Domov News Chyby vodičov, za ktoré hrozia pokuty. Ako používať hmlovky?

Chyby vodičov, za ktoré hrozia pokuty. Ako používať hmlovky?

V dopravnom servise vodiči často počúvajú frázu – v prípade zníženej viditeľnosti nezabudnite na správne svietenie. Ako má teda to správne svietenie vyzerať?

Jeseň a zima je obdobie, kedy sú na cestách zhoršené podmienky a práve v tomto období sa najviac využívajú hmlové svetlomety. Žiaľ, veľa vodičov si ani neuvedomuje, že ich auto obsahuje a mnoho vodičov ich nevie správne použiť. Hmlovky vodič môže používať výhradne za zníženej viditeľnosti počas hustého dažďa, sneženia a hmly. Slúžia na bezpečnosť, aby vodič lepšie videl a bol viac viditeľný na cestách.

hmlovky

Predné hmlovky

Predné hmlovky slúžia na zlepšenie viditeľnosti vodiča na vozovku počas zlých poveternostných podmienok. Ich úlohou je svietiť bližšie a širšie na vozovku než stretávacie svetlomety. Na niektorých vozidlách sa dokonca hmlovky automaticky aktivujú pri odbočovaní v nízkych rýchlostiach. Predné hmlovky však nie sú povinné. Niektoré autá ich dokonca vôbec nemajú.

Zadné hmlovky

Zadné hmlovky sú prídavné svetlá nachádzajúce sa priamo v zadných svetlách alebo v zadnom nárazníku vozidla. Tieto svetlá pomáhajú ostatným vodičom v cestnej premávke vidieť vozidlo v situáciách, kde by obyčajné svetlá nestačili kvôli zníženej viditeľnosti. Problém nastane vtedy, keď vodič zabudne alebo si neuvedomuje, že zadné hmlové svetlo môže byť veľmi nepríjemné pre šoférov za ním, keď vytvorí veľkú, červenú a rušivú machuľu. Toto platí v zápchach, na diaľnici a aj na okresných cestách.

Ako zapnúť a kedy vypnúť hmlovky?

Hmlové svetlomety sa neaktivujú automaticky. Musíte ich zapnúť manuálne. Spínač hmlových svetiel sa väčšinou nachádza na palubnej doske, vľavo pod volantom, oddelený od spínača svetlometov. Je označený ikonkou pripomínajúcou práve hmlové svetlo. Vodič by mal vypnúť zadnú hmlovku, keď sa priblíži k nemu vozidlo odzadu alebo keď sa dostane do premávky, kde ho už ostatní účastníci cestnej premávky zaregistrovali.

hmlovky

Používanie hmloviek je prísne vymedzené iba na situácie so zníženou viditeľnosťou na cestách. Pri nesprávnom používaní hmloviek hrozí vodičovi od polície pokuta od 10 do 50 €.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokWazeri, obľúbená appka spúšťa novú funkciu
Nasledujúci článokTešili sa, že predali auto. Nepochopiteľná reakcia zákazníka vás zdvihne zo stoličky