Každý deň túto dopravnú hádanku riešia desiatky až stovky motoristov nielen v hlavnom meste. Platí červená na semafore aj pre vodičov, ktorí chcú odbočiť doľava ešte pred samotnou križovatkou?
Dobrým príkladom riadenej križovatky, z ktorej sa dá otočiť do protismeru ešte pred semaforom, je križovatka Bajkalskej a Prievozskej ulice v Bratislave. Z oboch strán zo smeru Bajkalská majú vodiči povinnosť riadiť sa svetelnou signalizáciou s tým, že tesne pred križovatkou majú možnosť odbočiť doľava a obrátiť sa tak do protismeru. Je to vymyslené dobre, pretože títo otáčajúci sa vodiči nemusia vchádzať do hlavnej veľkej križovatky.
Doľava odbočujúci vodiči však častokrát nevedia, či sa na nich vzťahuje svetelná signalizácia. Namiesto toho, aby riskovali, radšej čakajú na zelenú na semafore, aby sa určite vyhli porušeniu dopravných predpisov, čo je rozumné.
Mali by však vedieť, že v týchto prípadoch sa na nich svetelná signalizácia nevzťahuje a môžu sa otočiť aj keď svieti červená. Viete, prečo je to tak?
Vysvetlenie
Na prvom mieste musíme pochopiť funkciu semafora. Platí, že semafor reguluje premávku a vodič nesmie „prejsť cez červenú“. Lenže ak je odbočka vedená ešte pred semaforom, teda vodič neprechádza cez pomyslenú (a často aj nakreslenú) čiaru, vtedy sa nedopúšťa porušenia dopravných predpisov.
Na druhom mieste nám musí záležať aj na tom, na ktorý smer jazdy sa daný semafor vzťahuje. Ak je iba zelený, žltý a červený, vtedy platí pre všetky vozidlá v danom smere jazdy. Ak je na semafore vyznačený smer jazdy šípkou, vtedy sa vzťahuje iba ten konkrétny smer (resp. viaceré vyznačené smery).
Na križovatke na Bajkalskej ulici v hlavnom meste je na semafore vyznačený smer jazdy vľavo. Lenže vodiči odbočujúci ešte pred križovatkou nemenia smer jazdy doľava, ale otáčajú sa, čo je zásadný rozdiel.
Zhrnutie
Na križovatke Bajkalská-Prievozská je v danej situácii možné otočiť sa do opačného smeru odbočením doľava aj v prípade, že na semafore svieti červená.
Pozor na ostatné križovatky!
Dôležité je upozorniť, že v riadenej križovatke vodič nikdy nesmie svojvoľne otáčať. Podľa § 22 ods. 4 písm. b Zákona o cestnej premávke sa vodič nesmie otáčať v riadenej križovatke, ak to dopravná značka alebo dopravné zariadenie explicitne nedovoľuje. Tým sa rozumie pruhová značka, pruh vyhradený na otáčanie alebo smer jazdy vyznačený na semafore.
Od 1. apríla 2020 tu máme Vyhlášku č. 30/2020, ktorá nahradila dovtedy platný Zákon č. 9/2009. A tá zavádza aj dopravné zariadenie s číslom 731 a názvom Čierna šípka.
Čierna šípka umožňuje vodičovi otočiť sa v križovatke s riadenou premávkou, ak svieti signál zelenej farby. Vodič pritom nesmie ohroziť ani obmedziť iných účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov, cyklistov a vozidlá jazdiace vo voľnom smere.