Domov Lifestyle Viete čo majú spoločné Michelinské reštaurácie s pneumatikami Michelin?

Viete čo majú spoločné Michelinské reštaurácie s pneumatikami Michelin?

Ocenenie najlepších reštaurácií Michelinskou hviezdou a názov pneumatík Michelin majú toho spoločné viac, než by ste čakali. Najpopulárnejšia značka pneumatík, Michelin pôvodom z Francúzska vznikla pred viac než 130-timi rokmi. Poznáte jej príbeh?

Písal sa rok 1889 kedy spoločnosť Michelin v Clermont-Ferrand začala fungovať. Bolo to ešte za čias kedy ešte vôbec neexistovali autá. Preto sa v začínajúcich rokoch firma zaoberala výrobou pneumatík pre bicykle a koče. Avšak v 90.-tych rokoch 19. storočia sa začali postupne na cestách objavovať vozidlá, čo prinieslo značke Michelin nové možnosti. V roku 1895 sa prvýkrát obuli vzduchom plnené pneumatiky Michelin, ktoré sa volali Eclair. Bolo ich možné aj vymeniť keďže neboli prilepené na kolese. V rovnakom roku sa preslávil Michelin aj na pretekoch Paríž-Bordeaux, kde boli na jednom pretekárskom vozidle obuté práve ich pneumatiky.

Ako plynul čas..

Biela figúrka, ktorá sa volá Bibendum, symbolizuje spoločnosť Michelin už od roku 1898. Ďalšou zaujímavosťou je, že firma Michelin v roku 1914 vyrobila 2500 lietadiel typu Breuget, ktoré sa následne zúčastnili na vojnovom konflikte v Európe. V roku 1935 získala firma väčšinu akcií firmy Citroën a tie si udržala až do roku 1975. Michelin v roku 1938 predstavil prvú kordovú pneumatiku na svete „Michelin Metalic“. Neskôr v roku 1946 podala prevratný patent na radiálne pneumatiky.

Počas rokov prvýkrát firma postavila aj svoj prvý závod v talianskom Turíne, a to v roku 1966. Ešte predtým sa firma dostala aj do USA, kde sa stala jednou z najväčších, a to práve so svojim výrobným závodom v New Jersey. Udalosť v roku 1979 bola pre spoločnosť Michelin veľmi kľúčová, keďže pneumatiky Michelin na voze Ferrari prvýkrát vyhrali majstrovstvá sveta v pretekoch Formuly 1.

V roku 1993 zavítal nový proces na výrobu pneumatík C3M. V nasledujúcom roku 1994 prišiel nový typ pneumatík “Energy”, ktorý znižuje spotrebu pohonných hmôt. O 2 roky neskôr (1996) Michelin predstavil vynález vertikálne zakotvenej pneumatiky, ktorá v roku 1998 získala názov PAX System. A v roku 2001 spustila spoločnosť projekt routeplannera, plánovača trás s názvom ViaMichelin.

Sprievodca a Michelinské hviezdy..

Vráťme sa trochu v čase. Ich úplne prvý sprievodca „Michelin Red Guide“ bol vydaný už v roku 1900. Obsahoval tipy na údržbu vozidiel rovnako aj mapu čerpacích staníc v okolí. Knižných sprievodcov ľudia dostávali zadarmo. Cieľom bolo ubezpečiť vodičov, že keď opustia svoje mestá na nových autách, bez problémov môžu nájsť čerpacie stanice, autodielne alebo dokonca aj poštu teda všetko to, čo vodič v danej dobe mohol potrebovať.

O 26 rokov neskôr v sprievodcovi pribudli aj informácie o hoteloch a reštauráciách. Po prvýkrát obsahoval aj hodnotenie tzv. „michelinskými“ hviezdičkami. V roku 1936 znamenala 1 hviezdička veľmi dobrú reštauráciu vo svojej kategórii. 2 hviezdičky, označovali vynikajúcu kuchyňu, ktorá stojí za cestu navyše. A 3 hviezdičky patrili, výnimočnej kuchyni, za ktorou sa vyslovene oplatí cestovať. Do reštaurácii sa začali taktiež v roku 1926 posielať anonymní recenzenti.

Michelin sa na svojich anonymných recenzentov spolieha dodnes s cieľom propagovať spoločnosť a zamestnáva ich na plný úväzok. Poväčšine sú to gurmáni, nadšenci do jedla, ktorí majú zmysel pre detail a vynikajúcu chuťovú pamäť, vďaka ktorej si vedia vybaviť a porovnať konkrétne jedlá. Po návšteve reštaurácie napíše takýto gurmánsky odborník detailnú správu. O tom, ktorá reštaurácia hviezdu dostane sa rozhoduje na spoločnom stretnutí recenzentov. Tak ako kedysi dávno, aj dnes, udeľuje Michelin na základe anonymného hodnotenia 0 až 3 hviezdy.

Mnoho reštaurácií a ich manažéri, šéfkuchári po Michelinskej hviezde doslova prahnú. Napríklad Michelinský sprievodca Chicagom z roku 2014 zahŕňa takmer 500 reštaurácií. Len jedna dostala tri hviezdy, štyri získali dve hviezdy a 20 reštaurácií sa môže pochváliť jednou hviezdou. Okrem toho Michelin je firma, ktorej sa mimoriadne darí aj dodnes a už niekoľko rokov patrí medzi najväčšie firmy na svete zaoberajúcim sa výrobou pneumatík. Momentálne dodáva svoje pneumatiky do viac než 170 krajín, pritom disponuje až 69 fabrikami po svete. Dokopy aktuálne má k dispozícii približne 114-tisíc zamestnancov.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 12

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!