Domov Lifestyle Odvážne aj konzervatívne. Zákulisie farieb vozidiel Škoda

Odvážne aj konzervatívne. Zákulisie farieb vozidiel Škoda

Medzi ľuďmi sa nájdu tí, ktorí sa v značkách a ich jednotlivých modeloch dokonale vyznajú. Na opačnom konci sú ľudia, ktorí autá rozoznávajú len podľa farby.

Pri automobilke Škoda by to vôbec nemusel byť problém. V rámci služby Fleet Box máte na výber hneď z desiatok možných farieb. Aj v automobilovom priemysle kraľujú trendy tak ako v každom odvetví. Pomaly každá automobilka má svoje špecifické farby, ktoré nájdete v celom ich portfóliu modelov. Samozrejme, v palete farieb nájdete aj obyčajnejšie farby, alebo maximálne unikátne, respektíve môžete si svoju farbu namiešať presne podľa vašich predstáv. Automobilka Škoda ponúka farby v rámci služby Fleet Box, a z nej si vyberie naozaj každý.

Farby Škoda
Lákajú farbami

Určite ste si niekedy všimli, že automobilky pri predstavení nových modelov používajú unikátne lakovanie karosérie. Takzvané hero farby automobilky vyberajú schválne, a ich úlohou je prilákať väčšiu pozornosť k predstavovanej novinke. Ak vás unikátna farba dostane na webové stránky predajcu, úloha tejto farby je splnená a vôbec nevadí, keď si zákazník nakoniec pri objednávke nového auta zvolí konzervatívnejšiu farbu karosérie. Toto o špeciálnych farbách na predstavovaných modeloch povedala vedúca dizajnového oddelenia Color&Trim, ktoré sa stará o prípravu exteriérových farieb.

 

Samozrejmosťou je, že vývoj každej farby je finančne náročný proces, a keď je farba menej obľúbená u zákazníkov, automobilke sa nevypláca. Ak však táto farba dokáže k automobilke prilákať dostatok ľudí, odvádza akúsi neviditeľnú robotu a automobilke sa už jej vývoj oplatí.

Farby Škoda

Nekonečné množstvo práce

Hľadanie vhodných odtieňov karosérie je podľa Marie Kertzscher, špecialistke na vývoj farieb a lakov karosérií, neustály proces. Pri hľadaní tej správnej farby berú do úvahy množstvo faktorov, od trendov až po identitu automobilky Škoda. Pri výbere nemôžu zabudnúť ani na technickú stránku veci, a to ako veľmi je náročné túto farbu na automobil aplikovať. V súčasnosti prichádzajú do módy rôzne matné farby alebo odtiene, ktoré vyžadujú lakovanie vo viacerých vrstvách. Logicky takáto farba je na výrobu oveľa náročnejšia ako klasické lakovanie.

Zaujímavosťou je, že zmenami prechádzajú aj konzervatívnejšie farby. V jednoduchosti to znamená, že v priebehu rokov biela nie je tá istá biela ako bola kedysi. Do úvahy treba zobrať už len rozdiel medzi metalickou farbou a tou matnou. Automobilka Škoda sa snaží v tomto udávať tempo a preto svoje farby neustále obmieňa, ponúka obrovskú paletu rôznych farieb a dokonca svoje portfólio upravuje podľa konkrétneho trhu.

Farby Škoda

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

1 COMMENT

Comments are closed.