri varianty, s rôznymi cenami, v závislosti od mesačného nájazdu.

NEW 2024 VinFast VF3 $20,000 Mini EV SUV - Everything We Know So Far

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJVinFast
Predchádzajúci článokV EÚ prechádza zmena, vodičský preukaz skupiny B do 4,25 t

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here