Slováci prepadli vo veľkom popularite vozidiel s označením SUV. Niektorí preferujú lepší priechod terénom, iní pohodlnejšie nastupovanie. Sú však SUV bezpečné pre okolie?

Podľa dát až 30% SUV vozidiel, ktoré mali stret s chodcom pri rýchlostiach od 20 do 64 kilometrov mali až fatálne následky. V prípade klasických, osobných vozidiel táto mierka klesá na 23%. Pri rýchlosti nad 64 km/h bol stret SUV-čka s chodcom smrteľný. Pri osobných vozidlách sa šanca na prežitie dostala na úroveň 46%. V praxi to tak znamená, že pri sedanoch, kombíkoch a hatchbackoch máte takmer dvojnásobnú šancu na prežitie, kdežto pri strete s SUV máte takmer istú smrť.

Podľa štúdií sa počet usmrtených chodcov od roku 2009 do roku 2018 zvýšil o 53%. Z tohto obdobia sú posledné prípustné smutné štatistiky. V rovnakom období takisto stúpol podiel vozidiel kategórie SUV z pôvodných 21% na 29%. Smutným konštatovaním je aj to, že chodci zapríčinia takmer pätinu všetkých dopravných nehôd. Takýto vysoký nárast nehôd sa nezaznamenal od začiatku 80-tych rokov.

Po veľmi smutnej dopravnej nehode na konci roka pri strete chodca s SUV sa v Nemecku spustila extrémna vlna, ktorá hovorila o odpore voči karosárskym prevedeniam SUV. Viacerí by tieto vozidlá úplne zamietli, iní by obmedzili aspoň vstup do miest. Otvorene sa o týchto vozidlách hovorí aj v Spojených štátoch, kde sú práve tieto vozidlá jedny z najpopulárnejších.

Ako sú na tom Slováci ?

Našim slovenským občanom sa tieto typy vozidiel páčia takisto. Do vozidla sa lepšie nastupuje, lepšie sa prechádza terénom. Iní kategóriu SUV považujú za bezpečnejšiu skrz dopravné nehody, pri strete vozidla s vozidlom, kde lepšie vždy vyjde SUV. Mnoho ľudí si však neuvedomuje fakt, že kombinácia výkonného a vysoko položeného auta v rukách začiatočníka dokáže predstaviť obrovské riziko nielen pre šoféra, ale aj pre jeho okolie.

Niekedy stačí malá nepozornosť, či posielanie správ za volantom. Niekedy rozhodujú doslova sekundy, človek sa nenazdá a doslova katastrofa je na svete. To, že vozidlá, špeciálne z kategórie SUV môžu slúžiť ako zbraň sa presvedčila aj široká verejnosť v zahraničí na vyššie uvedených príkladoch.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!