Domov Elektromobilita Motor W12 od Bentley končí, nahradí ho hybrid

Motor W12 od Bentley končí, nahradí ho hybrid

Motor W12 sa stal základom moderných vozidiel Bentley od prvého modelu Continental GT ešte v roku 2003. Avšak s ambicióznymi emisnými cieľmi na obzore spoločnosť tento ikonický motor pošle do symbolického dôchodku na konci tohto roka. Zoznamy objednávok pre modely, ktoré ešte dostanú motor W12, sa uzavrú v decembri. Čo nás však môže tešiť, je model Bentley Batur, ktorý dorazí so zatiaľ najvýkonnejšou verziou motora W12.

Všetkých 18 exemplárov tohto auta s ikonickou W12 už stihli predať. Každý z nich má základ na rovnakej platforme MSP ako Continental GT. Treba však povedať, že ide o model s dizajnom na mieru, ktorý naznačuje aj dizajn pre budúce modely. Dvojmiestny grand tourer stojí od 1,65 milióna libier a jeho vylepšený 6,0-litrový W12 z neho robí vôbec najvýkonnejšie cestné auto od Bentley. Ponúkne výkon na úrovni 739 koní a krútiaci moment 1 000 Nm.

Zopár kusov a končíme

Výroba motorov W12 sa oficiálne skončí v apríli budúceho roka, kedy Bentley prekročí hranicu 100 000 vyrobených exemplárov. Podľa spoločnosti zostáva obmedzený počet objednávok pre jej základné 12-valcové modely, ktoré ukončia výrobu v prospech súčasných hybridných variantov V8 a V6. Dovtedy nájdeme modely s motorom W12 v katalógoch značky Bentley. Motor vo verzii s výkonom 650 koní sa bude montovať do modelov Speed ​​Bentayga, Flying Spur a Continental GT, ako aj do verzií Mulliner a GT.

Koncom tohto roka dostane Continental GT po prvý raz plug-in hybridný pohon v rámci faceliftu. Práve facelift modelu by mohol priniesť elektrifikovaný 3,0-litrový V6 alebo 4,0-litrový V8 hybrid od koncernu VW. Pre porovnanie, Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid poháňaný motorom V8 produkuje 690 koní zo svojho hybridného nastavenia, čím prekonáva odchádzajúci motor.

Advertisment

Zbohom W12

Posun smerom k elektrifikácii tvorí súčasť stratégie Bentley Beyond100, v rámci ktorej spoločnosť uvedie na trh svoj prvý elektromobil, a to v roku 2025. Ponuka značky má pozostávať výlučne z elektrických a plug-in hybridných vozidiel o rok neskôr. Do roku 2030 nájdete v ponuke značky Bentley iba plne elektrické modely. Takže, zbohom W12.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!