Domov News Alfa Romeo predstavila úplne nové kompaktné SUV Tonale. Tie objemy motorov vás...

Alfa Romeo predstavila úplne nové kompaktné SUV Tonale. Tie objemy motorov vás zdvihnú zo stoličky!

Alfa Romeo Tonale

Alfa Romeo predstavuje nový model, kompaktné SUV Tonale. Je to skutočne výnimočná udalosť, veď aj také olympijské hry sa konajú častejšie ako premiéry nových automobilov značky Alfa Romeo.

Tonale prichádza so vzrušujúcim, sexi dizajnom, modernými technológiami a údajne aj so športovým DNA značky Alfa Romeo. Zrýchlil sa vám tep? Počkajte na tie motorizácie, ktoré Alfa Romeo vyčlenila pre európsky trh.

Alfa Romeo Tonale

Syntéza histórie s budúcnosťou

Tonale prichádza s niekoľkými štylistickými dizajnovými prvkami, ktoré sa zapísali do histórie motoristického sveta. Máme na mysli napríklad líniu GT tiahnucu sa od zadnej časti k predným svetlometom odkazujúcu na model Giulia GT. Ďalej predný štít „Trilobo“ s mriežkou chladiča „Scudetto“, zadné okno á la 8C Competizione či typický dizajn zliatinových diskov kolies v štýle starého telefónneho ciferníka.

Alfa Romeo Tonale

Historické dedičstvo značky tu existuje v symbióze s modernými prvkami, akými sú napríklad nové full-LED adaptívne matrixové svetlomety Matrix 3+3 evokujúce koncepčné vozidlá SZ Zagato a Proteo. Poskytujú denné svietenie, dynamické smerové svetlá, funkciu privítania i lúčenia, adaptívny sklon svetelného lúča v závislosti od rýchlosti. Okrem toho aj statické prisvietenie do zákrut a aj typickú matrixovú funkciu sledujúcu dianie pred vozidlom vrátane vozidiel v protismere s cieľom zabrániť oslneniu ostatných vodičov. Zadné svetlá preberajú rovnaké dizajnové prvky ako tie predné a vytvárajú sínusovú krivku. Tá obopína zadnú časť vozidla, čo vedie k výraznému svetelnému podpisu.

Alfa Romeo Tonale Alfa Romeo Tonale

NFT pre overenie servisnej histórie

Interiér je inšpirovaný pretekárskou históriou Alfy Romeo a je zameraný na vodiča. Ponúka ľahký prístup ku všetkým ovládacím prvkom pre bezpečný a intenzívny zážitok z jazdy. Alfa Romeo Tonale prichádza s niekoľkými inovatívnymi prvkami, ktoré v automobilovom svete zatiaľ nie sú úplne bežné.

Taliani využívajú technológiu nezameniteľných tokenov NFT na overenie servisnej histórie každého vozidla. To môže mať pozitívny vplyv na zostatkovú hodnotu auta pre budúcich majiteľov pri neskoršom predaji a istotu o jeho histórii  pre budúcich kupujúcich. So súhlasom zákazníka zaznamená NFT údaje o vozidle a vygeneruje certifikát, ktorý je možné použiť ako záruku riadnej údržby vozidla.

Alfa Romeo Tonale

Kuriér vám balík doručí priamo do auta

Ďalšou inovatívnou funkciou v novej Alfe Romeo Tonale je integrovaný virtuálny asistent Amazon Alexa vrátane služby bezpečného doručenia „Secure Delivery Service“, vďaka ktorému si môžete zvoliť Tonale ako miesto na doručenie balíkov, pretože dvere bude možné odomknúť aj na diaľku. S podobným nápadom prišla nedávno aj česká Škoda.

Alfa Romeo Tonale bude štandardne vybavené novým vstavaným infotainmentom s operačným systémom Android a 4G konektivite s aktualizáciami vzduchom, čím bude disponovať vždy aktuálnymi službami aj obsahom. Systém zahŕňa virtuálny kokpit s 12,3-palcovou obrazovkou a 10,25-palcovú dotykovú centrálnu obrazovku.

Alfa Romeo Tonale

Vo výbave nebudú chýbať ani aktívne bezpečnostné systémy či technológie autonómnej jazdy druhej úrovne. Reč je o adaptívnom tempomate, systéme udržiavania vozidla v strede jazdného pruhu, asistentovi dopravných zápch, autonómnom núdzovom brzdení, detekcii únavy, monitoringu mŕtveho uhla, detekcii kríženia dráhy za vozidlom varujúcim pred vozidlami blížiacimi sa zo strany počas cúvania a 360° kamere s vysokým rozlíšením.

Alfa Romeo Tonale

Elektrifikácia v štýle Alfa Romeo

Tonale s vonkajšími rozmermi 4,53 x 1,84 x 1,6 metra ako Alfa Romeo pre tretiu dekádu 21. storočia musí byť elektrifikovaná, a tak sa aj deje. Úrovne elektrifikácie sú dve, Tonale bude dostupné ako samo nabíjateľný hybrid aj ako plug-in hybrid. Full-hybridy sa budú predávať v dvoch verziách – so 130 a 160 koňmi. Srdcom klasického hybridu bude úplne nový 1,5-litrový preplňovaný štvorvalec, ktorý bude spolupracovať so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou TCT a 48-voltovým elektromotorom „P2“ s výkonom 15 kW a krútiacim momentom 55 Nm.

Na elektrinu bude hybridné Tonale schopné jazdiť v nízkych rýchlostiach a pri parkovaní. Plug-in hybridná verzia ponúkne systémový výkon až 275 koní a ako jediná bude mať pohon všetkých kolies. Predné kolesá bude poháňať 1,3-litrová preplňovaná benzínová jednotka MultiAir, zadné kolesá bude zase roztáčať elektromotor. Plug-in hybrid bude mať batériu s kapacitou 15,5 kWh, čo by malo stačiť na prejdenie vzdialenosti 60-80 km v elektrickom režime. Automobilka udáva zrýchlenie tejto verzie z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy.

Priaznivcov nafty poteší prítomnosť 1,6-litrového preplňovaného motora s výkonom 130 koní a 320 Nm, ktorý bude spojený so 6-stupňovou automatickou prevodovkou. Benzínové hybridy a naftová verzia sú predokolky vybavené elektronickým samosvorným diferenciálom.

Alfa Romeo Tonale

Jazda bude zážitok

Alfa Romeo Tonale prichádza so športovými ambíciami a snahou chytiť vodiča za srdiečko. Je preto vybavené pevnými strmeňmi Brembo so 4 piestami a ventilovanými kotúčmi vpredu a plnými kotúčmi vzadu. Taktiež nezávislým zavesením všetkých kolies MacPherson s adaptívnymi tlmičmi FSD a aktívnym odpružením „Dual Stage Valve“ s elektronicky riadeným tlmením.

Alfa Romeo Tonale sa bude vyrábať v modernizovanej továrni „Giambattista Vico“ Stellantis v Pomigliano d’Arco (Neapol).

Alfa Romeo Tonale

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počet hodnotení 5

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokLotus a spoločnosť Britishvolt chystajú nový elektrický superšport
Nasledujúci článokOchutnávka z Japonska. Toto je nové SUV Mazda CX-60