Zamyslel si sa niekedy nad tým, aký génius vymyslel stierače alebo bezpečnostné pásy? Každodenne sa stretávaš s dôležitými vynálezmi, o ktorých histórii si možno ani len netušil. V dnešnom článku ti prinášame 10 vynálezov, ktoré navždy zmenili automobilový svet.

1. Poplašný systém

man-people-hand-driving-6097

Prvé pokusy o vyvinutie automatického alarmu siahajú do roku 1920. Vylepšená koncepcia prišla v 50. rokoch minulého storočia, kedy základom alarmu bol snímač pohybu. Chevrolet Corvette mal nainštalovaný alarm už v roku 1972, no nebol veľmi úspešný. Chrysler Corporation však ponúkla o rok neskôr sofistikovanejší systém, vybavený snímačmi umiestnenými v rôznych častiach vozidla. Automobilový svet sa zase stal o niečo lepším.

2. Parkovacie technológie

cars-red-car-parking

Počul si o Rainerovi Buchmannovi?  Je to nemecký dizajnér automobilov a zakladateľ firmy „bb“ na úpravu luxusných áut. Okrem parkovacích senzorov (1970) vymyslel diaľkové ovládanie centrálneho zamykania či multifunkčný volant.

3. Klimatizácia

cold-car-bmw-e46

Pokusy o zabudovanie klimatizácie do áut vznikali už v 30. rokoch minulého storočia, boli však príliš veľké, neúčinné a navyše drahé. Prelom nastal v roku 1953, kedy vznikol systém Chrysler Airtemp – jednoduché ovládanie, recyklácia vzduchu, zmenšenie celého systému.

4. Spätné zrkadlá

pexels-photo-461890

V 70. rokoch boli už tradičné ľavé spätné zrkadlá – na strane vodiča, voliteľnou výbavou bolo pravé spätné zrkadlo. SEAT začal využívať aj vnútorné – stredné spätné zrkadlo.

5. Pohon štyroch kolies

pexels-photo-761815

Prvým vozidlom s pohonom 4×4 je Spyker z roku 1903. Počas prvej svetovej vojny so systémom pohonu všetkých štyroch kolies nastal poriadny rozmach. A ak si si myslel, že s tým na trh prišla Audi, si na omyle – každý z jej krúžkov totiž symbolizuje spojené štyri značky: Audi, DKW, Horch a Wanderer.

6. Stierače

pexels-photo-799463

Tento geniálny vynález vznikol v hlave ženy. Volala sa Mary Anderson a stalo sa tak v roku 1903. Po technickej stránke však neboli príliš dobré. Ani mnoho ďalších vylepšení po niekoľko desiatok rokov nebolo prelomových. Zmenil to až Robert Kearns v roku 1969 s novým konceptom. Všimli si to aj vo Ford Motor Company a začal rozmach stieračov.

7. Bezpečnostné pásy

pexels-photo-1266014

Prvý patentovaný bezpečnostný pás navrhol Edward Claghorn v roku 1885 s cieľom udržať turistov v taxíku v New Yorku. Využíval sa niekoľko desiatok rokov, no nebol dostatočne bezpečný. Prelom prišiel v roku 1958, keď si spoločnosť Volvo dala navrhnúť nový, bezpečnejší prvok. Nils Bohlin prišiel s trojbodovým bezpečnostným pásom, aký sa používa dodnes.

8. Airbagy

crash-test-collision-60-km-h-distraction-163016

John Hetrick a Linderer – obaja prišli s nápadom nafukovacieho ,,vankúša“ do auta, no ani jeden z nich nebol úspešný. Na konci 50. rokov začali Ford a General Motors experimentovať s airbagmi. Zistili, že by to bolo účinné, keby senzor mohol detekovať kolíziu presne a spoľahlivo. V roku 1967 vytvoril Allen Breed prvé spoľahlivé airbagy so snímačmi. Boli považované za prvý elektromechanický systém airbagov pre automobily na svete. Predal ho za 5 dolárov. V tom istom roku spoločnosť Mercedes-Benz začala vyrábať airbagy pre svoje vozidlá.

9. Turbo

engine-2682239_1280

Na začiatku 70. rokov sa General Motors rozhodli, že 3,5-litrový V8 Oldsmobile Cutlass nie je dostatočne rýchly. V spolupráci s výrobcom turbokompresorov Garrett vytvoril Oldsmobile v roku 1962 legendárny model JetFire V8, teda prvý automobil s turbobúchadlom.

10. Navigácia v autách

pexels-photo-13781

V roku 1980 sa prvýkrát objavil elektronický kompas v automobile Toyota Crown. O rok neskôr prišla na trh s komerčným navigačným systémom Honda. No a s ďalšími vylepšeniami, o 10 rokov neskôr, sa Mazda Eunos Cosmo stala prvým automobilom so zabudovanou GPS navigáciou.

Zdroj: topdesat startstop.sk

ČLÁNOK VZNIKOL V SPOLUPRÁCI SO ZÁBAVNÝM PORTÁLOM TOPDESAT.SK.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!