Domov SPRÁVY News Cestovanie lietadlom s deťmi: Odpovede na 12 najčastejších otázok mamičiek

Cestovanie lietadlom s deťmi: Odpovede na 12 najčastejších otázok mamičiek

Foto: 123rf.com

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnoho rodín plánuje odcestovať k moru aj s malými deťmi. Nie všetci sa k moru vydajú autom, čoraz viac cestujúcich uprednostňuje leteckú prepravu. Na čo sa treba pripraviť a ako zvládnuť let s malými deťmi bez stresu a v pohodlí?

Praktické informácie, ktoré vám pomôžu rýchlo sa zorientovať v problematike cestovania lietadlom s malými deťmi.

Je možné letecky cestovať s malými bábätkami?

Väčšina leteckých spoločností umožňuje cestovať deťom letecky už po 8 dňoch od narodenia. Dieťa od 0 do 2 rokov sa nazýva infant a spravidla cestuje bezplatne. Niektoré letecké spoločnosti si však môžu účtovať tzv. poplatok za infanta. Presné informácie sa dozviete na stránke leteckého prepravcu alebo v cestovnej kancelárii.

Aké podmienky platia pre leteckú dopravu detí do 2 rokov?

Dieťa do 2 rokov nemá u väčšiny dopravcov nárok na vlastné sedadlo ani batožinu, s výnimkou malej tašky. Dieťa sedí v lietadle v lone rodiča a je v smere letu pripútané špeciálnym detským pásom, ktorý zdarma poskytne letecká spoločnosť. Napríklad Ryanair umožňuje cestovať na vlastnom sedadle už aj dieťaťu od 1. roka života, ak mu rodičia vopred zakúpia detský bezpečnostný pás Amsafe CARES alebo obdobnú pomôcku.

Foto: 123rf.com
Prepravujú sa kočíky či detské sedačky na palubách lietadiel bezplatne?

Cestujúci s dieťaťom má zdarma nárok na prepravu jedného kusu pomôcky určenej na prepravu dojčaťa (napríklad detský kočík) a u niektorých leteckých spoločností aj 1 kus ďalšej detskej potreby (autosedačka, bugina), ktoré pred nástupom do lietadla odovzdá palubnému personálu. Mamička tak môže mať kočík pri sebe počas celej doby vybavovania na check-ine, rovnako pri prechode bezpečnostnou kontrolou až po samotný nástup do lietadla. Kočík nie je prepravovaný na palube lietadla ako príručná batožina, ale v batožinovom priestore lietadla, s výnimkou skladacích bugín, ktoré je možné poskladať do rozmerov príručnej batožiny a umiestniť do odkladacích schránok na hlavami cestujúcich.

Vysoké emisie lietadiel? Mýtus je vyvrátený, toto je realita

Treba si dať označiť kočík už na check-ine alebo stačí až pri nástupnej bráne?

Odporúča sa označiť si kočík už pri registrácii na let (check-in). V prípade, že mamička kočík (buginu či autosedačku) nepotrebuje mať pri sebe počas celej doby na letisku, môže ho odovzdať ako podanú, nadrozmernú batožinu. Na bratislavskom letisku je tiež možnosť dať si za poplatok zabaliť kočík do fólie, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Ak cestujú rodičia len s príručnou batožinou, kočík môže byť označený aj pri nástupnej bráne.

Kde si rodičia vyzdvihnú kočík (buginu, autosedačku) po vystúpení z lietadla?

V závislosti od letiska príletu je kočík rodičom k dispozícii ihneď po vystúpení z lietadla (ako napríklad aj na bratislavskom letisku), alebo v príletovej hale na batožinovom páse, prípadne na pulte s nápisom „Nadrozmerná batožina“.

Môžem prepraviť letecky kočík zdarma aj pre dieťa staršie ako 2 roky?

Áno, kočík pre potreby prepravy dieťaťa je akceptovaný bezplatne spravidla až do veku 12 rokov dieťaťa.

Môžem pre dieťa prepraviť v príručnej batožine vodu, čaj, mlieko, džús, ovocné taštičky aj v objeme nad 100 ml?

Pri preprave detskej tekutej stravy neplatí obmedzenie na prepravu tekutín. Batoľaťu môžete na palubu lietadla zobrať aj tekutú detskú stravu (mlieko, čaj, vodu) v balení nad 100 ml, avšak najviac také množstvo tekutín, koľko je potrebné pre bábätko počas letu. Pri prechode detekčnou kontrolou tekutú detskú stravu umiestnite do prepravky alebo skenera určeného na kontrolu tekutín, následne bude skontrolovaná detekčnými technológiami. Výnimka sa vzťahuje aj na lieky, preto ak ich vaše dieťa potrebuje počas pobytu, nezabudnite si ich pribaliť do príručnej batožiny. Bežne dostupné lieky, ako napríklad nosné/očné kvapky, sirupy proti kašľu je možné prevážať bez lekárskeho predpisu. Zároveň možno v príručnej batožine prepraviť aj tekuté lieky v objeme nad 100 ml, a rovnako aj lieky v podobe tabliet či detské púdre.

Zodpovedajú rodičia za škodu, ktorú spôsobilo dieťa na cudzom aute? Poradňa

Môžem pre deti pobaliť do príručnej batožiny jedlo?

Áno, obložený chlieb, bagety, balené jedlo, ovocie, zeleninu a iné jedlo si vziať pre deti na palubu môžete. Pri preprave potravín tekutej povahy (džemy, nutella, bryndza, maslo, paštéty) však platia obmedzenia prepravy v objeme do 100 ml, resp. 100 g na balenie a takéto potraviny majú byť umiestnené v priehľadnom uzatvárateľnom vrecku s maximálnou kapacitou 1 liter.

Aké detské hračky nepatria do príručnej batožiny?

Na palubu lietadla pokojne pribaľte deťom detské plyšové hračky, knihy, ceruzky a zošity na kreslenie, avšak pozor – zakázané sú napodobeniny zbraní, granátov, nábojov, čiže na palubu lietadla si nemožno vziať ani detské hračkárske zbrane, vodné pištole, pušky, kuše, meče, šable, luk a šípy, praky ani iné súčiastky hračkárskych strelných zbraní. Na palubu lietadla nepatria ani bejzbalové a softbalové pálky, palice a obušky, nástroje bojových umení, hokejky, biliardové tága, kolobežky či odrážadlá.

Foto: Bratislava Airport
Môžu staršie deti cestovať samotné letecky bez sprievodu rodiča?

Každá letecká spoločnosť si určuje v prepravných podmienkach, či prepravuje na svojich linkách deti bez sprievodu rodiča (unaccompanied minors). Letecká spoločnosť Wizz Air neprepravuje bez sprievodu deti do 14 rokov, dopravca Ryanair neprepravuje bez sprievodu deti do 16 rokov. Deti a mládež do 14, resp. 16 rokov u oboch dopravcov musia cestovať vždy v sprievode pasažiera staršieho ako 16 rokov. Spoločnosti neposkytujú žiadne sprevádzajúce služby. Pegasus Airlines (lety do Istanbulu, Antalye a prestupné lety) prepravuje samostatne deti od 6 do 12 rokov pri zakúpení služby sprievodu vyžiadanej najneskôr 24 hodín pred odletom, deti do 6 rokov samostatne neprepravuje.

Letecká spoločnosť Smartwings, ktorá prevádzkuje väčšinu dovolenkových charterových letov z Bratislavy, neprepravuje samostatne deti do 6 rokov. Deti do 6 rokov musia vždy cestovať v sprievode osoby staršej ako 18 rokov. Deti vo veku od 6 do 11 rokov však môžu cestovať bez sprievodu dospelej osoby. V tom prípade poskytuje dopravca (alebo jeho handlingový partner) asistenčnú službu na letisku odletu a na letisku príletu. Osoba, ktorá dieťa na letisku odprevádza, musí byť plnoletá a musí dopravcovi poskytnúť písomné potvrdenie na príslušnom formulári, že nesprevádzané dieťa bude čakať na letisku príletu dospelá osoba. Rodič musí ostať na letisku až do odletu lietadla. Službu „Nesprevádzané deti“ si môžu vyžiadať rodičia aj pre deti od 12 do 17 rokov. Vyžiadať si ju treba najneskôr 48 hodín pred odletom a zaplatiť za ňu príslušný poplatok.

Kde na bratislavskom letisku prebaliť bábätko a ako tam deťom skrátiť čakanie na let?

Na bratislavskom letisku sa vo verejnej aj neverejnej časti nachádzajú miestnosti pre matky s deťmi, kde môžete bábätko pohodlne prebaliť na prebaľovacom pulte alebo ho osprchovať. Novinkou sú aj prebaľovacie pulty pre staršie deti či dospelých, nachádzajú sa v blízkosti toaliet. V priestoroch za bezpečnostnou kontrolou sú najmenším k dispozícii detské kútiky vybavené hračkami či detským nábytkom, a to v schengenskej aj neschengenskej zóne. V príletovej hale sa nachádza detská oddychová zóna a futbalový hrací stôl, kde možno tráviť čas pred vyzdvihnutím batožiny.

Detský kútik na letisku v Bratislave. Foto: Bratislava Airport

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Bratislava Airport
Predchádzajúci článokNajkrajší televízor na svete? Samsung to nie je
Nasledujúci článokKto je zodpovedný za túto nehodu? Nehoda na križovatke, keď vodič na hlavnej predchádzal v protismere

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here