V hamburskej štvrti Speicherstadt sa ukrýva svet, ktorý fascinuje deti aj dospelých už takmer štvrťstoročie. Miniatur Wunderland je najväčšia modelová železnica na svete. No nie je len výstavou vláčikov, ale komplexným zrkadlom reálneho sveta, kde sa stretáva precíznosť s fantáziou a technológia s rozprávkou.
Od roku 2001, keď bratia Gerrit a Frederik Braunovci otvorili prvú etapu tohto monumentálneho projektu, sa Miniatur Wunderland neustále rozrastá. Dnes ponúka vyše 1 600 m² výstavnej plochy, takmer 16 kilometrov koľajníc, viac než 1 000 vlakových súprav, 500 000 svetiel, 290 000 figúrok a detailne vybudované regióny od amerických Skalnatých hôr, cez švajčiarske Alpy, až po fiktívne mestečko Knuffingen, kde nepretržite zasahujú hasiči a lietajú lietadlá.
Technika, ktorá (ne)viditeľne žije
Za magickým dojmom plynulého pohybu vlakov, blikajúcich semaforov, nočných premien a realistických scén sa skrýva špičková technológia. Miniatur Wunderland funguje ako digitálne riadený živý organizmus. O jeho bezproblémový chod sa stará vyše 200-členný tím technikov a programátorov, ktorí ovládajú vyše 50 počítačov. Výsledkom je úplne autonómne fungovanie mesta v miniatúre: lietadlá pristávajú na najmenšom letisku sveta (Knuffingen Airport), nákladné autá rozvážajú tovar, výletné lode sa plavia po riekach. Jeden deň Miniatur Wunderland trvá 15 skutočných minút.

Knuffingen Airport je model letiska s pristávacou dráhou, hangármi, terminálmi a viac než 50 modelmi lietadiel, ktoré pristávajú a vzlietajú. Každý štart je sprevádzaný zvukmi motorov, svetlami a riadi sa dopravným systémom podobným reálnemu. Jeden vlak môže na okruhu prejsť aj vzdialenosť 13 km, čo je v mierke 1:87 rovnaké ako vyše 1 100 km v reálnom svete. Vlaky majú zabudované čipy a jazdia podľa digitálneho grafikonu.
Cestovanie bez pasu
Jedným z najväčších lákadiel sú tematické sekcie – každá krajina má svoj vlastný charakter, atmosféru a humor. V americkej časti nájdete Las Vegas s blikajúcimi kasínami, Grand Canyon i Kennedyho vesmírne centrum. Taliansko ponúka Benátky či Koloseum. Nórsko, ktoré pribudlo medzi najnovšími, je modelárskym triumfom: fjordy, lesy, zasnežené hory a prechod medzi letom a zimou. V roku 2024 pribudlo aj Rio de Janeiro, kde sa postavičky tancujúce Sambu stretávajú na farebnom karnevale pod sochou Krista Spasiteľa.
Miesto, kde sa aj dospelí cítia ako deti
Miniatur Wunderland nie je len o technike a presnosti. Je to miesto, kde sa humor mieša s obdivom a každý návštevník si nájde svoju obľúbenú scénu – či už je to tajný koncert Elvisa Presleyho na streche, UFO únos v horách alebo muž, ktorý čaká pri bankomate, z ktorého nikdy nevyberie peniaze.
Pre deti sú pripravené interaktívne prvky, ovládacie panely a pútavý pohľad na kulisy sveta, ktorý funguje ako obrovská divadelná scéna. Dospelí ocenia komplexnosť a invenciu, akou je celý svet vystavaný.

Volkswagen ID. Buzz ako najmenšie pohyblivé vozidlo
Novou atrakciou hlavného mesta Knuffingen je maličký Volkswagen ID. Buzz v mierke 1:87. Ide zároveň o najmenšie pohyblivé vozidlo na tejto najväčšej modelovej železnici na svete. Najväčšou výzvou pre modelársky tím z Hamburgu bolo dostať všetku technológiu potrebnú na jazdu do zmenšeného ID. Buzz. Keďže len vo vozidle nebolo dosť miesta, uchýlili sa k dvom trikom naraz: Rozšírili úložný priestor vo vozidle pomocou pripevneného strešného nosiča a časť z neho uložili do farebne zladeného karavanu jazdiacim za žlto-bielym ID. Buzz. Práce na zmenšenom modeli trvali takmer 200 hodín. Súčasne ide o jediné vozidlo na železnici, ktoré v Knuffingene za sebou ťahá karavan.
Miniatúrny Buzz má 4-voltovú technológiu a podobne ako aj ten skutočný sa musí tiež nabíjať. To sa deje pomocou inteligentnej riadiacej elektroniky, pomocou ktorej Bulli automaticky jazdí k nabíjacej stanici. Elektrina na nabíjanie potom prúdi cez vonkajšie zrkadlá do batérií a po približne 30 minútach opäť pokračuje vo svojej ceste.

„My v Miniatur Wunderland sme vášnivými zástancami obnoviteľných energií a udržateľnej mobility. Je inšpirujúce vidieť vás cestovať po svete so svojím krásnym autom a prívesom a byť skutočným ambasádorom transformácie na zelenšiu budúcnosť. Ak môžeme čo i len malou mierou prispieť k šíreniu tohto dôležitého posolstva, radi ho z celého srdca podporíme. Vaše cesty ukazujú, že udržateľná mobilita nepozná hranice a my sme radi, že sme súčasťou tohto hnutia,“ hovorí Christian Schlüter Gerrit Braun, jeden zo zakladateľov Miniatur Wunderland.
Nielen výstava, ale aj misia
Bratia Braunovci od začiatku deklarovali, že Miniatur Wunderland nie je len atrakcia, ale aj projekt pre radosť a porozumenie. Podporujú detské nemocnice, umožňujú nočné prehliadky pre deti s autizmom a plánujú do roku 2030 dokončiť ďalšie sekcie vrátane Ázie a Afriky. Ich cieľ? Ukázať svet v jeho rozmanitosti, ale aj zjednotení. Miniatur Wunderland nie je len najväčší modelový svet, ale možno aj najmenší vesmír, v ktorom sa zrkadlí ľudská tvorivosť, túžba po porozumení a láska k detailu. Ak niekedy zavítate do Hamburgu, nenechajte si tento zázrak ujsť. Lebo niekedy treba veci zmenšiť, aby sme ich lepšie pochopili.

Miniatur Wunderland patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v Nemecku. Pre veľký záujem si mnohí rezervujú vstup aj mesiace vopred. Atrakcia sa pravidelne objavuje v dokumentoch, televíznych reláciách a má aj svoj instagramový profil či YouTube kanál s miliónmi videní. Do roku 2030 pribudnú nové regióny vrátane Indie, Číny, Egypta alebo Londýna. Návštevníci môžu sledovať ich vznik v tzv. otvorených dielňach, kde vidia modelárov pri práci. Vytvorenie jednej krajiny trvá približne 3 až 5 rokov. Vstup vyjde dospelú osobu na okolo 20 €.