Považujete sa za pravého automobilového fanúšika? Viere rozlúštiť, čo sa skrýva za magickými písmenkami, ako napríklad GTI, AMG alebo WRX STI? Ak nie, pomôžeme vám. Tu je veľký prehľad skratiek zo sveta automobilov!
Automobilový svet je plný skratiek. Či už ide o označenia motorov, bezpečnostných systémov, alebo samotných modelov. A práve na tie posledné sme sa zamerali aj my. Tu je prehľad skratiek, na ktoré ste už určite narazili, no možno neviete, čo presne sa za nimi ukrýva.
AMG
AMG odjakživa patrí k Mercedesu, hoci to neboli vždy len Mercedesy, čo AMG upravovalo. Samotná skratka je odvodená od mien zakladateľov a neskôr (v roku 1967) bola doplnená o názov rodného mesta jedného z nich: Hans Werner Aufrecht a Erhard Melcher boli obaja bývalí inžinieri Mercedesu. Prvý z nich bol narodený v meste Großaspach v nemecko Bádensko-Württembersku. Už to dáva zmysel, nie? 🙂
Mitsubishi, dodávka či kamión? Neuveríte, ale aj tieto vozidlá mali štítok AMG
CR-V/HR-V
Druhou značkou na zozname je japonská Honda s hneď dvomi skratkami. CR-V predstavuje kompaktný crossover, ktorý je tu s nami prakticky od polovice 90-tych rokov. Skratka CR-V znamená “Comfortable Runabout Vehicle”, teda “komfortné auto do každého terénu”. O niečo menší crossover sa volá HR-V a taktiež má pomerne dlhú históriu – prvá generácia prišla na trh v roku 1999. HR-V je skratkou pre “Hi-rider Revolutionary Vehicle”, teda “revolučné, vysoko posadené vozidlo”. Hoci na dnešnú dobu nejde o nič revolučné, v dobe uvedenia na trh bolo vozidlo naozaj atypické.
GTI
Dnes sa skratka GTI spája najmä s Volkswagenom Golf, no v minulosti ju využíval aj Citroën (AX, BX), Nissan (Almera), Mitsubishi (Galant), SEAT (Ibiza), Suzuki (Swift), Dacia (Nova) alebo Peugeot. Ten dokonca skratku GTi (s malým i na konci) vyžíva dodnes. Aké sú však korene? GTI je skratkou pre “Grand Touring Injection”, teda vstrekovanie paliva namiesto karburátora. A hoci so skratkou prišlo ako prvé Maserati 3500 GTi už v roku 1961, bol to práve prvý Golf GTI, ktorý v roku 1976 skratku spravil populárnou.
MCV
Dostávame sa do Rumunska a k nie príliš športovej skratke MCV. Dacia ňou označuje svoje kombi verzie a po rozlúštení znamená Multi Convivial Vehicle, čo môžeme preložiť ako “veľmi spoločenské vozidlo”.
NISMO
Zrejme najjednoduchšia skratka na zozname. Športová divízia japonskej značky bola založená v roku 1984 pod názvom Nissan Motorsport International Limited.
NSX
Japonský superšport z prelomu tisícročí si získal srdcia mnohých fanúšikov. Bodaj by nie, veď na jeho vývoji sa podieľal samotný Ayrton Senna. No Honda si zvolila pomerne konzervatívny prístup k menu a namiesto chytľavého názvu prišla skratkou, ktorá znamená “New Sports eXperience”.
OPC/GSi
Opel prišiel v histórii s dvoma zvučnými skratkami. Prvou a historickejšou je GSi, teda Grand Sport injection (ekvivalent GTI). Druhou je OPC, ktorá je o čosi novšia. Pod skratkou sa ukrýva názov vývojového centra, ktoré má na starosti športovejšie modely značky: Opel Performance Center.
RAV4
Podobne, ako Honda, aj Toyota pomenovala svoj crossover skratkou. RAV4 je tu s nami už dlhých 24 rokov, no len málo ľudí vie, čo vlastne RAV4 znamená: Recreational Active Vehicle, teda niečo ako “aktívne rekreačné vozidlo”, a číslo 4 (intuitívne) poukazuje na pohon všetkých kolies.
RS
Zrejme najpoužívanejšou skratkou v automobilovom priemysle je RS. Používa ju celý rad výrobcov od Škody cez Ford, Renault a Audi až po Porsche. Kým v názve Škodovky a Fordu ide o skratku od Rallye Sport (v prípade vRS Škodovky na niektorých trhoch je skratka doplnená o “victory”), v prípade Renaultu ide o Renault Sport. Ostali nám už len nemecké automobilky Porsche a Audi, pre ktoré RS znamená Rennsport, teda z nemčiny “motoršport”.
SRT
Skratky si obľúbili aj Američania, konkrétne Dodge, Jeep či Chrysler. SRT je skratkou pre Street and Racing Technology.
ST
O stupienok nižšie pod Fordom Focusom RS sa v hierarchii značky nachádza Focus ST. Ide o skratku Sports Technologies. Avšak ST používajú napríklad aj Opel a Seat, no v ich prípade ide o označenie kombíkov, čiže Sports Tourerov.
SV/SVJ
Skratky SV a SVJ sú vyhradené pre talianske superšporty značky Lamborghini. SV znamená Superveloce, teda v preklade “superrýchly” a dodatočné písmeno J v názve zamená “Jota”, čo podľa automobilky značí “príslušnosť modelu na trať a jeho výkonnostnú nadradenosť”.
SVR/SVO
Briti prišli so svojimi vlastnými a pomerne jedinečnými skratkami. SVO znamená Special Vehicle Operations a týmito troma písmenami sú označené naozaj výnimočné a limitované modely značiek Jaguar a Land Rover. SVR je skratko pre Special Vehicle Racing.
TT
Malé kupé z Ingolstadtu má historický názov. Odkazuje totiž na predchodcu Audi – automobilku NSU, ktorá bola úspešná v známych motocyklových závodoch Tourist Trophy na britskom ostrove Man. Podľa iných zdrojov ale TT znamená v preklade “tradícia a technika”.
WRX STI
A na záver sa znova pozrieme do Japonska. Automobilka Subaru a WRC sú späté už od roku 1989, preto iste neprekvapí, že WRX znamená World Rally eXperimental, alebo podľa iných zdrojov priamo World Rally Cross (cross = kríž = X). Ostáva nám len rozlúštiť skratku STI. Nejde však o nič zložité: tri písmenká odkazujú na športovú divíziu automobilky Subaru Tecnica International.
Zdroje: auto.cz | startstop.sk