Domov News PRVÁ JAZDA KIA EV9 – na veľkosti záleží

PRVÁ JAZDA KIA EV9 – na veľkosti záleží

Ak ste si doteraz mysleli, že Kia Sorento je veľké vozidlo, postavte vedľa neho novú vlajkovú loď, elektrický model EV9. Priestranné a nápadné EV9 je ako prvé trojradové elektrické SUV spoločnosti Kia robustné, sofistikované a technologicky vyspelé.

KIA EV9 je k dispozícii so 6 alebo 7 sedadlami. Je to vozidlo, ktoré v sebe spája odvážny štýl, prémiovú viacúčelovosť, všestrannú konektivitu a charakteristický dizajn kórejskej automobilky. My sme si na ceste z Bratislavy do Tatier a naspäť mohli naplno vyskúšať každý aspekt tejto novinky.

Kia EV9
Foto: KIA
Mamut na kolesách

S celkovou dĺžkou cez 5 metrov sa budete v tomto vozidle cítiť naozaj bezpečne. Ten pohľad na prednú kapotu je naozaj pompézny a vodičovi dáva pocit bezpečia a určitej nadradenosti. Vďaka mohutnému, no zároveň pokojnému postoju a celému radu inteligentných inovácií je model EV9 rovnako výkonný v teréne aj v meste, zatiaľ čo inteligentné využitie vnútorného priestoru umožňuje každému na palube cítiť sa pohodlne a uvoľnene. EV9 naozaj nepôsobí agresívne, ale skôr z jeho dizajnu vyžaruje
pokoj. V prednej časti sa vyníma najnovšia generácia digitálnej tigrej masky. Výrazné vertikálne svetlomety na báze LED diód sa vyznačujú tenkými výstupkami na priehľadných krytoch alebo v prípade verzie GT-line malými výstupkami v tvare kociek.

Kia EV9
Foto: KIA

Zadné LED svetlá vytvárajú jedinečnú grafiku hviezdnej oblohy, ktorá dodáva modelu KIA EV9 okamžite rozpoznateľný vzhľad. Automatické zapustené kľučky dverí podporujú moderný a technologicky vyspelý vzhľad, zatiaľ čo aktívne vzduchové klapky so vzduchovou clonou zlepšujú aerodynamiku. Exteriér dopĺňajú 19 alebo 21-palcové pneumatiky pohlcujúce hluk, na ktorých je namontovaný jedinečný pravouhlý dizajnový prvok. My sme jazdili na 21-palcových kolesách a ani v najmenšom nemôžeme povedať, že by boli nekomfortné.

Advertisment
Kia EV9
Foto: KIA
Kráľovský posed

Dlhý rázvor a plochá architektúra typická pre platformu elektrického vozidla poskytujú dostatok priestoru pre všetkých cestujúcich, pričom vo všetkých troch radoch sedadiel je maximálne pohodlie. Ak sa zákazník rozhodne pre 6-miestnu verziu, môže si vybrať medzi voliteľnou relaxačnou funkciou alebo
funkciou otočenia druhého radu sedadiel. My sme však túto business verziu nemali a tak sme sa museli „uskromniť“ so sedemmiestnou verziou, kde je stredné sedadlo v druhom rade navyše. Perfektné je to, že aj keď budete mať 7 sedadiel, stále budete mať 333 litrov pre batožinu. Ak posledný rad elektricky
sklopíte, dostanete až 828 litrov pre batožinu. Tretí rad nie je vyslovene určený len pre deti. Aj dospelé osoby s výškou okolo 170 cm sa tu pomerne pohodlne usadia.

Kia EV9
Foto: KIA
Batéria aj na dlhé trasy

Áno, je to tak. Dovolíme si tvrdiť, že dojazd do 400 kilometrov je celkom reálny. Dokonca aj oficiálny údaj cez 550 kilometrov viete dosiahnuť v prípade, ak sa nevydáte na diaľnicu. My sme jazdili na verzii s pohonom všetkých kolies. Tú poháňajú dva elektromotory s výkonom 141 kW s maximálnym krútiacim momentom 250 Nm (vpredu) a 350 Nm (vzadu) pre verziu
Baseline a 350 Nm (vpredu aj vzadu) pre verziu GT-line. Vozidlo dosahuje najvyššiu rýchlosť 200 km/h. Variant Baseline dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6 sekúnd, zatiaľ čo verzia GT-line alebo vylepšená verzia Baseline zvládne to isté už za 5,3 sekundy. To sú naozaj šialené hodnoty, ak vezmeme do úvahy, že vozidlo má celkovú hmotnosť okolo troch ton (len 600 kilogramov má batéria). Pri jazdení, samozrejme, treba predvídať a brať do úvahy vysokú hmotnosť vozidla a brzdiť oveľa skôr ako obvykle.

Foto: KIA
Šetrí čas

Nám sa podarilo na ultrarýchlej nabíjacej stanici nabíjať maximálnym výkonom 190-200 kW. To výrazne skracuje čas strávený nabíjaním a batéria s kapacitou 99 kWh sa dokáže nabiť z 20 na 80% za 20 minút. Čo sa týka asistovanej jazdy, Kia EV9 dokáže nielen udržiavať nastavenú rýchlosť a vzdialenosť za vozidlom, ale navyše uľahčí jazdu tým, že nemusíte neustále točiť volantom. Povrch volantu je dotykový a teda stačí ho jemne hladiť a vozidlo ide uspokojivo ďalej. Dokonca EV9 disponuje asistentom zmeny jazdného pruhu, stačí len aktivovať smerovku.

Objednávky na vozidlo sú už spustené, základná cena je 74 990 eur.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!