Domov SPRÁVY News Zodpovedajú rodičia za škodu, ktorú spôsobilo dieťa na cudzom aute? Poradňa

Zodpovedajú rodičia za škodu, ktorú spôsobilo dieťa na cudzom aute? Poradňa

Keď dôjde k nehode, motoristi spravidla vedia, ako majú postupovať. Keď dieťa poškodilo auto, môže dochádzať k zbytočným konfliktom (aktualizácia).

Otázka od čitateľa: Dieťa poškodilo auto

Dobrý deň. Môj päťročný syn na našej ulici bicyklom poškriabal lak na aute, ktoré bolo zaparkované na ceste. Je to obytná zóna, takže auto tam nemalo čo robiť, ale to asi nezaváži. Syn kovovým okrajom pedála poškriabal bok auta pomerne hlbokou ryhou, nepôjde asi len tak preleštiť, ale stalo sa to náhodou. Suseda-majiteľa auta som upovedomil a nevieme, ako teraz postupovať. Sused chce škodu nahradiť, je na to nejaký postup?

Odpoveď:

Dieťa poškodilo auto – čo teraz?

Škodové udalosti na zaparovaných vozidlách nie sú ojedinelé, teda nie ste ani prvý, ani posledný, komu sa stal takýto incident. Dôležité je nepodľahnúť emóciám a vec riešiť racionálne a pokojne.

V prípade, že svojím vlastným vozidlom poškodíte iné vozidlo alebo majetok, pričom ste aj vy potvrdili svoju zodpovednosť, vec sa rieši jednoducho. Škody sa budú kryť z vášho povinného zmluvného poistenia, ktoré je viazané na samotné vozidlo a nie na poistníka. Preto sa môže uplatňovať aj v prípade, že ste vozidlo nešoférovali vy. V prípade, že PZP nemáte uzatvorené, poškodenému bude škoda vyplatená z na to určeného fondu a ten bude od vás následne vyžadovať preplatenie nákladov. Vaše PZP na auto alebo motorku sa však nevzťahuje na iné vaše vozidlá.

Z tohto dôvodu sa čoskoro bude povinnosť uzatvoriť PZP vzťahovať aj na výkonnejšie elektrické kolobežky a elektrické bicykle. Ide totiž o motorizované dopravné prostriedky.

V prípade, že dieťa poškodilo auto (alebo aj vy), vec sa môže komplikovať. Ľudia si spravidla neuzatvárajú poistenie na krytie prípadných škôd na bicykle, avšak častokrát netušia, že takéto poistenie majú zahrnuté v inom už existujúcom poistení.

Poistenie občianskej zodpovednosti

V rámci balíkov neživotných poistných produktov, napríklad poistenia domácnosti a nehnuteľnosti, sa môžu vyskytovať aj doplnkové poistenia. Jedným z nich je poistenie občianskej zodpovednosti, z ktorého možno kryť práve škody spôsobené členmi domácnosti na cudzom majetku, ale aj zdraví či na životnom prostredí.

Postenie občianskej zodpovednosti môže byť súčasťou poistných balíkov, ale nie je ich nevyhnutnou súčasťou,“ potvrdil pre denník Štarstop.sk špecialista na osobné financie. „Každý poistník by si mal preveriť, či je v jeho portfóliu zahrnuté aj poistenie škôd spôsobených členmi domácnosti. Spraviť to môže buď priamo v poisťovni, alebo cez svojho finančného poradcu.

Škody vo výške aj státisícov eur

Krytie škôd, ako aj podmienky uplatnenia poistenia, sú spravidla definované v samotnej zmluve o poistení. Určite pritom musí byť stanovená aj maximálna výška krytia.

V závislosti od nastavenia produktu môže ísť o 200-tisíc aj 400-tisíc eur.

Ak sa preukáže, že dieťa ako člen domácnosti poškodilo cudzí majetok, v tomto prípade vozidlo, nárok na krytie škôd sa uplatňuje práve z poistenia, ktoré môže byť súčasťou väčšieho balíka neživotného poistenia.

Má to svoje háčiky

Zmienené poistenie sa nemôže uplatniť na krytie škôd napríklad v prípade, že škoda vznikla zámerným konaním. Tento bod môže byť predmetom sporov, pretože poškodený sa môže nesprávne domnievať, že škoda mu bola spôsobená úmyselne. Ak bude túto skutočnosť komunikovať aj poisťovni, môže sa sám pripraviť o náhradu škody.

Takisto sa môže stať, že poisťovňa odmietne náhradu škody v prípade, že je dané vozidlo poistené havarijným poistením aj pred vandalizmom. V takomto prípade by sa škody hradili práve z poistenia KASKO s tým, že spoluúčasť by po dohode oboch strán znášal zástupca dieťaťa (rodič).

Čo ak také poistenie nemáte uzatvorené?

V každom prípade zodpovednosť za škody maloletých detí znáša zákonný zástupca, respektíve osoba poverená starostlivosťou o dieťa. Zodpovednosť pritom nesú viaceré osoby naraz, ak také existujú – teda obaja rodičia.

Ak nemáte uzatvorené poistenie, ktoré by krylo škody spôsobené na cudzom majetku členmi vašej domácnosti, budete musieť škody vyplatiť z vlastných peňazí. V prípade dohodnutia finančného vyrovnania môžete postupovať formou odborného zhodnotenia škôd a následného prevodu prostriedkov na účet poškodeného.

Často sa však obe strany dohodnú „na džentlmena“. Poškodený prezistí cenu opravy a tú mu potom rodič preplatí. Aj v takomto prípade je najlepšie mať o veci spísanú a podpísanú dohodu, ako aj disponovať dokladom o zaplatení predmetnej čiastky.

Čo ak rodič odmieta zodpovednosť za škody spôsobené vlastným dieťaťom?

V prípade, že poškodený utrpel škody preukázateľne konaním dieťaťa a jeho zákonný zástupca nie je ochotný prijať zodpovednosť, nepomôže ani poisťovňa.

V takomto prípade, ak k tomu situácia a odpor rodiča dospeje, je cestou občianskoprávne konanie, teda žaloba o náhradu škody. Pripravte sa však na to, že budete musieť vinu dokázať a tiež na to, že s konaním sú spojené náklady.

V súvislosti s podaním žaloby (riešením veci v občianskoprávnom konaní) sú spojené aj súdne poplatky. Výška súdneho poplatku je 6 percent zo žalovanej sumy,“ uvádza advokátska kancelária Ficek & Partners.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počet hodnotení 22

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokDopravný podnik sa zbavuje prebytočných vozidiel, ponúka ich už za 1000 eur
Nasledujúci článokFerrari odhalilo svoju novú továreň a prekvapilo výrobným programom: Všetko je inak

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here