Domov News Hyundai Staria naživo: nafta, 4×4 a wau, tie sedadlá…

Hyundai Staria naživo: nafta, 4×4 a wau, tie sedadlá…

Futuristicky vyzerajúce MPV s presvetleným a luxusne spracovaným interiérom na Slovensku oficiálne vstupuje do predaja. Poznáme ceny, výbavu a prvýkrát sme Hyundai Staria videli aj naživo. 

Segment MPV nie je zrovna ten, ktorý by zažíval celosvetový ošiaľ ako napríklad vozidlá typu SUV, ale pokiaľ sa urobí dobre a moderne, podľa automobilky Hyundai má stále čo ponúknuť. A s tým musíme rozhodne súhlasiť. Veľkopriestorové vozidlá totiž poskytujú úplne iný komfort cestovania ako limuzíny či SUV a v podaní dizajnu Starie sa určite nedá tvrdiť, že by cestovanie v takomto MPV bolo málo cool. Aj pri stretnutí naživo vyzerá Hyundai Staria ako z iného sveta a tvorcom sa podarilo veľmi vkusne do takéhoto typu karosérie zakomponovať dizajnové prvky, ktoré sú typické skôr pre jeho nové elektrické vozidlá.

Lepšie ako v limuzíne

Po oboch stranách vozidla nájdeme elektricky posúvateľné dvere otvárajúce priestor k zadným sedadlám. U nás sa bude Hyundai Staria predávať v dvoch konfiguráciách – v luxusnejšej 7-miestnej verzii a v 9-sedadlovom variante. V prípade deviatich sedadiel sú tieto usporiadané v troch radoch po tri sedadlá. Špecifikom 7-miestnej verzie je, že v strednom rade nájdeme iba dve sedadlá. Je to tak z dvoch dôvodov – po prvé, sú maximálne polohovateľné, takže poskytujú priam prezidentský luxus. A po druhé, medzerou medzi nimi sa prechádza do tretieho radu, kde aj na dospelých pasažierov čaká nadpriemerne komfortný priestor.

Hyundai Staria

Nejde však o osobnú dodávku, ale o variabilné MPV, takže jednotlivé zadné sedadlá z vozidla nie je možné demontovať. Dajú sa však vo veľkom rozsahu posúvať či sklápať a tým aj prispôsobovať veľkosť batožinového priestoru aktuálnym potrebám. Dosiahnuť sa dá maximálny objem batožinového priestoru až 1300 litrov. Človek by mal pocit, že pri plne obsadenom aute bude aj problém s komunikáciou medzi pasažiermi. Aby to tak nebolo, vodič má k dispozícii kameru aj mikrofónom. Vodič tak môže mať pod palcom dianie vo vozidle bez toho, aby musel odvracať zrak od cesty a komunikovať s posádkou bez zvyšovania hlasu.

Jediná motorizácia

Kus, s ktorým sme sa mali možnosť zoznámiť, mal práve 7-sedadlovú konfiguráciu. Operadlá sedadiel v strednom rade je možné sklopiť takmer do vodorovnej polohy, vysunúť opierku na nohy a cestovať tak v polohe, v akej zvyknete relaxovať v oddychovej miestnosti vo wellness centre. K tomu si pridajte jemnú kožu Nappa, perfektný výhľad von z auta, plnú výbavu a na SUV si skutočne ani nespomeniete.

A áno, absencia 4×4 nebude argumentom, pretože Hyundai Staria je permanentná štvorkolka. A s naftovým motorom s objemom 2,2 litra pod kapotou. O radenie prevodových stupňov sa stará automatická osemstupňová prevodovka s hydrodynamickým meničom. Motor dosahuje najvyšší výkon 177 koní a maximálny krútiaci moment 430 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 13,5 sekundy a dosiahne najvyššiu rýchlosť 185 km/h.

Koľko stojí?

Hyundai Staria sa na Slovensku predáva výhradne v tých najvyšších výbavách. V prípade 9-miestnej verzie to je výbava Premium a takéto vozidlo stojí 53.490 eur. Sedemmiestny variant má ešte o niečo viac luxusnejších a prémiovejších prvkov výbavy Luxury, a tak stojí 58.490 eur. To je však konečná cena, pretože priplatiť je potrebné už len za panoramatické strešné okno, metalickú farbu a to je vlastne všetko. Staria stojí na 18-palcových kolesách obutých do pneumatík s rozmerom 235/55 R18.

Ak vás tento automobil zaujal, rozhodne netreba príliš váhať. Počet kusov určených pre náš trh je totiž zatiaľ obmedzený, na druhú stranu, na vozidlo nemusíte čakať dlhé mesiace a môžete si ho z predajne odviezť už za niekoľko dní. Hyundai na model Staria poskytuje záruku 3 roky bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hodnotení 14

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!