Domov News Formula 1 na Slovensku? Okruh mal byť v Piešťanoch

Formula 1 na Slovensku? Okruh mal byť v Piešťanoch

Dnes úplná utópia, v polovici 90-tých rokov plán. Predstava, že by kúpeľné mesto Piešťany hostilo kráľovnú motoršportu je tak trochu šialená. Predsa len, nie je tam ani okruh. Ale všetko mohlo byť inak a chvíľu sa zdalo, že Formula 1 môže prísť na Slovensko.

Mali Piešťany potenciál?

Plán prišiel od blízkeho okolia vtedajšej vládnucej strany, na čele s Jozefom Studeničom a jeho organizáciou Motorsport. Dokonca sa zachoval aj náčrt okruhu, ktorý mali postaviť pri piešťanskom letisku. Profilom síce nevyzerá na ten najvzrušujúcejší, ale zas do prvej zákruty to vyzerá byť poriadna diaľka. Po štarte by sme tak mohli vídať podobné situácie, ako na okruhoch v Barcelone, alebo Sochi. Potom sa už ale rozbehne séria tiahlych stredne rýchlych zákrut a vieme, že tie nebývajú svedkami veľkých prebiehačiek.

Tiež na ňom chýba prevýšenie, nakoľko letisková dráha pochopiteľne nedáva priestor pre nejaké experimenty. O spestrenie by sa mohlo postarať napríklad počasie, alebo aj vietor, nakoľko by na takej otvorenej ploche bojovali jazdci so smerom vetra, ktorý dokáže monopost v sekunde rozhodiť. S podobnými problémami sa potýka aj Hungaroring, ktorý je ešte o niečo pomalší. Tiež by bolo zaujímavé vidieť, aké miesto by Piešťany dostali v kalendári Formule 1. Otázkou je, koľko by dokázal prilákať fanúšikov, keby sa nachádza blízko VC Rakúska, alebo VC Maďarska.

Obe podujatie by však mohol dobehnúť, alebo rovno aj predbehnúť unikátnou atmosférou. Predsa len, blízkosť čarovného kúpeľného mesta a lesk, ktorý so sebou prináša perla menom F1 by vytvorili nezameniteľnú šou. Piešťanské letisko je už tak známe svojimi festivalmi a motoršport by bol príjemným spestrením. Nehovoriac o dopadoch na turistický ruch v regióne, ktorý by raketovo vystrelil hore. Ako to však býva, tieto plány nemali úplne čisté pozadie. Vo videu nižšie sa spustíme po šmykľavke nádejí, snov, politiky a žiaľ aj sklamania. Zároveň príbeh Piešťanského okruhu končí tam, kde začína ten Slovakiaringu.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počet hodnotení 42

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!