Domov News Sériový Lucid Air odhalený, dojazdom prekonáva spaľovacie autá, výkonom Bugatti!

Sériový Lucid Air odhalený, dojazdom prekonáva spaľovacie autá, výkonom Bugatti!

Lucid air

Svet elektromobilov sa momentálne točí viac menej okolo značky Tesla. Až v ďalekom závese za touto americkou automobilkou sa nachádzajú ostatné konvenčné značky ako Hyundai, Kia, Nissan a iné. Pred štyrmi rokmi však svetlo sveta uzrel zaujímavý prototyp s označením Lucid Air, ktorý chcel ostro konkurovať Tesle. Z prototypu sa v tomto roku stalo svojbytné auto, ktoré len nedávno dostalo svoje oficiálne ceny. 

Lucid Motors je pomerne mladá automobilka, ktorá bola zaregistrovaná len v roku 2007. Pre zaujímavosť, Tesla bola zaregistrovaná len 4 roky pred tým. Elektromobil, ktorý Lucid priváža do predaja nesie označenie rovnaké ako kedysi prototyp. Lucid Air však nechce konkurovať len Tesle, ale taktiež aj klasickým prémiovým značkám. Dá sa teda povedať, že ambície má skutočne odvážne a či ich aj naplní, ukáže len čas.

Lucid air

K samotnému autu je treba dodať, že ide o supervýkonný elektrický sedan, ktorý bude hneď zo začiatku predaja dostupný vo viacerých výbavách. Pričom tá najvyššia má mať batérie s kapacitou až 113 kWh a dvojicu elektromotorov s celkovým výkonom až 1080 koní. V najvyššej edícii dokonca elektromobil zvládne šprint z 0 na 60 mph za úctyhodných 2,5 sekundy. Podľa oficiálych správ je maximálna rýchlosť obmedzená na 270 km/h.

Jedinečný svojim tvarom

Elektromobil, ktorý už čoskoro budeme môcť vídať na cestách, pritom nesie pomerne futuristický dizajn. Ide o krásne navrhnutý sedan s citom pre aerodynamiku, ktorá je v tomto odvetví kľúčová. Z pohľadu siluety vozu určite zaujmú až 21-palcové disky kolies. Tie budú samozrejme dostupné len vo vrcholnej verzii. Konvenčnejší Lucid Air bude mať k dispozícii špeciálne tvarované 19-palcové kolesá, ktoré by mali mať znížený aerodynamický odpor. Rozdiel vo veľkosi kolies sa odrazí aj na samotnom dojazde. Zatiaľ čo veľké kolesá ponúknu dojazd na úrovni 748 kilometrov, tie menšie sa postarajú o rekordných 809,5 kilometra v najvýjkonnejšej verzii. Maximálny celkový dojazd by mal byť až 843 kilometrov, čo už teda veru nie je vôbec zlé.

Futuramu nebude cítiť len zvonka vozu. Lucid Air ponúkne unikátny interiér, ktorý bude mať až až 34” displej s rozlíšením 5K. Ten bude navyše zahnutý a bude zaberať priestor pred vodičom ako prístrojová doska. Na tomto displeji budú zobrazované všetky dôležité informácie ohľadom jazdy a zábavy na palube. Lucid Air navyše ponúkne unikátne čelné sklo, ktoré bude zasahovať až hlboko do interiéru a tým pádom presvetlovať miesto pre cestujúcich. Ďalší displej, ktorý sa nachádza v interiéri, bude slúžiť na ovládanie multimediálnych funkcií a pokročilých nastavení auta. Tento ovládací panel bude navyše možné zasunúť do prístrojovej dosky, a tým sa pod ním otvorí miesto pre odkladanie rôznych vecí. Oba displeje budú navyše pokryté tvrdeným sklom čo samotnému interiéru dodá punc elegancie.

Celkovo bude interiér vozu dostupný v 5-miestnom prevedení. Na želanie sa však v budúcnosti počíta aj so 4-miestnym vyhotovením, ktoré by malo ponúknuť prémiové sedadlá, ktoré by mali konkurovať aj S-klasse, 7er či Audi A8. Mimochodom vďaka rozsiahlym radarovým a kamerovým systémom, ktoré má Lucid Air k dispozícii, je možné využiť stupeň autonómnej jazdy 2 alebo až 3. Podobne je na tom aj najnovší Mercedes-Benz triedy S, ktorý sa svetu ukázal len nedávno.

Extrémne výkonné nabíjanie

Ďalšou unikátnou technológiou, ktorá bude v Lucid Air použitá je nabíjanie. Nakoľko na palube vozu je k dipozícii až 924 voltová sústava, celkový výkon nabíjania, ktorý je možný dodať do batérií je až 300 kW. Momentálne ale neexistuje na bežných dobíjacích staniciach stojan, ktorý by takýto výkon zvládol. Ak by sme ale auto nabíjali maximálnym výkonom, už za 20 minút nabíjania dokážeme prejsť ďalších 300 míľ. Ide teda o rekordnú hodnotu v danej triede. V oblasti domáceho nabíjania bude k dispozícii nabíjačka s výkonom 19,2 kW. Lucid navyše bude disponovať obojsmerným dobíjaním, čiže v prípade potreby dokáže prúdom zásobovať vašu domácnosť.

Prvé sériové verzie Lucidu Air by sa k zákazníkom mali dostať už v najbližších mesiacoch. V roku 2021 sa počíta zo zahájaním predaja výbavy Touring, ktorej cena bude štartovať na čiastke 95 000 dolárov. V rovnakom roku sa dočkajú svojej verzie aj milovníci vysokého výkonu. Lucid Air Grand Touring bude štartovať na 139 000 dolárov. No a napokon absolútna špička s označením Dream Edition bude za 169 000 dolárov. V roku 2022 sa počíta so zahájením predaja základnej verzie Lucid Air, ktorá ponúkne najnižší dojazd, no cenou by mal byť na úrovni 80 tisíc dolárov. Je zrejmé, že Lucid bude Tesle konkurovať hlavne z technologického hladiska. Z cenového ju dokonca poriadne predbehne.

Lucid Air

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokHyundai Tucson N s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikne, prečo?
Nasledujúci článokNový Hyundai Tucson vystúpil na dizajnový a technologický piedestál
Som študentom Fakulty Elektrotechniky a Informatiky STU. Vo svojom voľnom čase sa venujem najmä technologickým novinkám z oblasti IT a autonómnych technológií. Sledovanie noviniek a pokrokov v automobilizme patrí medzi moje najväčšie koníčky. Najviac častu trávim sledovaním koncernu VW a taktiež elektromobilitou a vecami s ňou spojenými.